US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,13 %
NASDAQ-0,21 %
DOW JONES+0,16 %
PX+0,35 %
ČEZ-1,00 %
NVIDIA-2,47 %

Osm zemí ze skupiny OPEC+ se dohodlo na výraznějším než očekávaném zvýšení těžby ropy

Osm zemí ze skupiny OPEC+ se v sobotu dohodlo na zvýšení společné těžby ropy o 548 tisíc barelů denně. Krokem pokračují v postupném rušení dobrovolných omezení těžby, která dříve zavedly. Skupina zahrnuje hlavní producenty - Rusko a Saúdskou Arábii -, dále Alžírsko, Irák, Kazachstán, Kuvajt, Omán a Spojené arabské emiráty. Země jednaly on-line a původně se očekávalo, že zvýší těžbu jen o 411 tisíc barelů denně.

5. 7. 2025 | 13:19
OPEC

Kartel OPEC v prohlášení uvedl, že rozhodnutí zvýšit v srpnu produkci je reakcí na "stabilní globální ekonomický výhled a zdravé tržní základy dané mimo jiné i nízkými zásobami ropy".

Těchto osm zemí uplatňuje dvě sady dobrovolných škrtů mimo oficiální politiku OPEC+. První z nich v rozsahu 1,66 milionu barelů denně má platit do konce příštího roku. Druhá dohoda zahrnovala snížení těžby o dalších 2,2 milionu barelů denně do konce prvního čtvrtletí. Skupina původně plánovala navyšovat těžbu o 137 tisíc denních barelů měsíčně až do září 2026, ale toto tempo udržela jen v dubnu. V dalších měsících zvýšila tempo na 411 tisíc barelů a nyní jej dále zvyšuje.

Ceny ropy v posledních týdnech krátce vzrostly kvůli sezónnímu nárůstu poptávky a dvanáctidenní válce mezi Izraelem a Íránem, která ohrozila dodávky z Teheránu a vyvolala obavy o přepravu přes důležitý Hormuzský průliv. V pátek se cena ropy Brent s dodáním v září ustálila na 68,30 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI na 66,50 USD.

Zdroj: CNBC

OPECRopaTěžba
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio