Apple ve čtvrtletí nechal odhady trhu za sebou, tržby firmy vzrostly o 16 %

Apple ve svém prvním fiskálním čtvrtletí výrazně překonal očekávání trhu a potvrdil solidní kondici svého byznysu. Výrazné zlepšení prodejů zaznamenala firma zejména v Číně (do statistiky jsou zahrnuté také Hongkong a Tchaj-wan). Akcie ve čtvrteční poobchodní fázi nejprve přidávaly okolo tří procent, později o většinu zisku přišly.
Tržby Applu meziročně vzrostly o 16 % na 143,76 miliardy dolarů a čistý zisk dosáhl 42,10 miliardy dolarů, tedy 2,84 dolaru na akcii. Ve srovnání s loňskem tak firma výrazně zlepšila jak absolutní ziskovost, tak marže, přičemž hrubá marže se zvýšila na 48,2 %, nad odhady analytiků.
Firma se opět mohla opřít o prodeje iPhonů. Tržby v tomto segmentu meziročně vyskočily o 23 % na 85,27 miliardy dolarů. Apple těžil především z mimořádně silné poptávky po modelech iPhone 17 uvedených na trh loni v září. Vedení firmy označilo poptávku za výjimečně silnou, což se odrazilo nejen v celkových číslech, ale i v růstu počtu aktivních majitelů iPhonů. Celkem se v současnosti globálně používá kolem 2,5 miliardy těchto zařízení.
Výrazně si Apple polepšil v regionu Číny (kam spadají Tchaj-wan i Hongkong), kde tržby vzrostly o 38 % na 25,53 miliardy dolarů. Tento růst byl podle firmy tažen především iPhony, a to jak poptávkou ze strany stávajících zákazníků přecházejících na nové modely, tak nových uživatelů, kteří přešli od konkurenčních značek. Výkon v tomto regionu předčil očekávání firmy. V absolutním vyjádření jsou ale pro Apple stále s náskokem největším trhem Spojené státy následované Evropou.
Segment počítačů Mac naopak zaostal za odhady trhu. Tržby z prodeje počítačů klesly meziročně o 7 % na 8,39 miliardy dolarů, a to navzdory uvedení nového MacBooku Pro s čipem M4. Slabší výkon této produktové řady částečně vyvážil růst v segmentu iPadů, kde tržby vzrostly o 6 % na 8,6 miliardy dolarů, přičemž zhruba polovina kupujících si iPad pořídila poprvé.
Kategorie nositelné elektroniky (Wearables, Home a Accessories), kam spadají například Apple Watch, AirPody, Vision Pro a další příslušenství, zaznamenala meziroční pokles tržeb o 2 % na 11,49 miliardy dolarů. Tento segment také nenaplnil očekávání analytiků, což ukazuje na slábnoucí dynamiku u některých zavedených zařízení a pomalejší adopci novějších produktů.
Pilířem růstu hospodaření Applu zůstávají služby. Tržby v tomto segmentu vzrostly o 14 % na zhruba 30 miliard dolarů. Jde mimo jiné o Apple TV+, iCloud, AppleCare, reklamní příjmy a licenční platby. Apple zaznamenal výrazný nárůst sledovanosti Apple TV, což potvrzuje strategický význam služeb navázaných na rozsáhlou základnu aktivních zařízení.
Firma ve čtvrtletí snížila kapitálové výdaje na 2,37 miliardy dolarů, ale zároveň výrazně navýšila výdaje na výzkum a vývoj na 10,89 miliardy dolarů. Apple zároveň oznámil partnerství s Googlem v oblasti umělé inteligence, konkrétně využití modelu Gemini pro Apple Intelligence, a naznačil, že AI si vyžádá další investice nad rámec standardního produktového plánu.
Apple neposkytl oficiální prognózu hospodaření, dílčí výhledy může poskytnout na konferenčním hovoru. Analytici očekávají ve druhém fiskálním čtvrtletí tržby kolem 104,8 miliardy dolarů.
Firma pokračuje ve výrazném vracení kapitálu akcionářům. Jen za poslední kvartál vynaložila skoro 32 miliard dolarů na dividendy a zpětné odkupy akcií.
Celkově výsledky ukazují na velice silný začátek fiskálního roku. Robustní jádro byznysu tvoří prodeje iPhonů a služby, přístup k dalším investicím lze označit za "opatrně ambiciózní". Akcie firmy si od začátku prosince do poloviny ledna prošly korekcí, v posledních dnech ale posilovaly, a od začátku roku tak odepisují už "jen" zhruba 5 %.
Zdroj: Apple, CNBC, Investing.com
Aktuality







