Americké akcie v pátek i za celý týden oslabily, velké banky oznámily smíšené výsledky hospodaření
Americké akcie v pátek i za celý týden uzavřely v červených číslech. Pokles táhly cenné papíry výrobců polovodičů a bankovní sektor. Index S&P 500 za týden klesl o 1,56 % a má za sebou nejhlubší denní procentuální propad od konce ledna, za týden se snížil nejvíce od loňského října. V rámci makroekonomických ukazatelů investoři vyhodnocovali mimo jiné data o spotřebitelské důvěře a podstatnou roli v páteční seanci sehrálo rovněž eskalující geopolitické napětí na Blízkém východě.
Dow v pátek klesl o 1,24 % na 37 983,24 bodu, širší S&P 500 oslabil o 1,46 % na 5 123,41 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite korigoval o 1,62 % na 16 175,09 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 16,10 % na 17,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 4,52 %. Cena ropy se zvýšila o 0,4 %, zlato odepsalo 1,4 % a cena stříbra se snížila o 1,7 %. Bitcoin během pátečního obchodování stáhl negativní sentiment po otevření amerických trhů, největší kryptoměna na konci obchodního dne ztrácela zhruba 4 % a obchodovala se kolem 67 300 USD.
Akcie byly v pátek pod prodejním tlakem, protože inflace a geopolitické obavy narušily sentiment investorů na Wall Street. Trh také zasáhl pokles akcií velkých bank, z nichž některé zveřejnily výsledky za první kvartál.
"Když se podíváme na to, co se stalo na makroekonomickém poli, inflace se změnila k horšímu, což zvýšilo tlak na společnosti, aby v této výsledkové sezóně dosáhly lepších výsledků," řekl analytik Mike Dickson ze společnosti Horizon Investments. "Všichni jsou trochu nervózní a intenzivně se zaměřují na to, jak dobré musejí být zisky."
Ekonomické údaje z tohoto týdne, zejména středeční zpráva o vývoji inflace v USA za březen, která byla horší, než se očekávalo, naznačily, že inflace by mohla být trvalejší, než se předpokládalo. To investory přimělo k tomu, aby změnili svá očekávání ohledně načasování a rozsahu letošního snižování sazeb americkou centrální bankou. "Reálně hrozí, že se letos žádného snížení sazeb nedočkáme," uvedl Dickson. Dodal, že ačkoli zvýšení sazeb neočekává, Fed by podle něj pravděpodobně raději udržel sazby na vyšší úrovni po delší dobu.
Geopolitické napětí stále sílí. Írán pohrozil, že se pomstí Izraeli za nálet na své velvyslanectví v Damašku 1. dubna, což umocnilo páteční výprodej. Ceny ropy na základě zpráv z Blízkého východu pokračovaly v růstu. Ve spojení s čerstvými údaji o dovozu do USA to přispělo k obavám z inflace, které vyvíjely na trhu prodejní tlak.
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v dubnu snížila a americké domácnosti jsou pesimističtější ohledně budoucího vývoje inflace. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu Michiganské univerzity. Údaje by mohly být dalším argumentem pro Fed, aby nespěchal se snižováním úrokových sazeb, napsala agentura Reuters.
Největší americká banka podle aktiv JPMorgan Chase (-6,47 %) vykázala šestiprocentní nárůst zisku, ale její odhad čistých úrokových výnosů zaostal za očekáváním. Její akcie proto po zprávě výrazně oslabily. Cenné papíry Wells Fargo (-0,39 %) korigovaly poté, co firma za první kvartál vykázala pokles zisku o sedm procent. Kvůli slabé poptávce po půjčkách se bance snížil čistý úrokový výnos. Citigroup (-1,70 %) kvůli výdajům na odstupné zaměstnancům a pojištění vkladů vykázala ztrátu.
Dow za celý týden odepsal 2,37 %, S&P 500 korigoval o 1,56 % a Nasdaq Composite oslabil o 0,45 %.
Dolar v závěru týdne posílil
Na devizových trzích v pátek euro sestoupilo na pětiměsíční minimum vůči americkému dolaru kvůli vyhlídkám na blížící se snižování úrokových sazeb v eurozóně. Kolem 21.35 SELČ jednotná evropská měna ztrácela vůči dolaru zhruba 0,8 % na 1,0640 USD. Dolar jako bezpečná měna vystoupal nejvýše od loňského listopadu. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu rostl o 0,7 % na 106,049 bodu.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký výrobce chytrých telefonů Apple bude brzy vyrábět čipy nové generace M4. Postupně jimi vybaví všechny počítače Mac, píše s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg. Nové čipy budou mít lepší paměť a posílí funkci umělé inteligence. Apple se tak podle Bloombergu snaží podpořit slabý prodej počítačů.
- Společnost Apple varovala své uživatele v Indii a dalších 91 zemích, že se mohli stát obětí útoku tzv. námezdního špionážního softwaru (mercenary spyware), jehož charakteristikou je, že je prováděn za finanční odměnu. Upustila tak od slovního spojení "státem sponzorovaný". Ten používala v předchozích upozorněních pro podobné útoky, uvedla agentura Reuters.
- Americká technologická společnost Apple bude muset v Británii čelit hromadné žalobě kvůli poplatkům v obchodě s aplikacemi App Store. Soud v pátek totiž rozhodl, že nevyhoví žádosti Applu o zamítnutí žaloby. Informovala o tom agentura Reuters. Žaloba, za kterou stojí více než 1 500 britských vývojářů aplikací, považuje až 30% poplatky v App Store za nadměrné a požaduje odškodné až 785 milionů liber.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v dubnu snížila, americké domácnosti jsou pesimističtější ohledně budoucího vývoje inflace. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu Michiganské univerzity. Údaje by mohly být dalším argumentem pro americkou centrální banku, aby nespěchala se snižováním úrokových sazeb, napsala agentura Reuters.
- Index cen dovozu do USA v březnu meziročně vzrostl o 0,4 % (únor: -0,8 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,4 % (odhad: +0,3 %, únor: +0,3 %). Index cen vývozu z USA v březnu meziročně klesl o 1,4 % (únor: -1,8 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,3 % (odhad: +0,3 %, únor: +0,7 %).
Výsledková sezóna
- Americká banka JPMorgan Chase zvýšila v prvním čtvrtletí zisk meziročně na 13,42 miliardy dolarů z 12,62 miliardy dolarů. Pomohly jí vyšší příjmy z úroků. Největší americká banka to uvedla v pátečním sdělení. Její akcie po oznámení odepsaly před začátkem seance čtyři procenta. Konkurenční bance Wells Fargo zisk naopak kvůli nižším výdělkům z úroků od klientů klesl a dolů zamířily i její akcie. Nižší zisk má za první kvartál také Citigroup, její akcie se ale vydaly vzhůru.
- Objem prostředků ve správě americké společnosti BlackRock, která je největším světovým správcem aktiv, dosáhl díky růstu trhů rekordní hodnoty 10,5 bilionu dolarů. Společnost díky vyšším poplatkům za investiční poradenství a správu v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 36 %. Firma to uvedla v pátečním sdělení.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Spojené státy nebudou akceptovat záplavu čínských výrobků, které jsou na světovém trhu prodávány se ztrátou, jako se to stalo v minulosti, a nepřipustí, aby nová průmyslová odvětví byla decimována čínským dovozem. Americká ministryně financí Janet Yellenová to uvedla na závěr své čtyřdenní návštěvy Číny, kde se snažila prosadit, aby Peking omezil nadbytečné průmyslové kapacity.
- Šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon zvolil umělou inteligenci jako první téma ve své aktualizaci problémů, kterým čelí největší americká banka. Ve výročním dopise akcionářům zveřejněném v pondělí uvedl, že je přesvědčen, že AI bude mít hluboký dopad na globální společnost.
- Americká společnost Microsoft investuje do roku 2025 v Japonsku do datových center 2,9 miliardy USD. Je to největší investice firmy v zemi a je reakcí na snahu Tokia o zvýšení výpočetního výkonu pro umělou inteligenci. Japonskému listu Nikkei to řekl prezident Microsoftu Brad Smith.
- Investoři sledují americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) ve věci (ne)schválení ETF na spotovou cenu etheru do konce května. Emitenti prvního amerického spotového bitcoinového ETF (včetně VanEck a CoinShares) si nejsou jisti, že SEC schválí tyto etherové žádosti. Generální ředitel VanEck Jan van Eck vyslovil názor, že SEC s největší pravděpodobností odmítne žádosti o tento investiční instrument.
- Index optimismu malých firem (NFIB) v USA v březnu klesl na 88,5 bodu (odhad: 90,2 bodu, únor: 89,4 bodu).
- Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zrychlil na 3,5 % z únorového tempa 3,2 %. Ve středu to oznámilo americké ministerstvo práce. Březnová inflace tak byla o něco vyšší, než odhadovali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zrychlení meziročního růstu cen na 3,4 %.
- Americká společnost Apple smontovala v loňském fiskálním roce v Indii telefony iPhone za 14 miliard USD. Zdvojnásobila tak výrobu v zemi. Indie má nyní na výrobě iPhonů podíl 14 procent. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
- Velkoobchodní zásoby v USA v únoru podle finálních dat stouply o 0,5 % (flash: +0,5 %, leden: -0,2 %).
- Americká investiční banka Goldman Sachs stále očekává, že tvrdošíjně vysoká inflace v USA se v nadcházejících měsících zmírní navzdory středečním hodnotám, které nemile překvapily řadu investorů. Index spotřebitelských cen, široké měřítko nákladů na zboží a služby v celé ekonomice, vzrostl za měsíc o 0,4 %, čímž se míra meziroční inflace dostala na 3,5 %. To bylo více, než analytici očekávali.
- Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová ve čtvrtek varovala, že světovou ekonomiku by mohlo čekat desetiletí slabého ekonomického růstu. Před zahájením jarního zasedání organizace, v jejímž čele stojí, podle zahraničních agentur volala po přijetí opatření na podporu růst produktivity a snížení dluhu a centrální banky vyzvala, aby nesnižovaly úrokové sazby příliš brzy, protože tím podle ní riskují návrat inflace.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 6. dubna klesl na 211 tisíc z 222 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 221 tisíc), čekal se pokles na 215 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 30. března stoupl na 1,817 milionu z 1,789 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,791 milionu).
- Index výrobních cen ve Spojených státech v březnu meziměsíčně stoupl o 0,2 % (odhad: +0,3 %, únor: +0,6 %), meziročně se zvýšil o 2,1 % (odhad: +2,2 %, únor +1,6 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Delta Air Lines v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 13,75 miliardy USD (odhad: 12,52 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK