Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu si ale hlavní indexy připsaly zisky
Evropské akciové trhy odevzdaly část zisků a poslední obchodní den týdne oslabily. Investoři s obavami vyčkávají na dopis z Bílého domu ohledně cel na dovozy ze zemí Evropské unie.
Panevropský index STOXX Europe 600 na konci týdne oslabil o 1,01 % na 547,34 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,82 % na 24 255,31 bodu, francouzský CAC 40 korigoval o 0,92 % na 7 829,29 bodu a britský FTSE 100 odepsal 0,38 % na 8 941,12 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Gjensidige Forsikring (+7,79 %), Storebrand (+4,35 %) nebo Fresnillo (+3,48 %). Pod nulou naopak seanci zakončily cenné papíry firem DnB Bank (-8,82 %) či Iveco Group (-6,09 %).
Za celý týden index STOXX Europe 600 stoupl o 1,15 %, FTSE 100 se zvýšil o 1,34 %, DAX zpevnil o 1,97 % a CAC 40 si připsal 1,73 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Ze solární energie letos v červnu poprvé vzniklo nejvíce elektřiny v Evropské unii. Vyplývá to z údajů think-tanku Ember, které zároveň zmiňují propad výroby z uhlí na historické minimum. A mírný pokles zaznamenala i větrná a jaderná energie.
- Šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon na konferenci v Irsku ostře zkritizoval ekonomickou výkonnost Evropy a varoval před přílišným klidem na trzích. Podle něj je šance, že americká centrální banka opět zvýší úrokové sazby, až 50 %, tedy výrazně vyšší, než naznačuje tržní očekávání.
- Členské země Evropské unie chtějí, aby Evropská komise nezveřejňovala detaily jejich národních strategií, jak chtějí do konce roku 2027 ukončit dovoz ruského plynu a ropy. Vyplývá to z interního dokumentu, do kterého nahlédla agentura Reuters.
- Zatímco v řadě evropských zemí prodeje vozů Tesla klesají a značka čelí kritice kvůli politickému angažmá Elona Muska, v Norsku zažívá automobilka boom. V červnu zde meziročně vzrostly registrace vozů o 54 %, hlavně díky novému Modelu Y.
- Generální ředitel UniCredit Andrea Orcel odmítl výzvu německé vlády, aby italská banka ustoupila od plánů na navýšení podílu v Commerzbank. Uvedl, že akvizice pokračuje dle plánu a že očekává jednání o strategii.
- Hrubý domácí produkt Spojeného království se v květnu meziměsíčně snížil o 0,1 %, přestože analytici očekávali růst o stejnou hodnotu. Největší propad zaznamenal průmysl a stavebnictví, což přidělává vrásky nové ministryni financí Rachel Reevesové.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Evropské regulační orgány si posvítily na novinku Robinhoodu, která umožňuje obchodování akcií ve formě blockchainových tokenů. Litva, jako hlavní dozorový úřad, žádá firmu o vysvětlení poté, co se od produktu distancovalo OpenAI.
- Podle odborového svazu FIM Cisl vyrobil Stellantis v Itálii za prvních šest měsíců roku méně než 222 tisíc vozidel. Pokles ukazuje na další oslabení po prudkém propadu v roce 2024.
- Společnost Shell oznámila, že její výsledky za druhé čtvrtletí zasáhl výrazný pokles výkonnosti obchodního oddělení s ropou a plynem. Akcie firmy reagovaly propadem na čtyřtýdenní minimum.
- Apple napadl u evropského soudu rekordní pokutu od Evropské komise za porušení pravidel digitálního trhu. Firma tvrdí, že rozhodnutí jde nad rámec zákona.
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 1,8 % (odhad: +1,2 %, duben: +2,7 %).
- Eurozóna: Index důvěry investorů od společnosti Sentix v červenci stoupl na 4,5 bodu (červen: 0,2 bodu).
- Německo: Průmyslová výroba v květnu meziročně stoupla o procento (duben: -2,1 %).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax se v červnu meziměsíčně nezměnil (květen: -0,3 %).
- Německá obchodní bilance za květen vykázala přebytek 18,4 miliardy eur. Čekalo se kladné saldo 15,5 miliardy eur po přebytku 15,8 miliardy eur za duben (revidováno z 14,6 miliardy eur).
- Nezaměstnanost v Česku v červnu zůstala na 4,2 %. Úřad práce ČR evidoval ke konci června celkem 315 465 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 595 méně než v květnu, avšak o 42 781 více než před rokem. Podíl nezaměstnaných ke konci června zůstal na 4,2 %, meziročně byl vyšší o 0,6 procentního bodu. Firmy nabízely téměř 98 700 volných pracovních míst, nejvíce v Praze a Středočeském kraji.
- Německá automobilka Porsche ve středu oznámila, že v prvním pololetí roku 2025 došlo k meziročnímu poklesu dodávek vozů na čínském trhu o 28 %. Automobilka v úterním sdělení uvedla, že pokles v Číně byl způsoben "náročnými tržními podmínkami, zejména v luxusním segmentu", a také "intenzivní konkurencí" ze strany domácích i mezinárodních značek. Čína dlouhodobě představuje pro Porsche klíčový trh, a proto tento pokles vyvolal pozornost analytiků i investorů.
- Farmaceutická společnost Merck & Co oznámila akvizici britské firmy Verona Pharma za přibližně 10 miliard dolarů. Hlavním přínosem obchodu je získání přístupu k léku Ohtuvayre, určenému k léčbě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), který byl schválen v USA v roce 2024.
- Hospodářské noviny informovaly, že Česká zbrojovka, součást Colt CZ Group, údajně zvítězila v tendru na pistole pro německou armádu. Podle dostupných informací jich má německý úřad v plánu pořídit až 186 tisíc, z toho 62 tisíc by měla být pevná objednávka. Objednávka má být uhrazena z programu ve výši 25 milionů eur, který bude na podzim schvalovat Bundestag.
- Evropská centrální banka upozorňuje, že globální ekonomická nejistota přesahuje oblast obchodních cel. Podle hlavního ekonoma ECB Philipa Lanea je třeba počítat i s bezpečnostními hrozbami, regulatorními zásahy vůči zahraničním investorům a hlubším propojením hospodářské a bezpečnostní politiky.
- Americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením "velmi vysokých, třeba až 200% cel" na dovoz farmaceutických výrobků do Spojených států. Platit by však nezačala hned, šéf Bílého domu vysvětlil, že by farmaceutické firmy dostaly dost času na to, aby mohly výrobu svých přípravků, které se teď dovážejí, rozjet na americké půdě. "Mohl by to být rok nebo rok a půl," upřesnil.
- Meziroční míra inflace v Německu v červnu klesla na 2 % z 2,1 % v květnu. Potvrdila to čtvrteční finální data spolkového statistického úřadu. Největší evropská ekonomika se tak dostává přesně na inflační cíl Evropské centrální banky, což může ovlivnit její další rozhodování o sazbách.
- Spotřebitelské ceny v Česku v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména růstem cen v oddílech rekreace a kultura, bydlení a v oddíle doprava. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 2,9 %, což bylo o 0,5 procentního bodu více než v květnu. Ve čtvrtek to ve finální zprávě uvedl Český statistický úřad.
- Italská cukrovinkářská skupina Ferrero oznámila, že koupí amerického výrobce cereálií WK Kellogg za 3,1 miliardy dolarů. Ferrero tímto krokem dále rozšiřuje své působení na americkém trhu, kde v posledních letech výrazně investuje. WK Kellogg, výrobce značek jako Froot Loops a Frosted Flakes, vznikl v roce 2023 oddělením od mateřské firmy Kellogg, která se přejmenovala na Kellanova a zaměřila na rychle rostoucí segment snacků.
- Němečtí exportéři nechtějí, aby Evropská unie uzavřela s USA obchodní dohodu za každou cenu. Ve čtvrtek to uvedl šéf svazu BGA Dirk Jandura. "Naše zájmy musejí být v dohodě s USA zohledněny. Potřebujeme férovou dohodu pro celou Evropu," uvedl.
Zdroj: CNBC