Jak a proč do portfolia zařadit sběratelské předměty a jiná neobvyklá aktiva? Poradí konference Trading Expo & Alternativní investice

Proč investovat do poštovních známek, mincí, veteránů, ale také třeba autogramů nebo smaragdů? Nejen na to odpoví konference Trading Expo & Alternativní investice, která proběhne 10. září na výstavišti PVA Expo Praha společně s mezinárodním veletrhem Sběratel. Vstup na obě akce je po registraci zdarma.
V roce 2021 koupil v aukci nejstarší obchodník se známkami na světě, britská firma Stanley Gibbons, největší filatelistickou raritu - takzvanou jednocentovou Britskou Guayanu z roku 1856. Byl to pro firmu nejen skvělý obchod, protože zaplatila o pět milionů dolarů méně, než se čekalo (finální příklep byl na 7,9 milionu dolarů), ale také skvělá reklama. Sběratelům z celého světa totiž následně umožnila, aby si kousek této rarity koupili ve formě NFT. Propojil se tak jeden z nejstarších sběratelských oborů světa s tím úplně nejmladším. O této události, ale i o investování do poštovních známek obecně bude na konferenci mluvit Radek Novák, znalec a autor knihy Poštovní známky - koníček, nebo investice.
Elizej Macho, který zasvětí účastníky konference do tajů nákupu historických mincí a medailí, je držitelem jiného rekordu. Jeho aukční dům Macho & Chlapovič prodal v roce 2020 desetidukát Ferdinanda III. vyražený v Kremnici v roce 1642 za 30 milionů korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena přitom byla 5,3 milionu korun.
Ještě před pár lety jste je mohli potkat běžně na silnicích. Dnes se draží za statisíce. Třeba Škoda 100 L, jež jezdila ve Švédsku, se na aukci, která dvakrát ročně provází veletrh Retro Garáž v Lysé nad Labem, prodala za 1,85 milionu korun. A známý Pařez, tedy Jawu 50/550, si z Retro Garáže si odvezl nový majitel za 107 000 Kč! Proč ale škodovka po dědovi, kterou pořád schováváte v garáži, má cenu jen pár tisíc? O tom bude mluvit zakladatel a vrchní dražitel Retro Garáže Pavel Kočí.
Martin Pros, předseda Klubu sběratelů autogramů a náš přední znalec oboru, zase v bloku věnovaném investicím do podpisů známých osobností vysvětlí, proč je třeba jedním z nejdražších autogramů světa podpis Steva Jobse.
Tradiční populární investiční komoditou jsou drahé kameny. Jak koupit investiční smaragd, proč ho mít a co dělat pro to, abyste se nenechali napálit, vysvětlí investor, majitel společnosti Greenshine Mystery a autor knih o Kolumbii Juraj Liška. Bude ale mluvit také o vývoji cen, krvavých válkách o smaragdy, smaragdových špercích a takzvaném zeleném marketingu.
Výhody nákupu a prodeje na Burze Drahých Kovů, elektronickém tržišti, kde mohou běžní lidé vzájemně obchodovat se svými investičními kovy a numizmatickými sbírkami, přiblíží Zdeněk Zaňka, investor, byznys developer a majitel portálu BurzaDrahychKovu.cz a výkonný ředitel vzdělávacího portálu Trhy.cz.
Jak říká základní poučka investora, každé investiční portfolio by mělo stát na více nohách. Investice do sběratelských komodit tak doplňuje téma, které se týká každého - investice do nemovitostí. Roman Smejkal, expert na nemovitostní trh v Charles Bridge Investment Group, bude řešit, jestli jsou nemovitosti stále zajímavou investiční příležitostí. Rozebere aktuální situaci na hypotéčním a nemovitostním trhu, to, jak do nemovitostí vhodně investovat, jaký kapitál je potřeba, na co si dát pozor a jaké druhy investičních nástrojů lze při investicích do nemovitostí využít.
Konference Trading Expo & Alternativní investice je součástí mezinárodního veletrhu Sběratel (9.-10. září 2022). Ten je největším setkáním sběratelů v Evropě. Každý rok v září se ho účastní přes 220 vystavovatelů, kteří více než 10 000 návštěvníků nabízejí mince, medaile, poštovní známky, pohlednice, minerály, drahé kameny, ale třeba také historické cenné papíry nebo vinylové desky. Vstup na veletrh i konferenci je po registraci na www.tradingexpo.cz zdarma.