Alternativy: Investice na desítky let, které za sebou nechávají dluhopisy a akciím šlapou na paty

Některé investice si zamilujete, protože vás odmění vysokými výnosy. Existují ale komodity, které byste nejprve měli milovat, než do nich začnete vkládat peníze. Víno, kvalitní umění nebo poštovní známky v dlouhodobém horizontu vyhovují oběma charakteristikám.
Krásné a chutné věci nemusejí být rozmar. Může jít o investici, byť často velice rizikovou. Poslední roky to ukazují naprosto jasně. "Obrat světových aukcí s uměním se na začátku tisíciletí pohyboval okolo 3 miliard USD, v roce 2014 to bylo již 16,1 miliardy USD," upozorňuje na rostoucí oblibu této investiční alternativy Benjamin Mandel z JPMorgan Asset Management. "Znamená to roční nárůst o zhruba 13 %."
Uplynulých 15 let přitom bylo provázeno nejhlubší globální recesí za desítky let. Pro srovnání, světová ekonomika rostla ročně v průměru o 3,5 % a vývoz o 8,1 %.
Z umění (možná s výjimkou nějakých specializovaných fondů) neplyne žádná dividenda, i tak ale pro bohaté investory může být zdrojem výjimečné hodnoty. A nejen finanční. "Sbírka umění je odrazem vašeho postavení a vkusu, umožňuje vám účast na zajímavých společenských událostech (vernisáže, veletrhy, aukce), setkáváte se s výjimečnými lidmi (umělci, galeristy, dalšími sběrateli)," říká Christophe Spaenjers z věhlasné pařížské líhně velkých finančníků HEC Paris.
Finanční motivace je ale velice podstatná. A nemusíte patřit k nejbohatším lidem světa, investovat do umění lze i v řádech desítek tisíc korun. Například můžete sázet na mladé české i zahraniční umělce a věřit ve správný výběr. Rada odborníka se v takovém případě ovšem jeví jako prakticky nevyhnutelná.
Umění dokázalo v historii vynikajícím způsobem uchovávat hodnotu. A mnohdy ji dokonce extrémně navyšovat. Spaenjers dal dohromady data o cenách umění, ale také investičního vína a poštovních známek, a srovnal je s cenami akcií a dluhopisů. Od začátku 20. století tyto alternativy zaostaly za akciemi, ale s přehledem porazily krátkodobé i dlouhodobé dluhopisy.
Ceny umění v tomto období reagovaly na významné ekonomické otřesy rovněž poklesem (první světová válka, začátek 30. let, ropná krize po roce 1973, začátek 90. let a období po roce 2008). Z tohoto pohledu jako odolnější, respektive dlouhodobě výkonnější, se ukázaly být ceny vína (v grafu vyjádřeny jako ceny pěti druhů Bordeaux) a těsně i poštovních známek.
Zdroj: JPMorgan AM, Citigroup, Business Insider