Americké akciové indexy v pátek zakončily smíšeně, za celý týden ale posílily. Dow uzavřel na novém rekordu
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden však posílily. Index Dow zaznamenal nový rekord, když k jeho růstu přispěly nejnovější údaje o vývoji inflace ve Spojených státech. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite sice oslabily, zůstaly však v blízkosti svých maxim, na která se vyšplhaly v uplynulých dnech. V páteční seanci se nedařilo akciím z polovodičového sektoru, lépe si naopak vedly cenné papíry z odvětví ropy a zemního plynu.
Index Dow v pátek posílil o 0,33 % na 42 313,00 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,13 % na 5 738,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,39 % na 18 119,59 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o výrazných 10,34 % na 16,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o téměř 4 bazické body na 3,752 %. Bitcoin během pátku posílil o procento a obchodoval se za zhruba 65 800 USD.
Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že cenový index výdajů na osobní spotřebu v USA se v srpnu meziměsíčně zvýšil o 0,1 % po nárůstu o 0,2 % v předchozím měsíci. Meziroční růst indexu pak zpomalil na 2,2 % z červencových 2,5 %. Tento index je preferovaným ukazatelem inflace pro americkou centrální banku. Nejnovější údaje o jeho vývoji podpořily naděje, že Fed by na svém příštím zasedání mohl opět snížit úrokové sazby o půl procentního bodu.
Minulý týden Fed podle očekávání zahájil snižování úrokových sazeb, aby podpořil domácí ekonomiku. Svou základní sazbu zredukoval o půl procentního bodu do rozpětí 4,75-5,00 %. Další zasedání Fedu se bude konat v listopadu.
Investoři nyní čekají na další údaje o americké ekonomice, díky kterým by si mohli učinit lepší představu o budoucím vývoji úrokových sazeb. Pozornost se upírá například ke zprávě o zářijové tvorbě pracovních míst v USA, kterou příští týden v pátek zveřejní americké ministerstvo práce.
"Inflace se zdá být pod kontrolou. Bude-li pokračovat v trendu tímto směrem, Fed se může soustředit téměř výhradně na trh práce, což by dávalo prostor k dalšímu snižování sazeb," řekl Chris Zaccarelli, investiční ředitel společnosti Independent Advisor Alliance. "Vzhledem k tomu, že Fed snižuje sazby a zároveň ekonomika pravděpodobně nespěje k recesi, je to velký vítr do plachet pro akciové i dluhopisové trhy."
V páteční seanci se nedařilo většině akcií z polovodičového sektoru. V červeném tak zakončily například cenné papíry společností NVIDIA (-2,13%), Broadcom (-3,03 %) či Advanced Micro Devices (-1,87 %).
Za celý týden index Dow posílil o 0,59 %, S&P 500 zpevnil o 0,62 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,95 %.
Dolar v pátek výrazně oslabil vůči jenu
Na devizovém trhu v pátek americký dolar výrazně oslabil vůči japonskému jenu, který posiloval po zprávě o tom, že novým japonským premiérem by se měl stát bývalý ministr obrany Šigeru Išiba. Ten v rozhovoru s agenturou Reuters označil dosavadní zvyšování úrokových sazeb japonskou centrální bankou za správnou cestu.
Kolem 22:00 SELČ dolar vůči jenu ztrácel zhruba 1,8 procenta a pohyboval se v blízkosti 142,2 JPY. Mírně však posiloval vůči euru, které vykazovalo pokles o zhruba desetinu procenta na 1,1165 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Nynější kandidát Republikánské strany na amerického viceprezidenta J. D. Vance před minulými prezidentskými volbami v soukromé zprávě uvedl, že jeho současný volební partner a tehdejší prezident Donald Trump "naprosto selhal" v naplnění své platformy ekonomického populismu. Zjistil to deník The Washington Post (WP). Jeho odhalení podkopává tvrzení, kterým Vance vysvětluje, proč se z Trumpova kritika stal jeho spojencem.
- Irský úřad pro ochranu osobních údajů (DPC) vyměřil americké internetové společnosti Meta Platforms pokutu 91 milionů eur za to, že měla hesla uživatelů svých sociálních sítí uložená bez dostatečné ochrany a bez adekvátního šifrování. Úřad to uvedl v pátečním sdělení.
- Osobní příjmy i výdaje Američanů se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,2 %. U příjmů se čekal růst o 0,4 %, u výdajů se vyhlíželo zvýšení o 0,3 %. Index výdajů na osobní spotřebu (tzv. PCE inflace), Fedem preferovaný inflační ukazatel, se meziročně zvýšil o 2,2 % (odhad: +2,3 %, červenec: +2,5 %) a jádrový index výdajů na osobní spotřebu (jádrová PCE inflace) stoupl meziročně o 2,7 % (odhad: +2,7 %, červenec: +2,6 %).
- Velkoobchodní zásoby v USA v srpnu podle předběžných dat v souladu s odhady stouply o 0,2 % (červenec: +0,3 %, revidováno z +0,2 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle finálních dat stoupl na 70,1 bodu (flash: 69 bodů, srpen: 67,9 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká společnost Northrop Grumman, která patří k největším výrobcům zbraní na světě, chce vyrábět munici v Litvě. Viceprezident firmy Stephen O'Bryan v pondělí podepsal s litevskou vládou memorandum o porozumění ohledně výroby munice ráže 30 milimetrů ve stávajícím státním zařízení. Ministr obrany Laurynas Kasčiunas očekává, že výrobní linka bude zprovozněna do jednoho roku.
- Kompozitní americký index nákupních manažerů v září podle předběžných dat S&P Global klesl na 54,4 bodu (odhad: 54,3 bodu, srpen: 54,6 bodu). PMI pro sektor služeb klesl na 55,4 bodu (odhad: 55,3 bodu, srpen: 55,7 bodu) a výrobní PMI se snížil na 47 bodů (odhad: 48,5 bodu, srpen: 47,9 bodu).
- Index aktivity chicagského Fedu v srpnu vzrostl na 0,12 bodu (odhad: -0,20 bodu, červenec: -0,42 bodu).
- Americký výrobce letadel Boeing učinil stávkujícím zaměstnancům podle svých slov nejlepší a konečnou mzdovou nabídku. Největší odborová organizace o ní ale odmítla hlasovat a firma nechce o návrhu, který nesplňuje požadavky členů, vyjednávat, uvedla agentura Reuters. Více než 32 000 zaměstnanců firmy stávkuje od 13. září.
- Ve Spojených státech v úterý na protest nepřišly do práce tisíce zaměstnanců největšího hotelu Hilton v havajské metropoli Honolulu. Požadují uzavření nových pracovních smluv. S odkazem na sdělení odborového svazu Unite here! o tom informovala agentura Reuters.
- Vedení americké společnosti Vista Outdoor již poněkolikáté odložilo mimořádnou valnou hromadu, která má rozhodnout o plánovaném prodeji divize sportovního vybavení a zbraní Kinetic Group firmě Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada. Vista v tiskové zprávě uvedla, že valná hromada se místo 27. září bude konat až 9. října. Nové datum bude poslední možné před ukončením smlouvy s CSG, které připadá na 15. října, uvedla Vista.
- Americký exprezident Donald Trump vyhlásil, že USA budou pod jeho vedením brát pracovní místa jiným zemím, zatímco prezentoval protekcionistické plány ekonomických opatření před publikem v klíčovém volebním státě Georgia. Mimo jiné avizoval další snížení firemní daně pro společnosti vyrábějící ve Spojených státech. Podle amerického tisku ale chybí důležité detaily.
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller v červenci meziročně vyskočil o 5,9 % (odhad: +5,8 %, červen: +6,5 %), meziměsíčně stagnoval (červen: +0,6 %). Index cen rezidenčních nemovitostí FHFA v červenci meziměsíčně vzrostl o 0,1 % (odhad: +0,2 %, červen: stagnace, revidováno z -0,1 %), meziročně se zvýšil o 4,5 % (červen: +5,3 %, revidováno z +5,1 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v září klesl na -21 bodů (odhad: -17 bodů, srpen: -19 bodů).
- Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v září klesl na 98,7 bodu (odhad: 103,8 bodu, srpen: 105,6 bodu).
- Spojené státy podaly žalobu na společnost Visa. Viní ji z nezákonného potlačování konkurence s cílem udržet si monopolní postavení na trhu s debetními kartami. V úterý to oznámilo americké ministerstvo spravedlnosti. Visa uvedla, že tato tvrzení jsou neopodstatněná a že se bude proti nim bránit u soudu, informovala agentura Reuters.
- Americká technologická společnost Meta Platforms představila levnější verzi náhlavní soupravy pro virtuální realitu Quest 3S za 299 dolarů, první funkční prototyp brýlí Orion pro rozšířenou realitu a také aktualizace svých stávajících produktů pro virtuální realitu a umělou inteligenci (AI). Firma přístroje předvedla ve středu na výroční konferenci Meta Connect ve svém kalifornském sídle.
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok o 0,1 procentního bodu na 3,2 %. Uvedla to ve středu ve své prognóze. Důvodem je zmírnění inflace a zlepšení reálných mezd. Se stejným tempem růstu počítá i v příštím roce.
- Americký technologický gigant Microsoft plánuje v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech zřídit své první inženýrské centrum zaměřené na inovace v oblasti umělé inteligence a zdokonalené systémy kybernetické bezpečnosti. Microsoft bude rovněž spolupracovat s univerzitami a školicími středisky. Chce vybavit a rozvíjet talenty potřebnými dovednostmi pro zlepšení zaměstnatelnosti v těchto odvětvích. Uvedla to ve středu mediální kancelář Abú Zabí.
- Prodej nových rezidenčních nemovitostí v USA v srpnu meziměsíčně klesl o 4,7 % na celoročně přepočtené tempo 716 tisíc jednotek (odhad: 700 tisíc, červenec: +10,3 % na 751 tisíc jednotek).
- Ekonomika Spojených států se v letošním druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšila o 3 %, ukázala finální data statistické agentury amerického ministerstva obchodu. Údaje tak potvrdily zpřesněnou zprávu, která vyšla na konci srpna. Index výdajů na osobní spotřebu (tzv. PCE inflace) se mezikvartálně zvýšil o 2,5 %.
- Americká viceprezidentka a kandidátka demokratů na prezidentku v listopadových volbách Kamala Harrisová v projevu o hospodářství slibovala pragmatický přístup k ekonomickým záležitostem a podporu americkému průmyslu. Píší to zahraničí agentury. Jejím cílem, pokud bude zvolena do Bílého domu, bude posílit střední třídu. O svém protivníku Donaldu Trumpovi řekla, že mu záleží jen na zájmech nejbohatších Američanů. Těm by Harrisová chtěla zvýšit daň z příjmů.
- Americkou společnost OpenAI, která stojí za populárním jazykovým modelem ChatGPT, opouštějí tři vrcholoví manažeři. Odchází technologická ředitelka Mira Muratiová, viceprezident pro výzkum Barret Zoph a ředitel výzkumu Bob McGrew. Všichni to oznámili na síti X.
- Americká společnost soukromého kapitálu Blackstone investuje deset miliard liber do datového centra pro umělou inteligenci na severovýchodě Anglie. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters, která se odvolává na úřad britského premiéra. Výstavba datového centra v příštím roce vytvoří 4 000 pracovních míst, včetně 1 200 míst souvisejících se samotnou stavbou.
- Generální ředitel společnosti OpenAI Sam Altman by mohl získat sedm procent jejích akcií. Zároveň by se do dvou let mohla změnit právní forma z neziskové výzkumné organizace na obchodní společnost. S odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem jednání o tom informovala agentura Bloomberg. OpenAI, která stojí za populárním jazykovým modelem ChatGPT, v roce 2019 založila ještě dceřinou komerční společnost. Ta jí má pomoci financovat nákladný vývoj velkých jazykových modelů (LLM) a umělé inteligence (AI), jejím prostřednictvím také OpenAI získává peníze od investorů.
- Francouzská cateringová společnost Sodexo zkoumá možnosti převzetí svého amerického konkurenta Aramark. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Bloomberg, zástupci obou firem se ke zprávě odmítli vyjádřit. Sodexo v poslední době usiluje o expanzi v zahraničí.
- Americká technologická společnost Google ze skupiny Alphabet omezila zakládání nových účtů v Rusku. Podle agentury Interfax to ve čtvrtek uvedlo ruské ministerstvo digitálního rozvoje, komunikací a masmédií. Google v posledních letech čelí zvýšenému tlaku ruských úřadů, které mu vyměřily několik pokut v souvislosti s odmítnutím smazat informace související s válkou na Ukrajině. Zároveň v posledních měsících dochází k výpadkům služby YouTube, kterou provozuje Google.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v srpnu vyskočily o 9,9 %. Čekal se přitom pokles o 2,6 % po červencovém růstu o 9,8 % (revidováno z +9,9 %). Bez započtení dopravních prostředků se zvýšily o 0,5 % (odhad: +0,1 %, červenec: -0,2 %) a bez započtení obranných prostředků se snížily o 0,2 % (červenec +10,3 %).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 21. září klesl na 218 tisíc z 219 tisíc v předchozím týdnu. Čekal se naopak růst na 225 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 14. srpna stoupl na 1,834 milionu z 1,821 milionu v předchozím týdnu.
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v září spadl na -18 bodů (odhad: +9 bodů, srpen: +6 bodů).
- Rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí v USA v srpnu meziročně klesly o 3 % (červenec: -8,5 %) a meziměsíčně se zvýšily o 0,6 % (odhad: +0,3 %, červenec: -5,5 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky AutoZone v 4QFY2024: Zisk na akcii 48,10 USD (odhad: 53,61 USD), tržby 6,21 miliardy USD (odhad: 6,22 miliardy USD).
- Výsledky Micron Technology v 4QFY2024: Zisk na akcii 1,18 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 7,75 miliardy USD (odhad: 7,64 miliardy USD).
- Výsledky CarMax v 2QFY2025: Zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 7,01 miliardy USD (meziročně -0,9 %).
Zdroj: CNBC, ČTK