US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Zlato vs. bitcoin: Který přístav je bezpečnější v jaké krizi?

Obě populární a v mnohém problematické investice lákají ustrašené investory, kteří hledají ochranu před tím nejhorším. Která z nich je však lepším zajištěním - odvěká spolehlivá investice na zlé časy, nebo moderní technologický koncept s velkým potenciálem?

Redakce IW
Redakce IW
27. 3. 2014 | 18:00
Zlato

V různých koutech internetu, kde jsou témata jako kolaps světového systému měn nebo hyperinflace každodenním chlebem, se vedou diskuze o tom, zda je bitcoin stejně dobrý pro zajištění jako zlato. Především od pádu Brettonwoodského měnového systému v roce 1971, po němž následovala dvojciferná inflace, investoři považují zlato za nejlepší zajištění proti inflaci, znehodnocení měn nebo nekontrolovatelnému hromadění veřejného dluhu.

Zlatu se daří obvykle v inflačním prostředí, ve skutečnosti je ale sázkou i proti mnohem horším věcem, než byla inflace v 70. letech. Proti znehodnocování vládami emitovaných měn dokáží ochránit i akcie, nemovitosti nebo inflačně zajištěné vládní dluhopisy. Zlato ale uchová bohatství i v případě války nebo hluboké deprese.

Nyní mu podle některých šlape na paty bitcoin. Jeho obliba u mainstreamu nečekaně roste. Má se zlatem některé podobné rysy, například je vzácný a nezávislý na vlivu vlád.

Uchovatel hodnoty

Celkové množství bitcoinů, které mohou být kdy vytěženy, je předem dáno (zhruba 21 milionů). Oproti tomu množství vytěžitelného zlata je velká neznámá. Nabídka zlata roste v průměru o 1 až 3 % ročně, krátkodobě ale cenou zmítá volatilita vzhledem k novým nalezištím.

Bitcoin je na tom s volatilitou ještě hůře, podobně jako ostatní nové technologie. Dlouhodobě ale vzhledem k faktu, že po vytěžení 21 milionů kusů už nebudou nové virtuální mince dostupné, by měl působit jako lepší uchovatel hodnoty než zlato.

Riziko konfiskace

V případě rozsáhlejších sociálních nepokojů nebo ekonomické deprese hrozí, že by vlády mohly zkonfiskovat soukromá aktiva. V letech 1933 a 1934 americká vláda zakázala soukromé vlastnictví zlata a zkonfiskovala ho, nejdříve vládním nařízením, následně dekretem Kongresu. Držitelé zlata byli kompenzováni za svá aktiva, ale vzhledem k tomu, že cílem akce bylo devalvovat dolar ve vztahu ke zlatu, nedostali za svá aktiva tržní cenu.

Kdyby se něco podobného stalo znovu, bylo by bezpečnější držet zlato, nebo bitcoin? Těžko říci. Pokud by chtěla vláda majetek zabavit, asi by jí bylo jedno, zda uvalí zákaz na bitcoiny, na zlato, nebo obojí.

Existují způsoby, jak virtuální měnu nakoupit, aniž by byla vaše identita odhalena. Stejně tak lze ale nakupovat malá množství zlata za hotovost a utajit vše před vládou (myšleno v USA). Ať tak, či onak, v obou případech byste stáli mimo zákon.

Hedging i bez sítě

Zlato je zajištěním proti tomu nejhoršímu. Pokud vás straší hrozba 3. světové války, těžko si lze bitcoin představit jako lepší zajištění než zlato. Bitcoin se spoléhá na funkční internet, takže pokud by někdo odřízl internetovou komunitu od sítě, byly by virtuální mince bezcenné, dokonce i pokud byste je uchovávali ve fyzické formě.

Na inflaci lépe vyzrajete s bitcoiny

Bitcoin je ale podle všeho výnosnější v méně extrémních situacích. Jste občanem země s represivní nebo nezodpovědnou vládou, ale stále ještě spolehlivým přístupem k internetu? Pak určitě raději vsadíte na bitcoin. Kryptoměny získaly na popularitě v místech, jako je Argentina, kde monetární management zaostává a ekonomika trpí chronickou inflací. V takovém případě je bitcoin lepší než zlato, protože vlastnictví fyzického zlata s sebou přináší nemalé náklady na uchovávání a transport, zatímco držba bitcoinů je de facto bez nákladů.

Je těžké vyhlásit jasného vítěze. Velká část hodnoty zlata a bitcoinu je hodně spekulativní, založená pouze na predikcích investorů ohledně toho, jaké geopolitické a jiné události svět zasáhnou. A politici jsou ještě hůře predikovatelní než korporátní zisky. To je také důvod, proč mainstreamoví ekonomové a finanční poradci doporučují držet v alternativních investicích, jako jsou zlato a bitcoin, jen malou část majetku.

Pokud věříte, že dolarový systém plovoucích kurzů měn vede k nestabilitě na mladých trzích, nerovnováhám ve světovém obchodě a k celkovému kolapsu, jsou pro vás zlato a bitcoin zajímavou volbou. Pokud by se navíc bitcoin ještě více rozšířil, vlády by ho začaly akceptovat jako platidlo a zapracovaly ho do svých právních systémů, mohlo by být současných 600 USD za bitcoin ještě málo.

Zdroj: Fortune

BitcoinInvestiční alternativyZajištěníZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie