Americké akciové indexy v pátek uzavřely v plusu, za týden ale odevzdaly okolo půl procenta
Americké akcie v pátek posílily, velkou měrou k tomu přispěly technologické společnosti. Nárůstu akciového trhu nezabránily ani nepříznivé ekonomické údaje ze Spojených států. Za celý týden však americké akcie oslabily po předchozích pěti týdenních nárůstech za sebou, a to o zhruba půl procenta.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,50 % na 36 100,31 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,72 % na 4 682,85 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o rovné procento na 15 860,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,76 % na 16,29 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 1,57 %. Ceny ropy klesly o procento, na zelené nule uzavíraly zlato a stříbro a procento a půl odevzdaly shodně bitcoin a ether.
Za celý týden však Dow ztratil 0,6 %, S&P 500 klesl o 0,3 % a Nasdaq Composite se snížil o 0,7 %.
Na pátečním růstu akciového trhu se výrazně podílely technologická společnost Apple (+1,43 %) a softwarová firma Microsoft (+1,29 %). Akcie výrobce elektromobilů Tesla však klesly o 2,83 % po zprávě, že jeho šéf Elon Musk prodal další část svého podílu v podniku.
Na devizovém trhu kurz dolaru zůstal bez výraznějších změn. Krátce po 22.00 SEČ euro vůči dolaru ztrácelo necelou desetinu procenta na 1,1444 USD. Během dne přitom jednotná evropská měna sestoupila až na nové 16měsíční minimum 1,1433 USD.
Americká měna v poslední době těží ze spekulací o tom, že americká centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby dříve, než se předpokládalo. V pátek však růst dolaru podkopala zpráva o překvapivém poklesu spotřebitelské důvěry v USA. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu podle předběžných údajů klesl na 66,8 bodu z říjnové konečné hodnoty 71,7 bodu. Dostal se tak nejníže od listopadu 2011. Analytici přitom očekávali nárůst indexu na 72,4 bodu.
Páteční události na amerických trzích
- Americká společnost Johnson & Johnson (v pátek +1,20 %), která je největším světovým výrobcem zdravotnických výrobků podle objemu tržeb a jednou z nejstarších firem ve Spojených státech, se plánuje rozdělit na dvě části. Jedna bude zahrnovat vysoce ziskové, ale rizikové podnikání v oblasti léků na předpis a zdravotnických pomůcek, druhá pak její původní, ale pomaleji rostoucí spotřebitelskou skupinu. Ta zahrnuje například náplasti Band-Aid, přípravek Tylenol a dětský pudr Johnson's Baby.
- Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla (v pátek -2,83 %) Elon Musk prodal další část svých akcií v podniku. Podle dvou pátečních zpráv pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) prodal Musk ve čtvrtek celkem kolem 640 000 akcií Tesly za zhruba 687 milionů dolarů, napsala agentura AP.
- Americká společnost AMC (v pátek +1,37 %), která je největším řetězcem kin ve Spojených státech, začala při platbách na internetu přijímat bitcoin, ether, bitcoin cash a litecoin. Na Twitteru to oznámil šéf podniku Adam Aron. Podle něj přibude i možnost platit dogecoinem, tedy kryptoměnou, která původně vznikla z legrace. Firma reaguje na rostoucí oblibu kryptoměn, záměr začít přijímat bitcoin avizovala již v srpnu.
- Poptávka po průmyslových robotech ze strany severoamerických podniků se v prvních třech čtvrtletích letošního roku vyšplhala na rekordní maximum. Průmyslové firmy zvyšováním automatizace reagují na silnou poptávku po svých produktech a na problémy se získáváním potřebných pracovníků, napsala agentura Reuters.
- Finanční instituce a členové správních rad jednotlivých firem se zřejmě stanou cílem v další vlně žalob, které kvůli znečišťování ovzduší chystají klimatičtí aktivisté. V Glasgow, kde právě končí konference OSN o změnách klimatu COP26, to řekl jejich zástupce, právník Roger Cox z organizace Milieudefensie. Aktivisté už letos na jaře u soudu v ostře sledovaném sporu uspěli se žalobou na britsko-nizozemský ropný kolos Royal Dutch Shell.
- USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu předběžně klesl na 66,8 bodu ze říjnových 71,7 bodu při odhadovaném zvýšení na 72,4 bodu.
- USA: V září bylo otevřeno 10,438 milionu pracovních pozic (srpen 10,629 milionu, odhad 10,3 milionu).
Stalo se v Americe v uplynulém týdnu
- Soud v Rusku znovu pokutoval americkou internetovou společnost Google. Podle agentury Reuters jí nařídil zaplatit dva miliony rublů (600 000 Kč), protože nesmazala obsah považovaný v zemi za nelegální. Moskva i Google jsou v dlouhodobém sporu.
- Amerického vývojáře antivirového softwaru McAfee koupí za více než 14 miliard dolarů skupina investičních podniků. Firma v pondělí uvedla, že skupina investorů zahrnuje mimo jiné americkou společnost Advent International a britskou firmu Permira Advisers.
- Tržní hodnota americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, v pondělí poprvé překonala hranici dvou bilionů dolarů. Stala se tak po firmách Apple a Microsoft třetí americkou veřejně obchodovanou společností, která tuto hranici pokořila.
- Irský oděvní řetězec Primark chystá agresivní expanzi ve Spojených státech. Na tomto vysoce konkurenčním trhu dříve neuspělo několik britských maloobchodních firem, připomněl list Financial Times. Primark informoval, že zde hodlá do pěti let zvýšit počet svých obchodů ze 13 na 60. Řetězec v červnu otevřel v centru Prahy svůj první obchod v Česku.
- Americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) se rozdělí na tři veřejně obchodované společnosti zaměřené na letectví, energetiku a zdravotnictví. Společnost v úterý oznámila, že plánuje oddělit svůj zdravotnický segment na začátku roku 2023 a část zaměřenou na energetiku na začátku roku 2024. Předpokládá, že si ve zdravotnické divizi ponechá podíl 19,9 %.
- Společnost Virgin Atlantic očekává, že v roce 2023 bude létat s turisty k hranicím vesmíru třikrát do měsíce. S odvoláním na šéfa podniku Michaela Colglaziera o tom v úterý informovala agentura Bloomberg. Firma minulý měsíc investorům sdělila, že zahájení komerčních letů posune na čtvrté čtvrtletí roku 2022. Chce nejprve dokončit úpravu nosného letounu VMS Eve (Virgin Mothership Eve) a představit druhou kosmickou loď jménem VSS Imagine (Virgin Spaceship Imagine).
- Americký internetový obchod Amazon se snaží urovnat dvě antimonopolní vyšetřování ze strany Evropské komise. Chce tak odvrátit možné pokuty a nařízení změnit podnikatelské praktiky. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
- Index výrobních cen v USA v říjnu meziročně vyskočil o 8,6 % (odhad: +8,7 %, září: +8,6 %). Meziměsíčně se index výrobních cen zvýšil o 0,6 %, jak se čekalo, po 0,5% růstu v září. Bez započtení cen v segmentu potravin a energií dosáhl růst 6,8 % meziročně a 0,4 % meziměsíčně.
- Míra inflace ve Spojených státech v říjnu vystoupila na 6,2 procenta, a dostala se tak nejvýše za téměř 31 let, respektive od listopadu 1990. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,9 procenta proti růstu o 0,4 procenta v září, oznámilo ve středu americké ministerstvo práce. Podle analytiků se objevují náznaky, že inflace by mohla zůstat velmi vysoká až do příštího roku. Přispívají k tomu mimo jiné narušené globální dodavatelské řetězce.
- Americký výrobce elektromobilů Rivian získal prodejem akcií v primární veřejné nabídce (IPO) 11,9 miliardy dolarů. Za každou akcii získal 78 dolarů, což je víc, než firma původně plánovala. Podle údajů společnosti Dealogic jde o jeden z deseti největších úpisů akcií v primární veřejné nabídce ve Spojených státech. S akciemi podniku se na trhu Nasdaq začalo obchodovat ve středu.
- Americký soud zamítl snahy společnosti Apple pozastavit nařízení vzešlé ze sporu s Epic Games, tvůrcem hry Fortnite. Podle tohoto nařízení musí výrobce telefonů iPhone uvolnit pravidla pro vývojáře ve svém obchodě s aplikacemi App Store. Apple okamžitě oznámil, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.
- Americká internetová společnost Google neuspěla v zásadním antimonopolním sporu s Evropskou komisí (EK). Tribunál Evropské unie středu totiž zamítl odvolání firmy proti pokutě 2,42 miliardy eur, kterou komise firmě vyměřila v roce 2017 za zneužívání dominantního postavení na trhu.
- Britský nejvyšší soud ve středu zablokoval hromadnou žalobu proti Googlu za údajně nezákonné sledování osobních dat z milionů iPhonů. Účastníci hromadné žaloby požadovali odškodné 3,2 miliardy liber. Podle soudu však stěžovatel neprokázal, že by shromažďováním údajů byla jednotlivcům způsobena škoda. Soudce ale nevyloučil možnost budoucích hromadných žalob, pokud se podaří vyčíslit škody. Případ bude mít důsledky pro podobné hromadné žaloby, napsal zpravodajský server BBC.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing souhlasil, že odškodní rodiny obětí předloňského pádu jeho letadla 737 MAX v Etiopii. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zápisu amerického okresního soudu v Chicagu. V roce 2019 při této nehodě zahynulo 157 lidí včetně čtyř Slováků.
- Rozpočtový schodek Spojených států se v říjnu meziročně snížil o 42 % na 165 miliard dolarů. Rozpočtové příjmy se díky vyššímu výběru daní od jednotlivců i podniků vyšplhaly na nejvyšší říjnovou úroveň v historii. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo financí. Říjen byl prvním měsícem nového fiskálního roku v USA.
- Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 6. listopadu bylo 267 tisíc (o týden dříve 271 tisíc, odhad 265 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo v týdnu do 30. října 2,160 milionu (o týden dříve 2,101 milionu, odhad 2,095 milionu).
Elon Musk prodal tento týden zhruba 4,5 milionu akcií výrobce elektrických automobilů Tesla, což odpovídá přibližně třem procentům Muskova podílu ve firmě. Z prodeje získal více než pět miliard USD. Vyplývá to z prohlášení firmy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Je to první Muskův prodej akcií automobilky od roku 2016 a přišel po anketě na Twitteru. Z celkové částky půjde 1,1 miliardy USD na úhradu daní z akciových opcí.
Šéf izraelské firmy NSO, která prodává špionážní program Pegasus, rezignoval 14 dní po nástupu do funkce. Podle deníku Haarec se tak Icik Benbenisti rozhodl v souvislosti s rozhodnutím amerického ministerstva obchodu zařadit firmu na černou listinu. List The Jerusalem Post píše, že tím pokračuje krize, jíž tato kybernetická firmě už nějaký čas čelí. Americké ministerstvo obchodu zařadilo NSO a další izraelskou společnost Candiru na černou listinu minulý týden s odůvodněním, že "se věnovaly aktivitám, jež odporují národní bezpečnosti a zájmům zahraniční politiky USA".
Výsledková sezóna
- Výsledky AMC Entertainment Holdings v 3Q: Čistá ztráta na akcii 0,44 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 763,2 milionu USD (odhad: 708,3 milionu USD).
- Výsledky Zynga v 3Q: Ztráta na akcii 0,11 USD (odhad: -0,09 USD), tržby 704,7 milionu USD (odhad: 663,6 milionu USD).
- Výsledky Plug Power v 3Q: Ztráta na akcii 0,19 USD (odhad: -0,08 USD), tržby 144 milionů USD (odhad: 145 milionů USD).
- Výsledky Coibase Global v 3Q: Zisk na akcii 1,62 USD (odhad: 1,81 USD), tržby 1,3 miliardy USD (odhad: 1,6 miliardy USD).
- Výsledky DoorDash v 3Q: Ztráta na akcii 0,30 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 1,28 miliardy USD (odhad: 1,18 miliardy USD).
- Výsledky Walt Disney v 4QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 18,53 miliardy USD (odhad: 18,8 miliardy USD).
- Výsledky Beyond Meat v 3Q: Čistá ztráta na akcii 0,87 USD (odhad: -0,37 USD), čisté tržby 106,4 milionu USD (odhad: 109,2 milionu USD).
- Výsledky Opendoor Technologies v 3Q: Ztráta na akcii 0,09 USD (odhad: -0,17 USD), tržby 2,3 miliardy USD (odhad: 2 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, TradingEconomics