Americké akcie v pátek oslabily, přetrvávají obavy z dopadů vysokých sazeb na ekonomiku

Americké akcie v pátek zlevnily, na trhu přetrvávají obavy z negativních dopadů vysokých úrokových sazeb na ekonomiku. V minusu skončily všechny tři hlavní indexy i v týdenním horizontu.
Index Dow v pátek ztratil 0,55 % a zakončil obchodování na 33 734,88 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,29 % na 4 398,95 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,13 % na 13 660,72 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,95 % na 14,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 4,066 %.
Americké ministerstvo práce odpoledne oznámilo, že ekonomika USA v červnu mimo zemědělství vytvořila asi 209 000 pracovních míst. Tvorba pracovních příležitostí tak výrazně zpomalila ve srovnání s květnem a zaostala za očekáváním analytiků. Ti v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že vzniklo asi 225 000 pracovních míst.
Údaje ministerstva práce ale také ukázaly, že mzdy v USA v červnu pokračovaly v silném růstu. Podle analytiků to signalizuje odolnost amerického trhu práce a podporuje očekávání, že americká centrální banka tento měsíc přikročí ke zvýšení úrokových sazeb. "Čísla potvrzují, že trh práce je nadále silný. Tato zpráva dává Fedu zelenou ke zvýšení sazeb," uvedl analytik Peter Cardillo ze společnosti Spartan Capital Securities.
Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 1,96 %, S&P 500 oslabil o 1,16 % a Nasdaq Composite přišel o 0,92 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i vůči koši měn
Na devizovém trhu v pátek americký dolar po zprávě o zpomalení tvorby pracovních míst v USA oslaboval. Euro si vůči dolaru kolem 22.00 SELČ připisovalo zhruba 0,7 % na 1,097 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel přes 0,8 % a pohyboval se kolem 102,30 bodu.
"Fed je nakloněn zpřísňování měnové politiky, což brání výraznějšímu poklesu dolaru," uvedl analytik devizových trhů Thierry Wizman z finanční společnosti Macquarie. Dodal nicméně, že zpřísňování měnové politiky je nakloněna rovněž Evropská centrální banka, a to možná v ještě větší míře než Fed.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- V ekonomice Spojených států v červnu mimo zemědělství vzniklo 209 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 225 tisíc míst po vzniku přibližně 306 tisíc míst v květnu (revidováno z 339 tisíc). Míra nezaměstnanosti se v červnu snížila o desetinu procentního bodu na 3,6 %, jak se čekalo. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
- Elektromobily německé značky Mercedes-Benz budou moci v Severní Americe od příštího roku využívat dobíjecí stanice společnosti Tesla. Německý podnik to uvedl v páteční tiskové zprávě. Plány na využívání technologie Tesly pro dobíjení elektromobilů už dříve představily přední americké automobilky General Motors (GM) a Ford Motor. O využívání dobíjecí technologie Tesly jedná rovněž německý automobilový koncern Volkswagen.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Evropská komise v příštích měsících pravděpodobně začne vyšetřovat americkou technologickou společnost Microsoft, protože jednání o nápravě v souvislosti s integrací aplikace Teams do balíčku nástrojů Office nepřineslo uspokojivý výsledek. Uvedla to v pondělí agentura Reuters, která se odvolává na informované zdroje.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla v druhém čtvrtletí dodal rekordní počet aut. Odbyt podpořilo snížení ceny, mimo jiné ve Spojených státech, Británii a Číně, které automobilce pomohlo v konkurenci dalších výrobců. Celkem společnost dodala 466 140 vozů, což bylo o 83 procent více než před rokem.
- Společnost Apple byla nucena výrazně snížit odhad výroby své náhlavní soupravy pro rozšířenou realitu Vision Pro kvůli složitému designu a potížím při výrobě. Uvádí to list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s výrobním procesem. Navíc Apple odložil i plány na cenově dostupnější verzi.
- Tempo poklesu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru se v červnu zvýšilo. Index nákupních manažerů ve výrobě od společnosti S&P Global také podle finálních dat sestoupil na 46,3 bodu z 48,4 bodu v květnu. Ukazatel od ISM pak klesl na 46 bodů z 46,9 bodu v květnu (odhad: 47,2 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
- Stavební výdaje v USA v květnu meziměsíčně stouply o 0,9 % (odhad: +0,5 %, duben: +0,4 %).
- Chatovací robot ChatGPT, který švýcarská banka USB v únoru označila za nejrychleji rostoucí spotřebitelskou aplikací v historii, zaznamenal v červnu poprvé pokles měsíční návštěvnosti svých webových stránek i počtu unikátních návštěvníků. Informovala o tom analytická společnost Similarweb. Systém využívající umělou inteligenci vyvinula firma OpenAI, která jej veřejnosti zpřístupnila loni v listopadu. Společnost zatím pokles nekomentovala.
- Průmyslové zakázky v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,3 % (odhad: +0,8 %, květen: +0,3 %).
- Firma Meta Platforms, která vlastní sociální sítě Facebook či Instagram, v noci na čtvrtek spustila textovou síť Threads. Chce s ní konkurovat Twitteru. Aplikace je dostupná ve zhruba 100 zemích světa, nikoli ale ve státech Evropské unie, a to kvůli nejasnostem, které se týkají využití osobních údajů. Šéf firmy Meta Platforms Mark Zuckerberg oznámil, že za prvních sedm hodin se do nové sítě zaregistrovalo deset milionů uživatelů.
- Twitter hrozí kvůli spuštění sítě Threads žalobou společnosti Meta Platforms, a to za údajnou krádež obchodního tajemství. Píše o tom server Semafor s odvoláním na dopis od advokáta Twitteru adresovaný majiteli Mety Marku Zuckerbergovi. Meta Platforms podle dopisu za poslední rok začala nabírat bývalé zaměstnance Twitteru, kteří stále měli přístup k určitým datům, a jejich know-how použila k vytvoření nové sítě. Meta Platforms popírá , že by ve vývojářském týmu Threads byl jakýkoliv bývalý zaměstnanec Twitteru.
- Kompozitní americký PMI od S&P Global v červnu podle konečných dat klesl na 53,2 bodu (flash: 53 bodů, květen: 54,3 bodu), PMI ve službách se snížil na 54,4 bodu (flash: 54,1 bodu, květen: 54,9 bodu). PMI ve službách od ISM v červnu stoupl na 53,9 bodu (odhad: 51 bodů, květen: 50,3 bodu)
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 1. července vzrostl na 248 tisíc z 236 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 239 tisíc), když se čekal výsledek 245 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 24. června klesl na 1,720 milionu z 1,733 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,742 milionu), když se čekal výsledek 1,745 milionu.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v květnu 9,80 milionu (odhad: 9,93 milionu, duben: 10,30 milionu).
- Soukromé podniky ve Spojených státech v červnu vytvořily 497 tisíc pracovních míst, nejvíce od února 2022 a také výrazně nad očekáváním analytiků 228 tisíc. V květnu v americkém soukromém sektoru přibylo 267 tisíc míst (revidováno z 278 tisíc).
- Obchodní bilance USA za květen vykázala v souladu s odhady schodek 69 miliard USD (duben: -74,4 miliardy USD).
- Celkové prodeje aut v USA v květnu stouply na celoročně přepočtené tempo 15,6 milionu (odhad: 15,3 milionu, duben: 15,1 milionu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Levi Strauss & Co. v 2QFY2023: Upravený zisk na akcii 0,04 USD (odhad: ztráta 0,03 USD), tržby 1,34 miliardy USD (v souladu s odhady).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK