Absence dlouhodobých cílů ničí ekonomiku a nakonec zničí celý svět

Pryč jsou časy, kdy podniky a jejich akcionáři hleděli desítky let do budoucna. Nejdále, kam dnes většina společností a investorů dohlédne, je konec příštího čtvrtletí. Odborníci přitom varují, že absence dlouhých horizontů má na hospodářství katastrofální dopady.
Dříve investoři nakupovali akcie s tím, že je budou držet klidně i desítky let, dnes si většina investorů v lepším případě nedokáže představit horizont delší než jeden rok. Dlouhodobé investování umírá, v módě je honba za rychlými výdělky. Firmy se tomuto trendu až překvapivě rychle přizpůsobily, a místo investování do své budoucnosti tak například skupují vlastní akcie, aby zvyšovaly jejich, a tedy i svou hodnotu.
"Dokonale tento problém ilustrují velké finanční instituce, které firmám poskytují úvěry," říká Sasja Beslik z divize udržitelných financí v Nordea Bank. Upozorňuje, že kritériem číslo jedna je pro banky návratnost, nikoli podpora budoucí prosperity.
"Banky půjčují tam, kde mohou vydělat nejvíce, a hlavně rychle. Na to, že často financují neudržitelné byznys modely, nehledí, důležitý je rychlý zisk. A tam, kde nevidí okamžitý zisk, naopak peníze neposílají, ačkoli v delším horizontu některé byznys modely slibují zajímavé výsledky," říká Beslik.
"Když jako firma nenabídnete rychlé zisky, ocitnete se na periferii, těžko budete hledat partnery a investory. A stejné je to bohužel i mimo byznys. Lidé ze svého okolí cítí tlak, že vše musí být hned, ztrácejí motivaci k hledání dlouhodobých cílů. K čemu je potřeba se dlouho probojovávat, to nedává v očích většiny smysl," pokračuje.
Žádná ekonomika nemůže dlouhodobě fungovat bez růstu produktivity a zisků. Rychlé posílení ziskovosti tak vypadá lákavě, v dlouhém horizontu jsou ovšem důsledky tohoto trendu v rozporu s idejemi udržitelného vývoje.
Zdroj: World Economic Forum
Aktuality
