Americké akcie v pátek po silných datech z trhu práce zpevnily, a lehce v plusu tak zakončily i celý týden
Americké akcie v pátek i za celý týden posílily. Index Dow opět vzrostl a uzavřel na novém rekordu. Díky růstu cen ropy se dařilo energetickým společnostem, dílčí index S&P energetických společností za celý týden stoupl nejvíce od října 2022. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali především míru nezaměstnanosti a tvorbu pracovních míst.
Index Dow v pátek posílil o 0,81 % na 42 352,75 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,90 % na 5 751,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,22 % na 18 137,85 bodu. Index volatility VIX se snížil o 6,25 % na 19,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o 12 bazických bodů na 3,967 %. Ceny ropy v pátek opět poskočily o procento výše, čímž se týdenní zisk černého zlata pohyboval kolem 9 %. Bitcoin v závěru dne posiloval o 2,6 % a obchodoval se kolem 62 300 USD.
Američtí zaměstnavatelé v září vytvořili nejvíce pracovních míst za šest měsíců. Celkem vzniklo až 254 000 míst, zatímco analytici čekali vznik jen 140 000 míst. Míra nezaměstnanosti pak nečekaně klesla na 4,1 % ze srpnových 4,2 %, uvedlo americké ministerstvo práce.
Obchodníci v reakci na zprávu dále snížili sázky na snížení úrokových sazeb centrální bankou USA až o půl procentního bodu. Nyní dávají výraznějšímu snížení úroků šanci jen osm procent, minulý týden to bylo 53 %.
Údaje v podstatě říkají, že tempo ekonomické aktivity ve čtvrtém čtvrtletí pravděpodobně zůstane solidní, uvedl ekonom ze Spartan Capital Securities Peter Cardillo. "Je to pozitivní překvapení, ale také si myslím, že to může zpomalit snižování úrokových sazeb," potvrdil výše uvedené.
"Po létě, kdy byly údaje o práci slabé, je to uklidňující statistika o tom, že americká ekonomika zůstává odolná, podporovaná zdravým trhem práce," řekla Michelle Cluver, vedoucí modelových portfolií ETF ve společnosti Global X. "Zůstáváme v prostředí, kde dobré ekonomické zprávy jsou dobrou zprávou pro akciový trh, protože zvyšují potenciál pro hladké přistání ekonomiky," dodala.
Prudce klesly akcie aerolinek Spirit Airlines (-24,55 %) kvůli zprávě, že jedná s držiteli dluhopisů o možném vyhlášení bankrotu. Oslabily také cenné papíry výrobce elektromobilů Rivian (-3,15 %), který snížil výhled celoroční výroby a ve třetím čtvrtletí dodal méně vozů, než se čekalo, napsala agentura Reuters.
Tesla (+3,91 %), Amazon (+2,50 %) a Netflix (+1,83 %) patřily v pátek k největším technologickým jménům, která zakončila v zelených číslech v rámci Nasdaqu. Finančnímu sektoru se pak dařilo nejlépe v rámci indexu S&P 500, když vzrostl o 1,6 % a uzavřel na rekordních hodnotách (JPMorgan Chase +3,56 %, Wells Fargo +3,60 %).
Dařilo se ale také akciím firem s malou tržní kapitalizací, jejichž index Russell 2000 vykázal v páteční seanci nárůst o 1,50 %.
Za celý týden index Dow posílil o 0,09 %, S&P 500 zpevnil o 0,22 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,10 %.
Dolar v pátek posílil
Americký dolar posílil ke koši měn a vyšplhal se až na nejvyšší hodnotu za sedm týdnů. Reagoval na nejnovější statistiku z amerického trhu práce, tento týden jej podpořila také poptávka po bezpečnějších investicích, mezi které se řadí, kvůli obavám z rozšíření konfliktu na Blízkém východě.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,5 % na 102,48 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,5 % na 1,0977 USD. Dolar k jenu posílil o 1,3 % na 148,76 JPY.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v září klesla o desetinu procentního bodu na 4,1 %. Ekonomové přitom čekali stagnaci na 4,2 %. V ekonomice navíc mimo zemědělství vzniklo výrazně více pracovních míst, než se čekalo. Ekonomové vyhlíželi vznik asi 140 tisíc pozic, skutečnost ale byla s 254 tisíci míst téměř dvojnásobná. Navíc údaj za srpen byl revidován na 159 tisíc ze 142 tisíc.
- Americká internetová společnost Meta Platforms musí omezit využívání osobních údajů získaných z Facebooku k cíleným reklamám. Rozhodl o tom v pátek Soudní dvůr EU.
- Podle agenturních zpráv se dohodly odbory zaměstnanců přístavů na východním pobřeží USA s US Matitime Alliance na ukončení stávky a dočasném kompromisu o platech do poloviny ledna příštího roku. Tento dílčí závěr má umožnit vytvoření nové plnohodnotné dohody.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Šéf Fedu na výroční konferenci National Association for Business Economics uvedl, že zářijové snížení základní sazby centrální banky nesmí být chápáno jako předzvěst dalších agresivních změn v měnové politice. Podle Powella není Fed na žádné předem vytyčené cestě, pokud jde o měnovou politiku. Předseda Fedu zároveň vyjádřil důvěru v sílu americké ekonomiky a přesvědčení, že se inflace v Americe bude dále zklidňovat.
- Americký výrobce počítačových her Epic Games obvinil americkou internetovou společnost Google a jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics z konspirace s cílem ochránit obchod s aplikacemi Google Play před konkurencí. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
- Americká telekomunikační společnost AT&T prodá za 7,6 miliardy dolarů firmě soukromého kapitálu TPG zbylých 70 % akcií společnosti DirecTV, která poskytuje satelitní vysílání. Odchází tak z odvětví, které jí v posledních letech přinášelo stále menší výnosy. AT&T o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě. DirecTV pak oznámila, že od společnosti EchoStar koupí firmu na distribuci televizního obsahu Dish, včetně služeb Dish TV a Sling TV. Vznikne tak obr, který bude mít kolem 20 milionů zákazníků.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v září stoupl na 46,6 bodu (odhad: 46,2 bodu, srpen: 46,1 bodu).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v září vzrostl na -9 bodů (odhad: -4,5 bodu, srpen: -9,7 bodu).
- Americký výrobce čipů pro umělou inteligenci Cerebras Systems chystá vstup na akciovou burzu. Firma v pondělí uvedla, že předložila dokumentaci pro primární veřejnou nabídkou akcií ve Spojených státech, ze které mimo jiné vyplývá, že její tržby se v loňském roce více než ztrojnásobily. Informovala o tom agentura Reuters.
- Americká nápojová a potravinářská společnost PepsiCo koupí za 1,2 miliardy USD potravinářskou společnost Siete Foods. Oznámila to PepsiCo v úterním prohlášení. Pro PepsiCo je to první nákup potravinářské firmy za zhruba pět let.
- Pokles aktivity v americkém výrobním sektoru v září podle finálního indexu nákupních manažerů od S&P Global zesílil. PMI klesl na 47,3 bodu ze srpnových 47,9 bodu, flash údaj byl 47 bodů. Ukazatel od ISM zůstal na 47,2 bodu, čekal se růst na 47,5 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
- Stavební výdaje v USA v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 % (odhad: +0,1 %, červenec: -0,5 %).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v srpnu 8,040 milionu (odhad: 7,655 milionu, červenec: 7,711 milionu).
- Americká společnost Oracle plánuje investovat 6,5 miliardy USD do cloudového centra v Malajsii. Chce tam uspokojit rostoucí poptávku po umělé inteligenci a cloudových službách. Oracle se tak stává další globální technologickou společností, která investuje do infrastruktury AI v jihovýchodní Asii.
- Zhruba do roka budou existovat asistenti na bázi umělé inteligence (AI), kteří budou mít velmi dobrou dlouhodobou paměť a kteří budou prakticky všudypřítomní. Produkty, které si mohou vybavit konverzace, projekty a problémy, povzbudí uživatele, aby investovali více času a více s nimi sdíleli i svou osobní historii, řekl v rozhovoru s BBC šéf oddělení AI v americké společnosti Microsoft Mustafa Suleyman.
- Americké internetová společnost Meta Platforms uvedla, že spolupracuje s britskými bankami NatWest a Metro Bank na dohodě o sdílení dat s cílem bojovat proti podvodům. Spolupráce umožní bankám sdílet informace o podvodech přímo s Metou, což má vést k efektivnějšímu odhalování a likvidaci podvodných účtů a koordinovaných podvodných programů na jejích platformách.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla v třetím čtvrtletí meziročně zvýšil odbyt zhruba o šest procent na 462 890 vozů. Firma to uvedla ve středeční tiskové zprávě. Odbyt Tesly tak vykázal první meziroční nárůst za poslední tři čtvrtletí. Zaostal však za očekáváním některých analytiků, což vedlo k poklesu ceny akcií podniku.
- Americká společnost OpenAI dokončila nové kolo financování, v rámci kterého získala od investorů 6,6 miliardy dolarů. Transakce celou firmu OpenAI ohodnotila na 157 miliard dolarů, napsala agentura Bloomberg. OpenAI stojí za populárním chatovacím systémem ChatGPT využívajícím generativní umělou inteligenci.
- V americkém soukromém sektoru v září vzniklo 143 tisíc pracovních pozic. Analytici čekali přírůstek 120 tisíc míst po vzniku 99 tisíc pozic v srpnu. Oznámila to ve čtvrtek organizace ADP. Trh nyní čeká na kompletní páteční data z amerického trhu práce, analytici předpokládají, že celková míra nezaměstnanosti v září činila 4,2 %.
- Japonská automobilka Toyota Motor o několik měsíců odložila zahájení výroby elektromobilů ve Spojených státech. S odvoláním na mluvčího podniku o tom informovala agentura Bloomberg. Serveru BBC mluvčí firmy řekl, že Toyota reaguje na zpomalování celosvětové poptávky po elektromobilech.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla svolává ke kontrole více než 27 000 svých vozů Cybertruck, protože obraz ze zadní kamery se nemusí aktivovat okamžitě po zařazení zpátečky, což může zvýšit riziko nehody. Je to již pátá a největší svolávací akce tohoto vozu od zahájení jeho prodeje na konci loňského roku. Stažení se týká většiny vozů prodaných v USA, uvedla agentura Reuters.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 28. září stoupl na 225 tisíc z 219 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 218 000), čekal se růst na 220 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 21. září klesl na 1,826 milionu z 1,827 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,834 milionu).
- Americký index nákupních manažerů ve službách od ISM v září vzrostl na 54,9 bodu (odhad: 51,7 bodu, srpen: 51,5 bodu). Podle finálních dat S&P Global kompozitní PMI klesl na 54 bodů (flash: 54,4 bodu, srpen: 54,6 bodu) a PMI ve službách se snížil na 55,2 bodu (flash: 55,4 bodu, srpen: 55,7 bodu).
- Průmyslové objednávky v USA v srpnu meziměsíčně klesly o 0,2 % (odhad: stagnace, červenec: +4,9 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky McCormick v 3QFY2024: Zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 1,68 miliardy USD (odhad: 1,67 miliardy USD).
- Výsledky NIKE v 3QFY2024: Zisk na akcii 0,70 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 11,59 miliardy USD (odhad: 11,65 miliardy USD).
- Výsledky Conagra Brands v 1QFY2025: Zisk na akcii 0,53 USD (odhad: 0,59 USD), tržby 2,79 miliardy USD (odhad: 2,84 miliardy USD).
- Výsledky Levi Strauss & Co v 3QFY2024: Zisk na akcii 0,33 USD (odhad: 0,31 USD), tržby 1,52 miliardy USD (odhad: 1,55 miliardy USD).
- Výsledky Constellation Brands v 2QFY2025: Upravený zisk na akcii 4,32 USD (odhad: 4,08 USD), tržby 2,92 miliardy USD (odhad: 2,95 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK