US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,49 %
KB-0,39 %
Erste+0,17 %

Střední a východní Evropa: V tomto žebříčku Česko již několik let ztrácí

Společnost Coface každoročně zveřejňuje žebříček 500 největších firem na 12 středoevropských a východoevropských trzích. Česko je pro letošní rok na třetí pozici za Polskem a Maďarskem.

Redakce IW
Redakce IW
29. 9. 2018 | 18:00
Česká republika

Firmy v regionu střední a východní Evropy (CEE) generují zisky na vlně nejvyššího tempa růstu HDP za posledních osm let (4,5 %). 500 největších podniků regionu dosahuje lepších výsledků ve všech třech klíčových oblastech, tedy na úrovni tržeb, čistého zisku i náboru zaměstnanců. Česká republika má v žebříčku celkem 67 společností, meziročně o 4 méně, přičemž ŠKODA AUTO obhájila pozici druhé největší firmy v regionu za polskou PKN ORLEN. Je ale jediným českým zástupcem v nejlepší desítce.

Žebříček Coface CEE Top 500 hodnotí firmy podle obratu a analyzuje i další parametry, jako jsou počty zaměstnanců, makroekonomická data, struktura sektorů i trhů. Trendy v žebříčku odráží vývoj ekonomiky v celém regionu. Žebříček byl sestaven na základě výsledků firem v roce 2017. Ten byl pro země CEE a jejich největší společnosti velice úspěšný. Růst byl podpořen především vyšší soukromou spotřebou, oživením poptávky v zemích eurozóny a v Rusku, které zůstává důležitým obchodním partnerem především pro některé pobaltské země.

Coface vylepšila hodnocení rizika v několika zemích regionu, konkrétně v Bulharsku, České republice, Estonsku, Maďarsku, Lotyšsku, Rusku a Srbsku. Jen v Chorvatsku a Srbsku zůstalo poměrně vysoké riziko selhání v obchodním styku.

Ekonomika ve střední a východní Evropě prosperuje, díky čemuž 500 největších společností v regionu zvýšilo obrat o 11,8 % na 652 miliard eur a počet zaměstnanců o 4,7 % na 2,4 milionu lidí.

ČR: Nejmenší riziko v regionu

Kromě jiných kritérií hodnotí studie i riziko nezaplacení pohledávky v jednotlivých zemích. Česká republika získala spolu s Estonskem jako jediná rating A2, tedy druhý nejlepší možný. Nejvíce rizikové v regionu jsou firmy ze Srbska, Chorvatska, Rumunska a Bulharska.

V době ekonomického růstu mohou exportéři snadno zapomenout na riziko, že jim nebudou pohledávky řádně a včas zaplaceny. Kromě rizika jednotlivých zemí byla zkoumána i rizika sektorů na základě pěti klíčových indikátorů. Zatímco nejméně rizikoví jsou obchodní partneři z oboru automobilového průmyslu a zdravotnictví, nejvíce rizika přináší obchodování v oboru stavebnictví a dopravy.

Třemi největšími českými firmami jsou ŠKODA AUTO (v žebříčku absolutně 2. místo, stejně jako loni), ALPIQ ENERGY (v žebříčku letos 11. místo, loni 18.) a HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH (letos 12. příčka, loni 11.).

České společnosti v žebříčku dosáhly v roce 2017 celkem obratu 97,2 miliardy eur, což je více než u firem z Maďarska, kterých je v žebříčku více. Ačkoli se celkový zisk těchto společností zvýšil meziročně jen o 1,4 %, v absolutním vyjádření dosáhly druhého největšího zisku v regionu (5,265 miliardy eur). Ne vše je ale růžové – průměrný rating českých společností v žebříčku dosáhl 6,2. To byla hodnota pod průměrem všech společností v žebříčku.

Tradičně silný je v ČR sektor automobilového průmyslu a dopravy. V tomto oboru podniká 20 ze 67 českých společností v žebříčku. Význam oboru přitom stále roste, jeho produkce rostla o 12,5 % v roce 2015, 11,3 % v roce 2016 a 9,9 % v roce 2017. Česká republika vyrobila největší počet automobilů v celém sektoru (v roce 2017 šlo o 1,42 milionu automobilů, tedy 134 automobilů na 1 000 obyvatel).

Analýza Coface prokázala růst ekonomické síly regionu střední a východní Evropy. Růst tržeb pěti set největších firem v roce 2017 (+11,8 %) a jejich vyšší ziskovost (čistý zisk +16,2 %) se promítly do celkově nižšího rizika v regionu.

Největší společnosti byly i v minulosti vždy významnými zaměstnavateli regionu. I když se trh práce v zemích střední a východní Evropy vyčerpal a je stále obtížnější najímat kvalifikované pracovníky, 500 největších firem zvýšilo celkové počty zaměstnanců o 4,7 %. Tento vývoj na trhu práce vedl k vyšším platům a ke zvýšení důvěry spotřebitelů v regionu.

Automobilový průmysl a doprava na vrcholu, ropný průmysl zpět v sedle

Tři klíčová odvětví zastoupená největšími společnostmi v regionu (automobilový průmysl a doprava, ropa a zemní plyn, nespecializovaný obchod) nadále zajišťují téměř 60 % tržeb v rámci žebříčku.

Růst agregovaného obratu byl v roce 2017 podpořen všemi průmyslovými odvětvími. Mezi největší v absolutních číslech z hlediska obratu patří energetika, automobilový průmysl a obchod. Pro většinu odvětví se také pozitivně vyvíjel čistý zisk, s nárůstem mezi 5,0 % (dřevo a nábytek) a 51,4 % (textil, kůže a oděvy).

Nejvyšší celkové zisky plynuly z nerostných surovin, chemikálií, ropy, plastů a farmacie (9,5 miliardy eur). Stavebnictví mělo opět potíže a bylo jediným odvětvím, které oznámilo čistou ztrátu (-118,6 %), i když příjmy rostly o 16 %.

Automobilový průmysl a doprava jsou největším odvětvím a těší se rostoucí poptávce, zejména v západní Evropě, kam je vyvážena velká část produkce střední a východní Evropy. V regionu CEE se zvyšuje podíl automobilových společností, ty existující pak zvýšily své kapacity, například novými továrnami Jaguar Land Rover na Slovensku a BMW v Maďarsku.

Tradiční klíčová odvětví TOP 500, nerostné suroviny, chemikálie, ropa, plasty a farmaceutický průmysl, se po oživení cen ropy v roce 2017 opět vrátila do sedla. Nerostné suroviny a ropa těžily z oživení cen ropy a rostoucí poptávky. Chemický průmysl zvýšil produkci díky novým investicím a silné poptávce doma i v zahraničí. Farmacie profitovala z rostoucí spotřeby domácností, stárnutí populace, ze zkušeností s pozitivním dopadem přímých zahraničních investic a vyšší poptávky na zahraničních trzích.

Třetím sektorem na pomyslném žebříčku je nespecializovaný obchod. Hlavní hnací silou růstu ve střední a východní Evropě byla spotřeba domácností, která akcelerovala zejména v roce 2017 díky poklesu nezaměstnanosti a růstu mezd. Tento sektor je opět nejdůležitějším zaměstnavatelem s téměř třetinou všech zaměstnanců v rámci pořadí CEE Top 500 (608 tisíc lidí, oproti roku 2016 +6,3 %).

Česká ekonomikaČeská republikaEvropská ekonomikaStřední a východní Evropa
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie