Americké akcie v pátek oslabily, v červených číslech zakončily i celý týden
Americké akciové indexy zakončily týden v červených číslech. Páteční pokles následoval po oznámení Donalda Trumpa o nových clech na dovozy z Kanady. Americký prezident zároveň pohrozil dalším zvýšením tarifů v případě odvety a zmínil i záměr zavést plošná cla na další země. Investoři čekali na podrobnosti ohledně cel na dovozy ze zemí Evropské unie, ty ale v pátek zveřejněny nebyly.
Index Dow v pátek oslabil o 0,63 % na 44 371,51 bodu, širší S&P 500 korigoval 0,33 % na 6 259,75 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,22 % na 20 585,53 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,93 % na 16,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 4,415 %.
Páteční poklesy, způsobené eskalací obchodní války, následovaly po čtvrtečním růstu všech tří hlavních indexů. Po skončení čtvrtečního obchodování Trump uvedl jako důvod vyšších cel vůči Kanadě nedostatečnou spolupráci při omezování pašování fentanylu do USA a dodal, že v případě kanadské odvety se cla ještě zvýší. "Pokud Kanada bude spolupracovat při zastavení proudu fentanylu, možná zvážíme úpravu tohoto dopisu," napsal Trump v prohlášení zveřejněném na síti Truth Social.
Následně v rozhovoru pro NBC News uvedl, že plánuje plošná cla ve výši 15 až 20 procent na zbývající země, což je více než současná standardní 10procentní sazba, na kterou si investoři již zvykli. "Myslím, že ta cla byla přijata velice pozitivně. Akciový trh dosáhl nového maxima," řekl Trump NBC News ve čtvrtek.
V pátek obchodníci čekali na další informace ohledně cel na dovozy z Evropské unie, ale během obchodních hodin žádná aktualizace od Trumpa nepřišla. Není jasné, zda prezident zveřejní nový dopis s navrženou sazbou jako v případě Kanady, nebo pouze informuje o průběhu probíhajících jednání.
Páteční ztráty poslaly hlavní indexy do červených čísel i za celý týden. Dow celkově odepsal 1,02 %, index S&P 500 ztratil 0,31 % a Nasdaq Composite odevzdal kosmetických 0,08 %.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Generální ředitel Nvidie Jensen Huang prodal dalších 225 000 akcií firmy v hodnotě 36,4 milionu dolarů. Díky prudkému cenovému růstu cenných papírů společnosti se jeho majetek letos zvýšil o téměř 30 miliard dolarů a přiblížil se úrovni Warrena Buffetta.
- Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení 50% cel na dovoz vybraného zboží z Brazílie, včetně kávy a pomerančového džusu. Opatření, které má vstoupit v platnost 1. srpna, by mohlo výrazně prodražit typické americké snídaně a vyvolat obchodní odvetu ze strany Brazílie.
- Šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon na konferenci v Irsku ostře zkritizoval ekonomickou výkonnost Evropy a varoval před přílišným klidem na trzích. Podle něj je šance, že americká centrální banka opět zvýší úrokové sazby, až 50 %, tedy výrazně vyšší, než naznačuje tržní očekávání.
- Intel oznámil vznik samostatné firmy RealSense, která bude vyvíjet robotické a biometrické technologie s využitím umělé inteligence. Nový startup získal 50 milionů dolarů od investorů včetně MediaTeku a Intel Capital a plánuje růst v rychle se rozvíjejícím segmentu automatizace.
- Zatímco v řadě evropských zemí prodeje vozů Tesla klesají a značka čelí kritice kvůli politickému angažmá Elona Muska, v Norsku zažívá automobilka boom. V červnu zde meziročně vzrostly registrace vozů o 54 %, hlavně díky novému Modelu Y.
- Spojené státy uvalí od 1. srpna nové clo ve výši 35 procent na kanadský dovoz, oznámil prezident Donald Trump. Důvodem jsou podle něj odvetná opatření Kanady a údajný podíl země na šíření fentanylu. Ottawa se proti tvrzením ohradila a přislíbila další spolupráci.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Nejméně sedm zemí bude od 1. srpna čelit výraznému zvýšení amerických dovozních cel, oznámil v pondělí prezident Donald Trump. Na sociálních sítích zveřejnil dopisy, v nichž informuje lídry Japonska, Jižní Koreje, Malajsie, Kazachstánu, Jižní Afriky, Laosu a Myanmaru o nových celních sazbách.
- Donald Trump pohrozil dodatečným 10% clem zemím, které se přikloní k "protiamerické politice BRICS". Konkrétní kroky bloku BRICS proti USA ale neupřesnil. Prohlášení vydal v době, kdy se v Riu de Janeiru konal summit BRICS. Lídři BRICS ve společném prohlášení kritizovali jednostranná protekcionistická opatření, včetně nárůstu cel, aniž by ovšem přímo jmenovali Spojené státy. Uvedli, že tyto kroky narušují světový obchod a odporují pravidlům Světové obchodní organizace (WTO).
- Technologický gigant Apple se v pondělí obrátil na druhý nejvyšší soud Evropské unie s žalobou proti rozhodnutí Evropské komise, která firmě v dubnu udělila pokutu 500 milionů eur. Komise tvrdí, že Apple porušil pravidla nového zákona o digitálních trzích (Digital Markets Act), když bránil vývojářům aplikací ve směrování uživatelů na levnější nabídky mimo App Store.
- Amazon Prime Day, každoroční nákupní akce amerického e-commerce giganta, se letos rozšíří na 96 hodin a podle odhadů Adobe Analytics přinese tržby 23,8 miliardy dolarů napříč celým americkým on-line maloobchodem. To je o 28,4 % více než ve stejném období loni.
- Americká firma CoreWeave, která se zaměřuje na datová centra pro umělou inteligenci, v pondělí oznámila, že převezme společnost Core Scientific, jednoho z předních těžařů kryptoměn. Dohoda má formu výměny akcií a její hodnota činí přibližně devět miliard dolarů.
- Společnost Strategy, která drží největší bitcoinovou rezervu mezi veřejně obchodovanými firmami, oznámila, že v týdnu od 30. června do 6. července poprvé za tři měsíce nepřikoupila žádné bitcoiny. Firma tak přerušila nákupní sérii, během níž nahromadila 597 325 digitálních mincí v hodnotě přes 65 miliard dolarů.
- Nejméně 14 zemí bude od 1. srpna čelit vysokým clům na dovoz do USA, oznámil prezident Donald Trump. Na sociálních sítích nejprve zveřejnil dopisy s novými sazbami určené lídrům Japonska, Jižní Koreje, Malajsie, Kazachstánu, Jižní Afriky, Laosu a Myanmaru, později přidal dopisy pro představitele Bosny a Hercegoviny, Tuniska, Indonésie, Bangladéše, Srbska, Kambodže a Thajska. Dopisy s oznámením nových cel rovněž varují před tzv. transshippingem, tedy přeposíláním zboží přes třetí země s cílem obejít vyšší cla. USA budou tyto případy pokládat za důvod pro uvalení vyšší sazby.
- Americká tradingová společnost Jane Street oznámila zaměstnancům, že se hodlá bránit zákazu ze strany indického finančního regulátora SEBI, který ji obvinil z manipulace trhem. Firma obvinění označila za "krajně vyhrocená" a trvá na tom, že její aktivity v Indii byly jen "běžnou indexovou arbitráží". V e-mailu zaměstnancům, do kterého nahlédla agentura Reuters, Jane Street uvedla, že připravuje formální odpověď. Detaily o dalším postupu ale e-mail neobsahoval.
- Společnost International Business Machines (IBM) v úterý představila novou řadu čipů a serverů Power11, které podle ní nabídnou vyšší energetickou efektivitu než konkurenční řešení a usnadní implementaci umělé inteligence do běžných podnikových operací. Jedná se o první významnou aktualizaci čipové řady Power od roku 2020. Nové čipy, které IBM oficiálně uvede na trh 25. července, cílí na datová centra s vysokými nároky na výkon, zejména v oblastech, jako jsou finanční služby, výroba a zdravotnictví.
- Společnost Boeing oznámila, že v červnu dodala zákazníkům 60 letadel, to představuje nejlepší měsíční výsledek od prosince 2023. Z celkového počtu bylo 42 strojů typu 737 Max, které mířily mimo jiné k aerolinkám Southwest Airlines, Alaska Airlines a United Airlines.
- Podnikatelský sentiment malých firem v USA mírně klesl. Index podnikatelského optimismu se v červnu snížil na 98,6 bodu z květnových 98,8 bodu a zaostal za očekáváním ekonomů. Pokles ukazatele ovlivnily zejména rostoucí obavy z nadměrných zásob a vyšší daňová zátěž podniků.
- Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že zavede clo 50 % na dovoz mědi do Spojených států, a naznačil, že brzy přijdou další výrazná odvětvově specifická cla. Trump rovněž uvedl, že brzy oznámí "velmi vysoká, třeba 200% cla" na dovoz farmaceutických výrobků. Farmaceutickým firmám by podle něj mohla být dána lhůta až jeden a půl roku na zahájení výroby produktů v USA, než tato nová cla vstoupí v platnost.
- Společnost Super Micro Computer plánuje zvýšit své investice v Evropě včetně rozšíření výroby serverů pro umělou inteligenci. V rozhovoru pro CNBC to uvedl generální ředitel firmy Charles Liang s tím, že poptávka v regionu rychle roste. Firma prodává servery vybavené čipy NVIDIA, které jsou klíčové pro vývoj a provoz rozsáhlých modelů umělé inteligence. Výrobu má v současnosti v Nizozemsku, ale uvažuje o expanzi do dalších evropských zemí.
- Čínská divize amerického kavárenského řetězce Starbucks přilákala nabídky na potenciální prodej podílu. Hodnota této části podniku je odhadována až na 10 miliard dolarů. S odkazem na zdroje obeznámené se situací to napsal server finanční televize CNBC. Mezi zájemci o podíl ve Starbucks China mají být asijské private equity firmy Centurium Capital a Hillhouse Capital, ale také americké společnosti Carlyle Group a KKR & Co.
- Americká společnost Apple v úterý oznámila, že její provozní ředitel Jeff Williams, který ve firmě působí 27 let, letos odejde do důchodu. Jeho nástupcem se koncem července stane Sabih Khan, současný vedoucí provozu. Williams do svého odchodu zůstane zodpovědný za designérský tým nebo Apple Watch.
- Americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením "velmi vysokých, třeba až 200% cel" na dovoz farmaceutických výrobků do Spojených států. Platit by však nezačala hned, šéf Bílého domu vysvětlil, že by farmaceutické firmy dostaly dost času na to, aby mohly výrobu svých přípravků, které se teď dovážejí, rozjet na americké půdě. "Mohl by to být rok nebo rok a půl," upřesnil.
- Společnost Merck & Co oznámila, že uzavřela dohodu o převzetí britské biotechnologické firmy Verona Pharma v hodnotě zhruba 10 miliard dolarů. Akvizice posílí postavení Mercku v oblasti léčby respiračních onemocnění, zejména chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), která patří mezi nejrozšířenější plicní choroby na světě.
- Velkoobchodní zásoby v USA v květnu dle konečných dat meziměsíčně klesly o 0,3 % (v souladu s očekáváním, duben: +0,1 %).
- Americký prezident Donald Trump oznámil, že 50% clo na dovoz mědi do Spojených států vstoupí v platnost 1. srpna. "Oznamuji 50% clo na měď s účinností od 1. srpna 2025 po důkladném zhodnocení národní bezpečnosti," napsal Trump na síti Truth Social. Uvedl, že měď je klíčová pro výrobu polovodičů, letadel, lodí, munice, datových center, baterií, radarů, obranných systémů a hypersonických zbraní. Ministerstvo obrany je druhým největším spotřebitelem mědi v USA. Krok má motivovat firmy k posílení produkce kovu v USA.
- Italská cukrovinkářská skupina Ferrero oznámila, že koupí amerického výrobce cereálií WK Kellogg za 3,1 miliardy dolarů. Ferrero krokem dále rozšiřuje své působení na americkém trhu, kde v posledních letech výrazně investuje. WK Kellogg, výrobce značek jako Froot Loops a Frosted Flakes, vznikl v roce 2023 oddělením od mateřské firmy Kellogg, která se přejmenovala na Kellanova a zaměřila na rychle rostoucí segment snacků.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 5. července snížil na 227 tisíc z 233 tisíc v předchozím týdnu, čekal se výsledek 235 tisíc. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 28. června naopak zvýšil na 1,965 milionu z 1,955 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,964 milionu), čekal se výsledek 1,980 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Letecká společnost Delta Air Lines hospodářskými výsledky za druhé čtvrtletí překonala očekávání Wall Street. Upravený zisk na akcii dosáhl 2,10 dolaru oproti odhadu 2,05 USD a tržby činily 15,51 miliardy dolarů, rovněž nad konsensem 15,48 miliardy.
Zdroj: CNBC