US MARKETOtevírá za: 6 h 47 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Proč je evropská ekonomika (v čele s Německem) tak citlivá na globální nejistotu?

Spojené státy a Čína vedou vleklé spory o podmínky vzájemného obchodu, nicméně jejich ekonomiky na první pohled nezpomalují tak výrazně jako ta evropská. Důvody nastiňuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (PMI) mnoho optimismu nevyvolávají. V Německu indikátor naznačuje jasný pokles, v USA a Číně PMI ukazují přinejlepším na stagnaci.

Zpracovatelský průmysl ale netvoří většinu ekonomiky. Dokonce i v Číně již sektor služeb tvoří více než polovinu hospodářského výkonu, v USA je to dokonce 80 % a v Německu zhruba 70 %. A PMI v sektoru služeb se drží nad 50 body, což indikuje další růst.

Z tohoto hlediska jsou USA i Čína daleko od recese, minimálně pro nejbližší období. Ale pokles průmyslové výroby v Německu dosáhl takové míry, že ani služby nezvládnou celkový výkon překlopit do plusu. Historicky to bylo tak, že dokud průmysl v Německu ztrácel do zhruba 3 %, ekonomika jako celek mohla vykazovat růst nebo stagnaci. Ale pokud by se červnová statistika (meziroční pokles o více než 5 %) měla opakovat i v dalších měsících, růst německé ekonomiky se ve třetím kvartálu překlopí v pokles.

Kolega Michal Skořepa na příkladu německých průmyslových objednávek poukázal na zajímavý fakt. "Objednávky ze světa kromě eurozóny poskočily meziměsíčně o 8,6 %. Celkové číslo však kvůli nízkému zájmu ze samotného Německa (-1 %) a ze zbytku eurozóny (-0,6 %) dosáhlo jen +2,5 % (meziročně +3,6 %). Tato čísla nahlodávají obvyklou mantru, že Německu škodí především chabá poptávka z Číny (a tedy obchodní přestřelka mezi USA a Čínou). Pokud jde o podnikové objednávky, zahraničí je již několik měsíců pro německé firmy větším tahounem než domácí partneři," napsal.

Data o exportu to potvrzují. Zatímco vývozy do Asie (včetně Číny) rostou Německu meziročně o 5 % a vývozy na americký kontinent ještě více (samotné Spojené státy + 7%), vývozy do zemí Evropské unie klesají téměř o 3 %.

Co tak špatného se děje v EU? Člověka napadne recese v Itálii. Vývozy do ní sice klesají, ale pokles je relativně nevýrazný. Struktura vývozů do zemí unie ukazuje, že velký vliv na pokles má brexit. Kombinované vývozy do Spojeného království a Irska klesají o více než desetinu a vysvětlují bezmála polovinu poklesu exportu do zemí EU.

Je ještě potřeba zmínit globální hodnotové řetězce (výrobní, chcete-li). Na světě jsou tři zásadní centra – Evropa okolo Německa, Amerika okolo USA a Asie okolo Číny. A právě v Evropě je největší podíl vývozů z jednotlivých zemí zapojen do hodnotového řetězce. Evropské země jsou tedy mnohem více obchodně propojené a jejich vývozy tvoří ve velké míře nikoli finální produkty, ale subdodávky. Proto se obchodní nákaza v Evropské unii může šířit rychleji. A proto je Evropa více zranitelná probíhajícími obchodními válkami, případně odchodem jednoho z členů unie ze systému obchodních dohod.

Zdroj: Česká spořitelna

Analytici ČSDavid NavrátilEkonomické a politické hrozbyEurozónaEvropská ekonomikaEvropská unieMezinárodní obchodNěmeckoPrůmyslSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa