Bloomberg: V případě platební neschopnosti Ruska čeká investory mnoho sporů

Pokud se Rusko vinou zahraničních sankcí ocitne v platební neschopnosti, čeká držitele dluhopisů změť finančních, politických a právních sporů. Zatím ale není jasné, jakým způsobem bude případná platební neschopnost vyhlášena, uvedla agentura Bloomberg. Moskva zatím byla schopna zahraniční dluh navzdory sankcím obsluhovat, ale to se pravděpodobně změní, protože Spojené státy zemi uzavřely další cestu k věřitelům. Dotklo se to plateb za zhruba 100 milionů USD splatných 27. května.

Sankce spolu s omezením pohybu kapitálu v Rusku znamenají, že další postup se nebude zřejmě řídit tradičním návodem na jednání s věřiteli, restrukturalizaci dluhu a devalvaci měny. Není ani jisté, zda a jak bude případná platební neschopnost vyhlášena. Podle právníků je několik možností. Rusko má podle zvyklostí na úhradu dluhu ještě 30denní lhůtu, ve které musí najít řešení pro splátky dluhopisů v eurech a dolarech.

Rusko uvedlo, že jeho platby byly z národního depozitáře odeslány včas, a tvrdí, že svou část dluhu splnilo. Držitelé dluhopisů to patrně zpochybní, pokud nedostanou peníze.

"Rusko je schopno a ochotno zaplatit," uvedl partner společnosti Dechert Darshak Dholakia. "To by mohlo posílit argumenty Ruska před investory - a případně i před soudem, pokud platební neschopnost bude vyhlášena -, že dluhopisy nejsou v platební neschopnosti, protože neúplné platby způsobily kroky americké vlády," dodal.

Rusko také uvedlo, že pokud nebude moci platit v zahraniční měně, zaplatí v rublech. Ty jsou uvedeny jako alternativní měna u části dluhopisů se splatností v roce 2036, je ale nutné informovat majitele dluhopisů 15 pracovních dnů před uskutečněním platby. U dluhopisů se splatností v roce 2026 to nejde, u nich Rusko může vyplatit částku v eurech, britských librách či švýcarských francích, ale i v tomto případě musí investory informovat nejméně pět dní před platbou.

Rusko také pracuje na mechanismu splácení, který by měl umožnit obejít sankce. Ministr financí Anton Siluanov uvedl, že tento postup dá investorům přístup k penězům bez restrikcí. Není ale jasné, kdy bude připraven a zda bude fungovat.

Pokud po uplynutí odkladné lhůty zůstanou držitelé dluhopisů bez peněz, vyhlášení platební neschopnosti obvykle přichází od ratingových agentur. EU jim ale zakázala pokrývat Rusko. Držitelé dluhopisů mohou platební neschopnost vyhlásit i sami, pokud se na tom dohodnou držitelé nejméně 25 % nesplaceného dluhu. Věřitelé ale nemusejí jednat okamžitě a mohou počkat, jak se budou vyvíjet válka na Ukrajině a sankce. Podle dokumentů k dluhopisům se totiž jejich pohledávky stávají neplatné až po třech letech od data splatnosti.

Partner právní společnosti Allen & Overy Yannis Manuelides uvedl, že pro Rusko by mohlo být lepší vyčkat, až majitelé dluhopisů zahájí řízení tím, že si vyberou jurisdikci. A tu pak přijmou, anebo odmítnou. Rusko by tak stále mělo možnost předložit své argumenty, i když řízení zahájí věřitelé.

Právní řízení by mohla zahájit i jedna z bank v platebním řetězci, doplnil partner společnosti White and Williams Christopher Graham. Pokud jsou peníze u jednoho ze zprostředkovatelů, může zahájit tzv. meziproces. To znamená, že uloží peníze u soudu a řekne, že má tyto peníze, tento dluhopis a tyto sankce, a požádá soud, aby stanovil, co dělat.

Podle anglického práva by Rusko mohlo argumentovat tím, že splnilo svou část dohody, uvádějí dva londýnští právníci. Dluhopisy se řídí anglickým právem, ale v dokumentech není doložka o jurisdikci. "Rusko se může pokusit v takové žalobě argumentovat tím, že sankce mu znemožnily plnění smlouvy, což je v angloamerickém smluvním právu uznávaná právní obrana," uvedla zakladatelka poradenské společnosti EM Conseil Elena Dalyová. Firma se specializuje na správu státního dluhu.

Jednou z možnosti je i vyšší moc. Přestože sankce historicky do této kategorie nespadají, mohlo by to Rusko zkusit. Protiargumentem by ale mohlo být, že Rusko napadením jiného státu samo vytvořilo okolnosti, které zmařily smlouvu. Investoři se také budou zabývat tím, zda by mělo strategický smysl zahájit řízení, kde se nachází ruský majetek a do jaké míry bude případný rozsudek uznán, upozornila partnerka firmy Allen & Overy Deborah Northová. Pak je zde také otázka výkonu rozhodnutí.

Například majetek centrální banky má vyšší úroveň ochrany, stejně jako diplomatický majetek - chrání je Vídeňská úmluva. Investoři by museli hledat věci jako letadla, nemovitosti, bankovní účty ministerstva financí a najít je v jurisdikcích, které by vykonaly rozhodnutí soudu.

Držitelé dluhopisů by také mohli zahájit arbitrážní řízení na základně investičních smluv mezi Ruskem a zeměmi, v nichž investoři sídlí. Další možností je mimosoudní dohodnutá restrukturalizace ruského státního dluhu, i když ta by byla obtížná vzhledem k sankcím a problémům s pověstí, kterým by držitelé dluhopisů museli čelit.

Podle informovaných zdrojů se držitelé dluhopisů zatím oficiálně nezorganizovali. O dalších možnostech ale už s různými právními společnostmi jednali.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Investiční web
25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: ZDR Investments
25. 3. 2023 14:09
Roman Latuske (ZDR Investments): V segmentu retailových nemovitostí letos nečekáme problémy, byznys…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
24. 3. 2023 10:28
Ponaučení z krize: Prioritou firem je odolnost, tlak na vyšší ceny bude pokračovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
24. 3. 2023 6:00
ABCD investora: Lesk a bída akciového výplachu aneb Proč nyní (ne)kupovat i banky
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat