US MARKETOtevírá za: 11 h 54 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ondřej Hartman: Jak (ne)uvažuje úspěšný trader?

Ondřej Hartman je jedním z nejznámějších českých aktivních obchodníků na finančních trzích. Jaké strategie a indikátory používá, co považuje za úspěšný obchod a co by poradil začínajícím traderům?

Můžete popsat svůj obchodní styl a to, na jaké instrumenty se obvykle zaměřujete?

Používám několik obchodních strategií, jelikož jsem toho názoru, že pokud chce být trader dlouhodobě ziskový, tak se nemůže soustředit pouze na jednu obchodní strategii. Každé strategii totiž vyhovuje určitá fáze vývoje trhu a míra volatility. Pokud chcete dlouhodobě rostoucí a vyhlazenou equity křivku svého kapitálu, musíte obchodovat více různých věcí, jež spolu nekorelují. V týmu traderů FXstreet.cz obchodujeme mnoho obchodních instrumentů, 28 hlavních křížových měnových párů, exotické měnové páry (hlavně středoevropské měny), komodity, akciové indexy a také jednotlivé akciové tituly, pokud nabízejí výhodné obchodní příležitosti.

Ze strategií obchodujeme klasickou price action, konfluence více faktorů, institucionální objednávky, breakoutové, pásmové i pullbackové systémy, využíváme korelační obchodování (arbitráže a spreadový trading), carry trading (poslední dva roky jedna z nejvýdělečnějších metod díky růstu úrokových sazeb). Obchodujeme takzvaně ručně, ale také aktivně využíváme automatické obchodní strategie (AOS) či různé pomůcky na hlídání pozic a rizika (management pozic). Pokrýváme i všechny obchodní styly, a to jak intradenní (day trading), swingové, tak poziční přístupy. Ta škála je opravdu široká, po dvaceti letech na trhu ale vím, že je takto profesionální přístup velice důležitý.


Poznejte TOP 5 nástrojů Ondřeje Hartmana (více ZDE)


Jak se rozhodujete, kdy vstoupíte do obchodu a kdy z něj vystoupíte? A které faktory zvažujete?

Všechny vstupy nebo výstupy z pozic musejí na 100 % splňovat pravidla našich strategií. Každá naše obchodní strategie má svá pravidla pro vstup i výstup a má také pravidla money managementu (ten je mnohdy v rámci strategie nejdůležitější). A ani ta nejlepší metoda samozřejmě nejde obchodovat bez zvládnuté tradingové psychologie.

Jak důležitý je pro váš úspěch dobře definovaný obchodní plán? A jak své plány stanovujete a vyvíjíte?

Obchodní plán je v tradingu to samé jako kompas pro námořníka. Bez něj jste ztraceni. Neumím si představit obchodování bez profesionálního obchodního plánu ke každé konkrétní strategii. Pokud někdo obchoduje čistě podle intuice, jeho výsledky nemohou být stabilní.

Jak řešíte obchody, které nejdou podle plánu, a jak se snažíte snižovat ztráty?

Každá naše obchodní strategie zahrnuje plán na zastavení ztráty (stop-loss), pokud se obchod nevyvíjí v náš prospěch. Je ale potřeba zdůraznit, že ztráty k tradingu patří. V klasickém podnikání máte výdaje (platy zaměstnanců, pronájmy prostor a podobně), v tradingu máte stop-lossy. Cílem je dosáhnout více zisků než ztrát, případně mít zisky mnohem vetší než ztráty. Zároveň neustále pracujeme s otevřenými pozicemi (pokud to daná strategie má ve svých pravidlech) a také upravujeme pozice (scaling in, scaling out).

Jakou roli ve vašem obchodování hraje technická analýza a které nástroje a indikátory považujete za nejužitečnější?

Technická analýza představuje odhadem 80 % našeho rozhodování, z 20 % je to fundamentální analýza či analýza sentimentu. Technika je tedy můj denní chleba. Používám v rámci ní základní a jednoduché nástroje, podle mě totiž fungují nejlépe. Primární jsou pro nás S/R zóny, analýza trendů, Fibonacciho úrovně, kulatá čísla, různé ukazatele, mezitržní divergence a vzájemná konfluence těchto nástrojů.

Dokázal byste popsat nějaký svůj nedávný obchod a vysvětlit myšlenkový proces, který za ním stál?

Uvedu jednoduchý příklad obchodu, který jsem zároveň s předstihem uveřejnil na webu FXstreet.cz, takže si každý může zkontrolovat, že nejde o žádný účelově vybraný obchod. Jedná se o mou breakoutovou strategii (strategii čistých míst), kterou zveřejňuji každé pondělní ráno.

Tento týden došlo na měnovém páru EUR/USD na H1 grafu k prolomení horní vstupní S/R zóny, což aktivovalo LONG nákupní obchod, který velice rychle dospěl do svého cíle a byl ukončen v zisku na profit targetu. RRR obchodu (poměr rizika a možného výnosu) bylo 0,8 ku 1. Poměr potenciálu zisku vůči riziku byl větší než poměr vůči ztrátě. Tato metoda navíc dosahuje úspěšnosti okolo 70 %. V souladu s pravidly této strategie jsme tak zrealizovali úspěšný obchod.

Základní myšlenka této obchodní strategie je v tom, že trh má tendenci po proražení silné vstupní S/R zóny (podle přesně definovaných pravidel) dojít velice rychle až k další S/R zóně, pokud se mezi těmito S/R zónami nachází takzvané čisté price action místo, tedy pokud mezi těmito zónami není ani sebemenší překážka pro daný obchod. Tyto poměrně jednoduché obchody realizuji každý týden před zraky stovek čtenářů.

Jak sledujete a analyzujete své obchodní výsledky a jaké metriky při tom používáte?

V první řadě si vedeme důkladné statistiky (obchodní deník) a každou obchodní strategii vyhodnocujeme samostatně i s ohledem na dané tržní podmínky, volatilitu a tržní fázi. Zisk ve strategii mimochodem rozhodně není to primární.

Uvedu příklad: Pokud bych měl metodu, která zhodnotila za rok účet o 100 %, nicméně v průběhu roku vykazovala drawdown (propad hodnoty kapitálu) o 50 %, a jiná metoda by dosáhla zhodnocení „jen“ o 20 %, ale při drawdownu 5 %, pak druhá zmíněná metoda je pro mě mnohem lepší, jelikož bych u ní při teoretickém navýšení objemu pozic na 5násobek dosahoval stejného zhodnocení jako u první metody, ale při polovičním drawdownu.

Jak se vypořádáváte s výkyvy emocí, které obchodování způsobuje, a jaké strategie používáte k udržení disciplíny a soustředění?

Po téměř 20 letech tradingu již v podstatě žádné výkyvy emocí nemám. Spíše než nepovedený obchod za statisíce korun mě naštve, když třeba nemůžu jít ven na kolo. Emoce mám tedy pod kontrolou, takže na mé obchodní výsledky prakticky nemají vliv. Jakkoli je pro mě trading celoživotní vášeň, je to zároveň každodenní rutina a nuda. Zažil jsem finanční krizi v roce 2008, od té doby jsou pro mě trhy celkem pohodová procházka. Je to o zkušenostech.

Co považujete za největší výzvy a nástrahy, kterým obchodníci na trzích čelí, a jak se s nimi vyrovnáváte?

Rozdělil bych tradery na dvě skupiny. Tu první tvoří začátečníci, u nichž podle mě největší výzvy a nástrahy nejsou přímo v samotném trhu, ale spíše v prostředí, kde se pohybují. Internet a sociální sítě jsou plné nesmyslných informací mnohdy pochybných influencerů, youtuberů a rádoby traderů, případně rovnou podvodných brokerů. Dnešní začátečník hodnotí tradery, od kterých by se měl učit, podle fotek na Instagramu, kde se dotyční fotí s drahými auty a hodinkami, na plážích v Dubaji a podobně. Začátečník, který chce rychle zbohatnout, tomu může snadno podlehnout.

To, že tito influenceři mají zhusta naobchodováno naprosté minimum, bohužel inspirovaní začátečníci pocítí na svém obchodním účtu až časem. Namísto sledování Instagramu doporučuji spíše absolvovat nějaký kvalitní seminář skutečných a dlouholetých traderů, kteří mají zkušenosti a roky prověřené strategie a výsledky. Kvalitní vzdělávání v tradingu (semináře, knihy, webináře a podobně) považuji za základ úspěchu.

Druhou skupinou jsou pokročilí tradeři. Ti již čelí jiným nástrahám, ale mají to podle mě rozhodně jednodušší než my před dvaceti lety, kdy bylo úplně jiné prostředí, nebyla možnost se tak kvalitně vzdělávat, knih bylo minimum, trhy byly jiné (divočejší) a poplatky u brokerů byly mnohem vyšší. Dnes to mají tradeři rozhodně jednodušší.

Za největší nástrahy pro současné trhy považuji nestabilní politickou situaci, kdy trhy již neovlivňují fundamentální naplánované zprávy z kalendáře, ale různé šoky. Za poslední roky připomeňme pandemii, vysokou inflaci, válku na Ukrajině, energetickou krizi a tak dále. Trader by tak v současnosti měl mít mnohem širší ekonomický, politický a geopolitický přehled.

Dokážete identifikovat momenty, kdy jste začal chápat, jak by trading měl fungovat? A co vás nasměrovalo do pozice, v níž jste dnes?

Těch momentů bylo hodně. Zásadní bylo pochopení toho, že opravdu nemusím dělat denně 30 obchodů a sedět u počítače 12 hodin, abych byl úspěšný ve zhodnocování kapitálu. Trading by neměl být adrenalin, měla by to být v podstatě nuda. Čím jednoduší váš trading bude, tím lépe. Nebudete mít přeoptimalizovaný systém, ale metodu, která se bude přizpůsobovat trhu, a to s pomocí jednoduchých pravidel. V jednoduchosti je síla.

Podle čeho obchodník pozná, že již tradingu rozumí a může se do něj pustit naplno?

Pokud trader dosahuje ziskových výsledků více než 12-18 měsíců v řadě (nemusí být vyloženě úplně každý měsíc ziskový), pak zřejmě pochopil základy a může uvažovat o postupném navýšení kapitálu a obchodování na vyšší úrovni. Pokud se někomu daří a obchoduje jen 3 měsíce, může to být jen štěstí začátečníka, mohl se zrovna svézt na dobrém trendu u konkrétního instrumentu, který ale nemusí pokračovat. V době pandemie se vyrojila spousta obchodníků, kterým se dařilo, trhy ale v té době mířily dominantně stále stejným směrem a mnoho nezkušených lidí získalo pocit, že jsou jejich dobré obchodní výsledky důkazem jejich talentu a geniality. Až obrat na trzích před zhruba dvěma roky oddělil zrno od plev.

Ve spolupráci s XTB připravujete sérii videí o TOP 5 nástrojích pro tradery. O co jde?

Během pěti webinářů postupně odhaluji své obchodní strategie a učím zájemce potřebné základy svého tradingu. Pokud se chcete stát ziskovými tradery, tuto možnost se něco naučit byste si neměli nechat utéct.

Proč by si obchodníci měli co nejvíce osvojit tyto běžné nástroje?

Jsou to metody, které jsou poměrně jednoduché a jež lze okamžitě začít používat v praxi. Bez kvalitních informací a vzdělávání se z vás tradeři nestanou.

Měl byste na závěr nějakou praktickou radu pro obchodníky, kteří zatím nejsou spokojeni se svými výsledky?

Pokud zatím nejste se svými výsledky spokojeni, jste buď ještě na začátku (a dobré výsledky se nemusejí dostavit hned na začátku), nebo již nějaký čas obchodujete a nedaří se. Je pravděpodobné, že děláte nějakou poměrně zásadní chybu, jen o tom nevíte. Netrapte se s tím sami a využijte rady nebo osobní konzultace s nějakým profesionálním traderem. Kvalitní seminář, správné nesměrování nebo třeba jen jediná schůzka s profesionálem mohou váš trading podstatně posunout.

InvestováníObchodováníPonaučení pro investoryRozhovorTrading
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa