Čínské značky posilují globální vliv, Pop Mart a videohry táhnou růst "soft power"
Domácí značky pomáhají Číně zlepšovat image v zahraničí. Plyšáci Labubu od Pop Mart i úspěšné videohry ukazují, že kulturní produkty mohou být významným nástrojem ekonomického i geopolitického vlivu.
Čína se dlouhodobě potýkala s negativním obrazem spojeným s levným exportem a tvrdou cenzurou. Situace se však mění. Podle poradenské společnosti Brand Finance se země letos posunula na druhé místo globálního indexu "soft power", poprvé před Spojené království a těsně za Spojené státy.
Příkladem jsou plyšáci Labubu od společnosti Pop Mart, jejichž popularita napříč kontinenty pomohla firmě k růstu tržeb o více než 100 % v roce 2024. V letošním prvním pololetí očekává Pop Mart zvýšení zisku o 350 %, přičemž odhady Goldman Sachs počítají s dlouhodobým potenciálem tržeb až 11,3 miliardy dolarů, což odpovídá úrovni Lego.
Další dimenzí jsou videohry. Titul Black Myth Wukong prodal během prvního měsíce 20 milionů kopií a hra Genshin Impact generuje vyšší příjmy v zahraničí než na domácím trhu. Jen za první rok přinesla tržby 2 miliardy dolarů a dnes se řadí k nejvýdělečnějším hrám světa.
Podle analytiků jde o strategický posun: Čína už není vnímána pouze jako výrobní základna, ale čím dál více jako tvůrce značek s globálním dosahem. Tato změna přispívá k posilování její hospodářské i geopolitické pozice.
Zdroj: CNBC