Americké akcie v pátek i za celý týden oslabily, pokles vedly technologické tituly
Americké akcie v pátek uzavřely v červených číslech a rovněž za celý týden se všechny tři hlavní indexy snížily. Nedařilo se technologickému sektoru, naopak lépe si vedly cenné papíry v energetickém odvětví. V rámci makroekonomických dat investoři vyhodnocovali především údaje o výrobní inflaci, které naznačily, že americká centrální banka zatím nemá s budoucím snižováním úrokových sazeb kam spěchat.
Index Dow v pátek klesl o 0,49 % na 38 714,77 bodu, širší index S&P 500 ubral 0,65 % na 5 117,09 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,96 % na 15 973,17 bodu. Index volatility VIX zůstal téměř beze změny na 14,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 4,308 %. Cena ropy se snížila o 0,2 %, zlato oslabilo ve stejném rozsahu a cena stříbra se zvýšila téměř o 1,5 %. Bitcoin během týdne zaznamenal nový cenový rekord, ale během pátku ostře korigoval a v závěru dne se obchodoval slabší o více než 5 % kolem 67 700 USD.
Na akciovém trhu přetrvává nejistota ohledně toho, kdy Fed zahájí snižování úrokových sazeb. Podle agentury Reuters nyní obchodníci omezují sázky na to, že Fed k redukci úroků přikročí v červnu.
Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že výrobní ceny v USA se v únoru zvýšily o 0,6 %. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali, že ceny vykážou nárůst pouze o 0,3 %. Údaje naznačily, že Fed by mohl být při budoucím snižování úrokových sazeb opatrnější, než se předpokládalo. O nastavení úrokových sazeb budou centrální bankéři v USA rozhodovat příští týden. Koncem ledna podle očekávání ponechali svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25-5,50 %, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Podle nástroje FedWatch Tool je 99% pravděpodobnost, že centrální banka ponechá v příštím týdnu úrokové sazby beze změny.
Nejen výše uvedená makroekonomická data pomohla posunout výnos 10letých vládních dluhopisů USA v tomto týdnu již zhruba o 22 bazických bodů výše.
Cena akcií softwarové společnosti Adobe (-13,67 %) v pátek prudce spadla, protože výhled podniku pro druhé čtvrtletí zaostal za odhady analytiků. Nedařilo se ani technologickým společnostem, jejichž pokles byl tažen cennými papíry Microsoftu (-2,07 %), Alphabetu (-1,34 %), Amazonu (-2,42 %) či Mety Platforms (-1,57 %).
Za celý týden Dow odepsal kosmetických 0,02 %, S&P 500 korigoval o 0,13 % a Nasdaq Composite oslabil o 0,70 %.
Dolar v závěru týdne bez výraznějších změn
Na devizovém trhu se v pátek americký dolar držel vůči euru bez výraznějších změn po čtvrtečním nárůstu, za kterým stály údaje o vývoji výrobních cen ve Spojených státech. Krátce po 21.00 SEČ se jednotná evropská měna obchodovala za zhruba 1,0890 USD, tedy poblíž čtvrteční závěrečné hodnoty.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Restaurace amerického fastfoodového řetězce McDonald's v pátek v mnoha zemích světa zasáhl výpadek počítačového systému. Problémy hlásily provozovny v Japonsku, Hongkongu, Austrálii nebo na Novém Zélandu, v Evropě například v Británii, Německu, Dánsku, Itálii, České republice nebo na Slovensku. Firma podle agentury Reuters uvedla, že útok hackerů za těmito problémy nestál, nic bližšího k příčině ale nesdělila. Situace se později začala vracet k normálu.
- Americká technologická společnost Apple se dohodla, že zaplatí 490 milionů dolarů za urovnání hromadné žaloby ze strany akcionářů. Žaloba tvrdí, že šéf podniku Tim Cook podvedl akcionáře tím, že zatajil pokles poptávky po chytrých telefonech iPhone v Číně. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Dohodu o urovnání žaloby ještě musí schválit soud.
- Index cen dovozu do USA v únoru meziročně klesl o 0,8 % (leden: -1,3 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,3 % (odhad: 0,3 %, leden: +0,8 %). Index cen vývozu meziročně klesl o 1,8 % (leden: -2,2 %, revidováno z -2,4 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,8 % (odhad: +0,2 %, leden: +0,8 %, revidováno z +0,9 %).
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v březnu klesl na -20,9 bodu (odhad: -7 bodů, únor: -2,4 bodu).
- Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně vzrostla o 0,1 % (odhad: stagnace, leden: -0,5 %, revidováno z -0,1 %), meziročně klesla o 0,2 % (leden: -0,3 %, revidováno ze stagnace).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu podle předběžných dat klesl na 76,5 bodu (flash: 76,9 bodu, únor: 76,9 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká společnost Reddit, která provozuje stejnojmennou sociální síť, chce prodejem akcií získat 748 milionů dolarů. Uvedla to v pondělí v dokumentu pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). V primární veřejné nabídce akcií (IPO) firma plánuje nabídnout na burze NYSE zhruba 22 milionů akcií, datum vstupu na burzu ale zatím neoznámila.
- Evropská komise porušovala pravidla Evropské unie o ochraně osobních údajů, když používala software americké společnosti Microsoft. Ve své zprávě to v pondělí uvedl úřad Evropského inspektora ochrany údajů (EIOÚ). Komise také podle něj nezavedla odpovídající záruky pro osobní údaje předávané do zemí mimo EU.
- Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v únoru zrychlil na 3,2 % z lednového tempa 3,1 %. V tiskové zprávě to v úterý oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že meziroční míra inflace zůstala na lednové úrovni. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v únoru zvýšily o 0,4 %, což je v souladu s očekáváním analytiků. Meziměsíční růst zrychlil z 0,3 % v lednu.
- Výrobní proces letadel Boeing 737 MAX neprošel auditem amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA). S odvoláním na prezentaci FAA to v pondělí napsal deník The New York Times. Z celkem 89 testů bylo neúspěšných 33. Boeing je po lednové nehodě stroje 737 MAX pod drobnohledem úřadů. Firma s úřady spolupracuje, k poslednímu auditu se zatím nevyjádřila.
- Bývalý americký prezident Donald Trump kritizoval návrh zákona, který má přinutit společnost ByteDance k prodeji sociální sítě TikTok. Takový krok by podle něj mohl zvýhodnit platformu Facebook, informoval server BBC News. Pokud by firma do 30. září TikTok neprodala, úřady by aplikaci ve Spojených státech zakázaly. Američtí zákonodárci se obávají, že čínská vláda má přístup k datům uživatelů.
- Americký technologický gigant Apple umožní uživatelům chytrých telefonů iPhone v Evropské unii stahovat aplikace přímo z internetových stránek vývojářů. Informovala o tom v úterý firma, která tak reaguje na nová pravidla EU požadující větší otevření trhu s aplikacemi.
- Závod americké automobilky Tesla u Berlína ve středu obnovil výrobu, informovala rozhlasová stanice rbb. Firma výrobu musela minulý týden přerušit po sabotáži levicových aktivistů, kvůli které byl závod bez dodávek elektrické energie. Gigafactory v Grünheide je jediným závodem, který Tesla v Evropě má.
- Americká Sněmovna reprezentantů ve středu po zrychleném projednávání přijala návrh, který by umožnil ve Spojených státech zakázat sociální síť TikTok. Krok vychází z obav, že platformu skrze čínského majitele kontroluje Peking a může ji zneužívat proti Američanům. Sociální síť označuje návrh za protiústavní, podobně jako někteří zákonodárci i experti.
- Čína ve čtvrtek odsoudila návrh přijatý ve středu americkou Sněmovnou reprezentantů, který by v zájmu národní bezpečnosti umožnil zakázat ve Spojených státech sociální síť TikTok. Podle čínského ministerstva zahraničí to je proti zásadám spravedlivé soutěže a pravidlům mezinárodního obchodu.
- Bývalý americký ministr financí Steven Mnuchin dává dohromady tým investorů, s nimiž se pokusí koupit sociální síť TikTok. Řekl to ve čtvrtek ve vysílání televize CNBC, která se zaměřuje na finance. Mnuchin plán předložil jen několik hodin poté, co americká Sněmovna reprezentantů přijala návrh, který by umožnil TikTok ve Spojených státech zakázat.
- Podle Grega Martina, spoluzakladatele společnosti Rainmaker Securities, bude nadcházející vstup Redditu na burzu bedlivě sledován řadou společností, které se rovněž chystají k primárnímu veřejnému úpisu cenných papírů (IPO). Geopolitická nejistota, zvyšování úrokových sazeb a krachy bank bránily nadějnému oživení trhu IPO v roce 2023. V důsledku toho řada společností vyhlíží možnost učinit tento krok v roce 2024. "V technologickém sektoru je spousta nedotažených společností," řekl Martin.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 9. března klesl na 209 tisíc z 210 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 217 tisíc), když se čekal růst na 218 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 2. března vzrostl na 1,811 milionu z 1,794 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,906 milionu), když se čekal výsledek 1,900 milionu.
- Index výrobních cen v USA v únoru meziměsíčně stoupl o 0,6 % (odhad: +0,3 %, leden: +0,3 %), meziročně se zvýšil o 1,6 % (odhad: +1,1 %, leden: +1,0 %, revidováno z +0,9 %).
- Maloobchodní tržby v USA v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,6 % (odhad: +0,8 %, leden: -1,1 %, revidováno z -0,8 %), meziročně se zvýšily o 1,5 % (leden: stagnace, revidováno z +0,6 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Oracle v 3QFY2024: Upravený zisk na akcii 1,41 USD (odhad: 1,38 USD), tržby 13,28 miliardy USD (odhad: 13,3 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's v 4QFY2024: Čistý zisk na akcii 1,67 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 5,71 miliardy USD (odhad: 5,80 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree v 4QFY2024: Upravený zisk na akcii 2,55 USD (odhad: 2,66 USD), tržby 8,63 miliardy USD (odhad: 8,67 miliardy USD).
- Výsledky Lennar v 1QFY2024: Zisk na akcii 2,57 USD (odhad: 2,23 USD), tržby 7,31 miliardy USD (odhad: 7,39 miliardy USD).
- Výsledky Dollar General v 4QFY2024: Zisk na akcii 1,83 USD (odhad: 1,73 USD), tržby 9,86 miliardy USD (odhad: 9,77 miliardy USD).
- Výsledky Adobe v 1QFY2024: Zisk na akcii 4,48 USD (odhad: 4,38 USD), tržby 5,18 miliardy USD (odhad: 5,14 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK