Investování: 5 pravidel, díky kterým se vyhnete katastrofě

Po dvou letech se na trzích výrazněji zvýšila volatilita. Nebyla by to média a psychicky méně odolní investoři, aby nezačali řešit, jak se vyhnout katastrofickým scénářům a co dělat, až se trend na trzích definitivně obrátí. Přitom to není nic složitého, stačí dodržovat pravidla.
Každý chce vydělat, ale nikdo nechce prodělat. Bohužel to nejde příliš dohromady, a proto dělá mnoho investorů chyby, které nejsou ničím vynucené. Stojí ovšem peníze. Nejvíce se to děje v obdobích, jako jsou poslední týdny, kdy se situace na trzích po velice klidné etapě změní a vyvstane nervozita a nejistota. Přitom stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel, abyste i jako investoři mohli klidně spát.
1. Ignorujte nové produkty
Situace kolem produktů navázaných na obrácenou (inverzní) volatilitu jsou skvělým příkladem toho, co by investoři neměli dělat. Credit Suisse Velocity Shares Inverse VIX Short-Term ETN sice vypadal jako skvělý nápad, ale většina lidí kvůli své nevědomosti (byli líní si přečíst prospekt a podmínky) přišla o velkou část peněz. Přitom stačilo mít na paměti, že produkty, které nejsou prověřené celým tržním cyklem, mohou být nebezpečné.
Než do nějaké novinky investujete, je dobré si zjistit, jak se chová v časech býčího i medvědího trendu, recese i expanze. Nikomu neublíží, když počká pár let, aby se ukázalo, zda je produkt dlouhodobě životaschopný. CDO známé z doby finanční krize, XIV v současnosti, opatrnost je stále namístě. A pokud vám varování ze strany XIV nestačí, měli byste si uvědomit, že Wall Street nikdy nic nevymyslí proto, aby vydělávali klienti, ale proto, aby vydělávali autoři a distributoři produktu.
2. Investoři se nikdy nepoučí z historie
Růst zisků na trzích vede k uspokojení, což se projevilo i v posledních letech, kdy bylo shortování volatility úspěšnou strategií. To, že investoři zapomenou na možnost obratu, neznamená, že k němu nemůže dojít. Na přelomu ledna a února k němu došlo, což znamenalo ztráty v miliardách dolarů, protože investoři prodávali to, co museli, a ne to, co by za normálních okolností chtěli.
3. Nikdy nekupujte to, čemu nerozumíte
Je s podivem, kolik lidí investovalo do produktů navázaných na volatilitu. Bohužel si mnozí z nich asi neuvědomovali, o jakou časovanou bombu může jít, a v očekávání výnosů do těchto produktů sázeli i peníze určené na penzijní spoření. Warren Buffett to kdysi vystihl přesně, když řekl, že "riziko vzniká z toho, že nevíme, co děláme".
4. Pozor na produkty určené institucionálním investorům
Každý produkt původně určený institucionálním investorům a později upravený pro drobné hráče je potenciálně nebezpečný. Takové nástroje nejsou pro drobné investory vhodné, běžný člověk nemá dovednosti a informace o rizikovosti, takže v jeho portfoliu prakticky nemohou fungovat. Většinou jde o produkty učené k tomu, aby institucionálním investorům generovaly zisky z poplatků.
5. Vysoké výnosy přicházejí s vysokým rizikem
Vysoké zisky nakonec vždy vyžadují navýšení rizika (při zachování ostatních podmínek beze změny). Je to základní pravidlo investování a historie již mnohokrát prokázala, že je nelze obejít. Očekávání opaku je víra v mýtus, jež nakonec vede ke katastrofě.
Zdroj: Bloomberg