Americké akcie v pátek po nejnovějších datech z ekonomiky vzrostly, v týdenním horizontu hlavní indexy přerušily dlouhé série ztrát
Americký akciový trh na závěr týden posílil. Známky toho, že inflace se dostává na vrchol a spotřebitelé zůstávají odolní, zlepšily náladu mezi investory před prodlouženým víkendem. Všechny tři hlavní indexy prudce vzrostly i v pětidenním horizontu, a přerušily tak nejdelší týdenní sérii ztrát za více než dvě desetiletí.
Index Dow v pátek vzrostl o 1,76 % na 33 212,96 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 2,47 % na 4 158,24 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 3,33 % na 12 131,13 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,47 % na 25,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi jeden a půl bazického bodu na 2,743 %.
Všech 11 hlavních sektorů S&P 500 skončilo v plusu, i když objem obchodování byl před prodlouženým víkendem nižší. V pondělí zůstane trh kvůli státnímu svátku zavřený. Největší procentní změny v pátek zaznamenaly realitní a technologický sektor. Výrazný růst zaznamenaly akcie podniků Apple (+4,08 %), Microsoft (+2,76 %) a Tesla (+7,33 %). Prudce vzrostly rovněž akcie firmy Dell Technologies (+12,86 %) po zprávě o hospodaření v prvním čtvrtletí.
Stratég firmy Ingalls & Snyder Tim Ghriskey uvedl, že trh je v období oživení. Podle něj ale výprodej zatím neskončil a trh zřejmě ještě nedosáhl dna. "Bylo nevyhnutelné, že ztrátová série skončí. A po korekcích a medvědích trzích následují trhy růstové," dodal.
Optimistické prognózy zisků a solidní ekonomické ukazatele podpořily naději, že snahy Fedu omezit vysokou inflaci nezpůsobí pokles ekonomiky. Páteční statistika ukázala, že výdaje spotřebitelů byly v dubnu lepší, než se čekalo, a zdá se, že potvrdily, že inflace, která snižovala odhady zisků firem a zatěžovala náladu investorů, dosáhla vrcholu. To spolu se zápisem z posledního zasedání měnového výboru centrální banky, které potvrdilo závazek Fedu zbrzdit prudký růst cen a reagovat na ekonomické údaje, zvýšilo chuť investorů riskovat.
Výsledková sezóna za první čtvrtletí se chýlí ke konci. Zprávy o hospodaření již zveřejnilo 488 společností z indexu S&P 500. Podle dat společnosti Refinitiv jich 77 % překonalo očekávání analytiků.
Za celý týden si index Dow připsal 6,24 %, S&P 500 stoupl o 6,59 % a Nasdaq Composite zpevnil o 6,84 %. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite předtím utrpěly sedm týdenních poklesů za sebou, což bylo nejdelší období ztrát od roku 2001. Dow pak klesal osm týdnů, nejdéle od roku 1932.
Dolar v pátek oslabil ke koši měn, vůči euru stagnoval
Americký dolar v závěru týdne oslabil a vůči koši měn si připsal ztráty již druhý týden za sebou. Zlepšující se údaje o inflaci a spotřebitelských výdajích zmírnily obavy investorů z recese. Mezi investory také posiluje názor, že Fed na podzim pozastaví zvyšování úroků.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,2 % na 101,66 bodu, zatímco kurz eura vůči dolaru zůstal téměř beze změny na 1,0737 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký federální soud v pátek zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout přerušení vyšetřování newyorské generální prokurátorky Letitie Jamesové zaměřené na podezření z daňových podvodů v jeho firmě Trump Organization. Informovala o tom agentura AP. Newyorský odvolací soud ve čtvrtek rozhodl, že Trump musí vyslyšet obsílku Jamesové a vypovídat v případu pod přísahou.
- Osobní příjmy v USA v dubnu meziměsíčně stouply o 0,4 % (odhad: +0,5 %, březen: +0,5 %), osobní výdaje se zvýšily o 0,9 % (odhad: +0,7 %, březen: +1,4 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu podle finálních dat klesl na 58,4 bodu z dubnových 65,2 bodu (flash: 59,1 bodu).
- Velkoobchodní zásoby v USA se v dubnu meziměsíčně zvětšily o 2,1 % (odhad: +2 %, březen: +2,7 %).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Invaze Ruska na Ukrajinu by mohla způsobit roztříštěnost globální ekonomiky, varovala na svém blogu šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová. Zrušení desítky let trvající integrace by podle ní znamenalo, že svět by se stal chudším a nebezpečnějším.
- Americký prezident Joe Biden si nemyslí, že by ekonomika Spojených států čelila riziku bezprostřední recese kvůli velmi vysoké inflaci a problémům v dodavatelských řetězcích. S obtížemi se ale bude nějaký čas potýkat. Míra inflace ve Spojených státech v dubnu činila 8,3 % a drží se blízko maxima za 40 let.
- Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine v pondělí podal žalobu na šéfa technologické skupiny Meta Platforms (v pondělí +1,39 %) Marka Zuckerberga, který podle něj svými rozhodnutími umožnil společnosti Cambridge Analytica získat osobní informace milionů uživatelů sociální sítě Facebook a zneužít je pro účely politické reklamy. Informoval o tom list The Washingon Post, podle nějž Racine chce Zuckerberga dohnat k odpovědnosti za to, že klamal uživatele největší sociální sítě stran toho, jak chrání jejich soukromí.
- Americký prezident Joe Biden v pondělí oficiálně oznámil vznik Indopacifické soustavy pro ekonomický rozvoj (IPEF), která má vytvořit půdu pro hlubší angažovanost Spojených států v rychle rostoucím regionu, kde posiluje svůj vliv Čína. IPEF má zatím 13 členů a má řešit nové úkoly, od stanovení standardů pro digitální ekonomiku, zajištění bezpečných dodavatelských řetězců až po zajištění významných investic pro přechod na čistou energii, uvedla agentura Kjódó.
- Americký kavárenský řetězec Starbucks (v pondělí +0,04 %) odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Společnost to uvedla ve svém pondělním sdělení. Následuje tak další západní firmy, naposledy McDonald's, které se tímto způsobem rozhodly zareagovat na vojenskou invazi Ruska na Ukrajinu.
- Americká společnost Airbnb (v pondělí +0,65 %), která poskytuje ubytování v soukromí, se v létě stáhne z čínského trhu. S odkazem na své zdroje o tom informuje zpravodajský server CNBC. Firma si podle zdrojů ponechá v zemi pobočku, aby se mohla soustředit na cesty Číňanů do zahraničí.
- Index aktivity chicagského Fedu v dubnu stoupl na 0,47 bodu (březen: 0,36 bodu).
- Americký výrobce polovodičů a vývojář softwaru Broadcom (v úterý -0,41 %) jedná o převzetí softwarové společnosti VMware (-2,92 %, v pondělí ale titul po oznámení zprávy prudce zpevnil) za 60 miliard USD. S odvoláním na informované zdroje to již v pondělí napsal ekonomický list The Wall Street Journal. Dohoda, pokud se uskuteční, zřejmě bude jednou z největších v tomto roce. Oznámena by mohla být ve čtvrtek. Převzetí by se mělo uskutečnit v hotovosti a v akciích. Cena ještě nebyla pevně stanovena a může se změnit, upozornil jeden ze zdrojů.
- Americká společnost Walmart (v úterý +1,25 %) bude doručovat v šesti amerických státech objednávky bezpilotními letouny. Přístup ke službě budou mít do konce roku zhruba čtyři miliony amerických domácností. Největší maloobchodní řetězec světa o tom v úterý informoval na webu.
- Automobilka Volkswagen může předstihnout Teslu (v úterý -6,93 %) v prodeji elektromobilů v roce 2025. Na výročním setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu to v úterý uvedl její šéf Herbert Diess, podle nějž jeho firmě v nadcházejících měsících pomůže zmírnění problémů s dodavatelským řetězci. Z přechodu na elektromobilitu ale zřejmě nebude těžit Česká republika.
- Automobilová skupina Stellantis (v úterý -1,79 %) a jihokorejská firma Samsung plánují postavit v americkém státu Indiana závod na výrobu baterií za 2,5 miliardy dolarů. S odvoláním na oznámení zmíněných podniků o tom informovala agentura Reuters, která dále připomněla, že Stellantis zvyšuje výrobu elektromobilů.
- Objem globálně vyplacených dividend se v prvním čtvrtletí zvýšil o 11 % na 302,5 miliardy USD, což je rekord pro toto období. Hlavní podíl na tom měly těžařské a ropné společnosti. V nadcházejících měsících ale budou firmy čelit větším problémům, uvedla s odvoláním na zprávu britské firmy Janus Henderson agentura Reuters.
- Tempo růstu podnikatelské aktivity ve Spojených státech v květnu kleslo. Předběžný kompozitní index nákupních manažerů za květen od společnosti S&P Global se snížil na 53,8 bodu z 56 bodů v dubnu. Čekal se pokles jen na 55,5 bodu. Dílčí ukazatel pro výrobu se snížil v souladu s odhady na 57,5 bodu z dubnových 59,2 bodu a index pro sektor služeb klesl na 53,5 bodu z 55,6 bodu v dubnu, když se čekalo snížení na 55,2 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem očekávaného růstu aktivity a pásmem její kontrakce.
- Prodeje nových domů v USA v dubnu meziměsíčně spadly o 16,6 % na celoročně přepočtené tempo 591 tisíc jednotek (odhad: -3,4 % na 750 tisíc jednotek, březen: -10,5 % na 709 tisíc jednotek).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v květnu sestoupil na -9 bodů (odhad: 14 bodů, duben: 14 bodů).
- Francouzská společnost TotalEnergies se dohodla s investičním fondem Global Infrastructure Partners (GIP) na koupi podílu 50 % ve společnosti Clearway Energy Group, která je pátým největším hráčem na trhu s energií z obnovitelných zdrojů v USA. Za podíl zaplatí 1,6 miliardy USD a GIP také získá podíl 50 % minus jedna akcie v divizi TotalEnergies vlastnící podíl ve firmě SunPower. Je to největší akvizice francouzské skupiny v oblasti obnovitelných zdrojů energie v USA, uvedla firma v prohlášení.
- Spojené státy Rusku znemožnily další způsob, jak splácet závazky z mezinárodních dluhopisů, což by mohlo zemi přiblížit k platební neschopnosti. Americké ministerstvo financí oznámilo, že ukončí výjimku, která umožňovala americkým držitelům ruských dluhopisů přijímat platby. Rusko, které má jinak na splácení dluhů dostatek financí, už dalo najevo, že plánuje zpochybnit jakékoli vyhlášení platební neschopnosti. Nová pravidla se vztahují pouze na osoby v USA. Vzhledem k roli amerických bank v globálním finančním systému se však Rusku ztíží realizace plateb i jinde.
- Vývoj nejméně jednoho z nových vlajkových přístrojů iPhone společnosti Apple pro letošní rok se zpozdil kvůli pandemickým omezením v Číně. Informoval o tom ve středu japonský list Nikkei, který se odvolává na několik zdrojů obeznámených se situací.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v dubnu stouply o 0,4 % (odhad: +0,6 %, březen revidován z +0,8 % na +0,6 %). Bez započtení segmentu dopravy stouply o 0,3 % (odhad: +0,6 %, březen: +1,2 %), bez započtení zbrojních objednávek byly vyšší rovněž o 0,3 % (odhad: +1 %, březen: +1,2 %) a bez započtení letecké techniky zaznamenaly růst taktéž o 0,3 % (odhad: +0,5 %, březen: +1,1 %).
- Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o 1,5 %. Ve zpřesněné zprávě to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Výsledek je o desetinu procentního bodu horší, než ukazoval první odhad statistiků zveřejněný před měsícem. Jde o první pokles hrubého domácího produktu od roku 2020.
- Investoři Twitteru zažalovali miliardáře Elona Muska za to, že se zpožděním informoval o zvýšení svého podílu ve společnosti. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Šéf Tesly, který za Twitter v dubnu nabídl zhruba 44 miliard dolarů, ani jeho právní zástupce na žádosti o komentář bezprostředně nereagovali. Společnost Twitter se odmítla vyjádřit.
- Ruští soudní exekutoři zabavili americké internetové společnosti Google 7,7 miliardy rublů jako část pokuty, kterou má firma zaplatit. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Interfax. Google patří do americké technologické skupiny Alphabet.
- Americký výrobce mikročipů Broadcom převezme za 61 miliard USD poskytovatele cloudových služeb VMware. Akvizice má posílit aktivity Broadcomu v oblasti podnikového softwaru. Jde o druhou největší akvizici v letošním roce. Převzetí se uskuteční formou výměny akcií a platby v hotovosti.
- Invaze ruských vojsk na Ukrajinu a její dopady na ceny potravin a energií a na dostupnost hnojiv by mohly vyvolat globální recesi. Uvedl to prezident Světové banky (SB) David Malpass. Upozornil, že růst německé ekonomiky, která je čtvrtou největší na světě, kvůli vyšším cenám energií už výrazně zpomalil. Snížená produkce hnojiv by pak mohla zhoršit situaci i jinde.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 21. května klesl na 210 tisíc z 218 tisíc v předchozím týdnu, čekal se pokles na 215 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 14. května stoupl na 1,346 milionu z 1,315 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,317 milionu), čekal se pokles na 1,310 milionu.
- Index aktivity kansaského Fedu v květnu klesl na 19 bodů (odhad: 37 bodů, duben: 28 bodů).
- Rozjednané prodeje domů v USA v dubnu meziročně spadly o 9,1 % (odhad: -13 %, březen: -8,2 %), meziměsíčně se snížily o 3,9 % (odhad: -2 %, březen: -1,6 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Zoom Video Communications (v pondělním after-marketu +10 %) oznámila za uplynulý kvartál upravený zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,88 USD) a tržby 1,07 miliardy USD (odhad: 1,07 miliardy USD).
- Výsledky AutoZone (v úterý +5,82 %) v 3QFY2022: Zisk na akcii 29,03 USD (odhad: 26,18 USD), tržby 3,87 miliardy USD (odhad: 3,71 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy (v úterý +1,21 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,57 USD (odhad: 1,59 USD), tržby 10,65 miliardy USD (odhad: 10,38 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch (v úterý -28,58 %) v 1FQ2022: Upravená ztráta na akcii 0,27 USD (odhad: zisk 0,08 USD), tržby 813 milionů USD (odhad: 799 milionů USD).
- Výsledky Nordstrom (v úterním after-marketu +10 %) v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,06 USD (odhad: 0,05 USD), tržby 3,47 miliardy USD (odhad: 3,29 miliardy USD). Firma zlepšila celoroční výhled.
- Výsledky DICK'S Sporting Goods v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,85 USD (odhad: 2,52 USD), tržby 2,70 miliardy USD (odhad: 2,63 miliardy USD).
- Výsledky Snowflake v 1QFY2023: Čistá ztráta na akcii 0,53 USD (odhad: -0,52 USD), tržby 422 milionů USD (odhad: 414 milionů USD).
- Výsledky NVIDIA v 1QFY2023: Upravený zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 1,29 USD), tržby 8,29 miliardy USD (odhad: 8,10 miliardy USD).
- Výsledky Macy's v 1QFY2023: Upravený zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 0,82 USD, loni: 0,38 USD), tržby 5,35 miliardy USD (odhad: 5,33 miliardy USD, loni: 4,71 miliardy USD).
- Výsledky Dollar General v 1QFY2023: Zisk na akcii 2,41 USD (odhad: 2,32 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,71 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree v 1QFY2023: Zisk na akcii 2,37 USD (odhad: 2,00 USD), tržby 6,90 miliardy USD (odhad: 6,76 miliardy USD)
- Výsledky Costco Wholesale v 3QFY2022: Zisk na akcii 3,04 USD (loni: 2,75 USD), čisté tržby 51,61 miliardy USD (odhad: 51,55 miliardy USD).
- Výsledky Gap v 1QFY2023: Ztráta na akcii 0,44 USD (odhad: -0,15 USD), tržby 3,47 miliardy USD (odhad: 3,44 miliardy USD).
- Výsledky Workday v 1QFY2023: Ztráta na akcii 0,41 USD (odhad: -0,44 USD), tržby 1,43 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky VMware v 1QFY2023: Upravený zisk na akcii 1,28 USD (odhad: 1,56 USD), tržby 3,09 miliardy USD (odhad: 3,19 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
