Americké akcie v pátek převážně rostly, za celý týden ale výrazně oslabily
Americké akcie v pátek převážně posilovaly, za celý týden ovšem výrazně oslabily a index S&P 500 vykázal nejhlubší týdenní propad od března 2020. Investoři se obávají možné recese, protože centrální banky kvůli inflaci zvyšují úrokové sazby.
Index Dow v pátek klesl o 0,13 % na 29 888,78 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,22 % na 3 674,84 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,43 % na 10 798,35 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,52 % na 31,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm a půl bazického bodu na 3,231 %.
"Očekávejte velkou volatilitu, ta jen tak nezmizí. Bude se projevovat do té doby, než bude jasné, zda jsme skutečně dosáhli vrcholu inflace," uvedla analytička Megan Hornemanová z Verdence Capital Advisors. Většina hlavních centrálních bank letos už začala přecházet od uvolněné měnové politiky ke zpřísňujícím opatřením. To však může způsobit až recesi.
Ve středu zvýšil základní sazbu Fed podle očekávání o 0,75 procentního bodu do pásma 1,50 až 1,75 %. Zvýšení úroku bylo nejvýraznější od roku 1994.
Téhož dne Evropská centrální banka po mimořádném zasedání oznámila, že urychlí práce na mechanismu, který pomůže zmírnit rozdíly mezi výnosy státních dluhopisů v eurozóně. Ve čtvrtek základní úrok zvýšila překvapivě švýcarská centrální banka a podle očekávání rovněž britská centrální banka.
Za celý týden index Dow klesl o 4,79 %, což je nejhlubší týdenní propad od října 2020. Index S&P 500 odepsal 5,79 % a Nasdaq Composite přišel o 4,78 %. Všechny tři klíčové indexy za sebou mají tři ztrátové týdny v řadě.
Dolar v pátek posílil k euru i vůči koši měn
Na devizových trzích se v pátek propadl japonský jen vůči dolaru. Japonská centrální banka nezpřísnila měnovou politiku a drží se konzervativního přístupu. To umocnilo volatilitu na měnových trzích, která tento týden ovlivnila série zvyšování úrokových sazeb centrálních bank.
Kolem 22.00 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupal o procento a pohyboval se kolem 104,67 bodu. Euro vůči dolaru klesalo o půl procenta na 1,0496 USD a dolar si k jenu připisoval 2,1 % na 134,98 JPY.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ruská divize americké internetové společnosti Google ve čtvrtek vyhlásila bankrot. Uvedla to v pátek agentura Interfax, která se odvolává na soudní záznamy. Divize tento krok následně potvrdila. O záměru vyhlásit bankrot informovala už v květnu s tím, že ruské úřady jí obstavily bankovní účet, čímž jí znemožnily provádět veškeré platby.
- Vesmírná společnost SpaceX, která patří americkému podnikateli Elonu Muskovi, propustila kvůli kritice nejméně pět lidí. S odkazem na informované zdroje to v pátek uvedla agentura Reuters. Dotyční podle ní napsali a nechali kolovat otevřený dopis, v němž Muska kritizovali a zároveň vyzývali řídící pracovníky, aby ve firmě změnili pracovní kulturu. Musk ve čtvrtek na dálku hovořil také se zaměstnanci společnosti Twitter, kterou se chystá převzít, a i tam naznačil propouštění.
- Ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru v Petrohradu prohlásil, že skončil jednostranný světový řád, podřízený prý Spojeným státům, které se podle něj cítí vyslancem Boha na Zemi, nemají žádné povinnosti, ale jen své vlastní "posvátné zájmy". Tvrdil také, že Evropská unie ztratila globální konkurenceschopnost i politickou svrchovanost. Předpověděl vzestup populismu a výměnu elit v evropských zemích. Ruský prezident také znovu obhajoval své rozhodnutí napadnout Ukrajinu a kritizoval sankce Západu, které mají Moskvu donutit k ukončení agrese a stažení vojsk ze sousední země.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Developerská společnost Prologis (v pondělí -7,51 %), která se zaměřuje na sklady, koupí za téměř 26 miliard USD konkurenční společnost Duke Realty (+0,98 %). Transakce se uskuteční formou výměny akcií a zahrnuje také dluh. Oznámily to firmy v pondělním prohlášení.
- Největší americká kryptoměnová burza Coinbase Global (v úterý -0,38 %) zruší 1 100 pracovních míst, což odpovídá zhruba 18 % celkové pracovní síly firmy. Burza se snaží snížit náklady v době poklesu finančních trhů, oznámil v úterý na firemním blogu ředitel společnosti Brian Armstrong.
- Amazon (v úterý -1,31 %) letos začne v Kalifornii doručovat zásilky pomocí bezpilotních letounů. Internetový prodejce to oznámil na svém blogu. Uvedení služby závisí na schválení regulačních úřadů a zprvu se bude týkat pouze města Lockeford, které má zhruba 4 000 obyvatel. Amazon nicméně počítá s tím, že doručování zásilek posléze rozšíří. Podnik zavedení dronů slibuje už několik let.
- Americký Groupon (v úterý +0,68 %) a česká investiční skupina Pale Fire Capital (PFC), která v této internetové společnosti drží podíl téměř 22 %, se dohodly na užší spolupráci. Dušan Šenkypl z PFC se stane členem správní rady společnosti a Jan Barta, další ze zakladatelů české investiční skupiny, v ní bude mít zatím status pozorovatele. V tiskové zprávě o tom informoval Groupon. PFC je největším akcionářem slevového portálu.
- Index výrobních cen ve Spojených státech v květnu stoupl o 10,8 %. Čekal se růst o 10,9 %, tedy zopakování dubnového tempa. Meziměsíčně se výrobní ceny v souladu s odhady zvýšily o 0,8 % (duben: +0,4 %). Bez započtení kolísavých cen energií a potravin dosáhl růst meziročně 8,3 % (odhad: +8,6 %, duben: +8,6 %) a meziměsíčně 0,5 % (odhad: +0,6 %, duben: +0,2 %).
- Americká centrální banka na červnovém měnověpolitickém zasedání zvýšila svou základní úrokovou sazbu v souladu s očekáváním analytiků o 0,75 procentního bodu do pásma 1,50 až 1,75 %. Zvýšení základního úroku je nejvýraznější od roku 1994. Důvodem razantního utažení měnových kohoutů je rychlý růst spotřebitelských cen. Členka Fedu Esther L. Georgeová hlasovala jako jediná pro zvýšení sazby jen o půl procentního bodu.
- Americká automobilka Ford Motor svolává 2,9 milionu vozů kvůli problému s řazením. Informoval o tom ve středu americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA).
- Výpadek terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG), který v Texasu provozuje americká společnost Freeport LNG, po požáru potrvá mnohem déle, než se předpokládalo. Firma nyní očekává, že mimo provoz bude alespoň do září a že činnost plně obnoví až na konci letošního roku. Z terminálu směřuje LNG do Evropské unie, kde se cena plynu po sdělení firmy začala zvyšovat.
- Tribunál Soudního dvora Evropské unie ve středu zrušil pokutu 997 milionů eur, kterou Evropská komise v roce 2018 uložila za poškozování konkurence americkému výrobci čipů QUALCOMM. Podle tribunálu se objevila řada procesních pochybení, která ovlivnila právo společnosti QUALCOMM na obhajobu a zneplatnila analýzu komise týkající se jednání firmy. Evropská komise se proti rozhodnutí může odvolat k Soudnímu dvoru EU.
- Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk se ve středu odvolal proti rozhodnutí soudu zachovat dohled nad jeho tweety o Tesle. Hájil se svobodou projevu, informovala agentura Reuters. Musk se na pravidlech, jak může na Twitteru komentovat finanční situaci firmy, s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) dohodl v roce 2019. Letos v dubnu soud zamítl jeho žádost o ukončení této dohody. Odvolací proces často trvá několik měsíců.
- Maloobchodní tržby v USA v květnu meziměsíčně klesly o 0,3 % (odhad: +0,2 %, duben: +0,7 %). Bez započtení prodejů aut se tržby zvýšily o 0,5 % (odhad: +0,8 %, duben: +0,4 %).
- Americký index dovozních cen v květnu meziročně stoupl o 11,7 % (odhad: +12,7 %, duben: +12 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,6 % (odhad: +1,1 %, duben: +0,4 %). Index vývozních cen meziročně vyskočil o 18,9 % (duben: +18 %) a meziměsíčně přidal 2,8 % (odhad: +1,3 %, duben: +0,8 %).
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v červnu stoupl na -1,2 bodu (odhad: +3 body, květen: -11,6 bodu).
- Podnikové zásoby v USA v dubnu stouply v souladu s očekáváním o 1,2 % (březen: +2,4 %).
- Index trhu rezidenčních nemovitostí v USA od NAHB v červnu klesl na 67 bodů (odhad: 68 bodů, květen: 69 bodů).
- Americký výrobce elektromobilů Tesla zvyšuje ve Spojených státech ceny všech svých aut. Například Model Y Long-Range stojí 65 990 dolarů, což je proti dosavadní ceně nárůst o 4,7 procenta. Ukazují to ceny, které k dnešku firma uvádí na svém webu. Základní cena vozidla před úsporami činí 67 990 USD. V situaci, kdy se odvětví potýká s problémy v dodavatelských řetězcích, to není první zdražení. Přispívá k němu i růst cen surovin.
- Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's ve Francii zaplatí pokutu 1,25 miliardy eur, aby se vyhnul trestnímu stíhání za daňové úniky v letech 2009 až 2020. Vyplývá to z dohody, kterou ve čtvrtek zveřejnil soud v Paříži. Částka se skládá ze sankce a z doplacených daní, informovala agentura AFP.
- Americký výrobce kosmetiky Revlon požádal soud o bankrotovou ochranu před věřiteli. Společnost se dostala do problémů kvůli vysokému zadlužení, výpadkům v dodavatelském řetězci a ostré konkurenci.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 11. června klesl na 229 tisíc z 232 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 229 tisíc), čekal se pokles na 215 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 4. června stoupl na 1,312 milionu z 1,309 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,306 milionu), když se čekal pokles na 1,302 milionu.
- Počet vydaných stavebních povolení v květnu ve Spojených státech klesl meziměsíčně o 7 % na celoročně přepočtené tempo 1,695 milionu (odhad: 1,785 milionu, duben: -3 % na 1,823 milionu jednotek). Zahájená výstavba se meziměsíčně snížila o 14,4 % na celoročně přepočtené tempo 1,549 milionu jednotek (odhad: 1,701 milionu, duben: +5,5 % na 1,810 milionu).
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v červnu klesl na -3,3 bodu z květnových 2,6 bodu při očekávaném zvýšení na 5,5 bodu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Oracle (v pondělním after-marketu +12 %) v 4FQ: Upravený zisk na akcii 1,54 USD (odhad: 1,37 USD), tržby 11,8 miliardy USD (odhad: 11,6 miliardy USD).
- Výsledky Kroger v 1QFY2023: Upravený zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,29 USD), tržby 44,60 miliardy USD (odhad: 44,15 miliardy USD).
- Výsledky Adobe v 2QFY2022: Upravený zisk na akcii 3,35 USD (odhad: 3,31 USD), tržby 4,39 miliardy USD (odhad: 4,34 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK