Tuzemské firmy musejí být odvážnější, jinak v tvrdé konkurenci neobstojí, shodli se experti na "českém Davosu"

Dva dny nabité inspirativními diskuzemi nabídlo ekonomické fórum Malá země, velká výzva: Zpátky na vrchol. Přední ekonomové, byznysmeni a akademici 9. a 10. listopadu 2018 na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí diskutovali o pozici a roli české ekonomiky v třetím tisíciletí a o její budoucnosti. Mimo jiné se shodli, že by tuzemské firmy měly více investovat do vývoje a výzkumu, a upozorňovali také na potřebu osvojování si nových technologií nebo nezbytnost zásadních změn v českém vzdělávacím systému.
Pozvání k diskuzi přijali Pavel Kysilka (6D Academy), Ondřej Krátký (Liftago), Miroslav Singer (Generali), Michael Romancov (Univerzita Karlova), Helena Horská (Raiffeisenbank), Leon Jakimič (Lasvit) a další. Prostor byl věnován novým technologiím, měnícím se podnikatelským modelům, potřebám školského systému, ale i fenoménu čínského růstu v kontextu aktuálního dění ve světovém obchodě. Organizátorem fóra byla platforma Alter Eko, záštitu nad ním převzal hrabě František Kinský.
Potřeba vyšších investic a průběžného vzdělávání
Účastníci fóra kladně hodnotili potenciál tuzemské ekonomiky, zároveň ale upozorňovali na potřebu vyšších investic do výzkumu a vývoje a větší odvahy při testování a prosazování inovací. "Firmy by neměly za každou cenu opouštět fungující modely, v každém případě by se ale měly seznamovat s novinkami, aby následně jejich nástupem nebyly překvapeny," uvedl zakladatel 6D Academy Pavel Kysilka.
Ředitel serverové a cloudové divize v českém Microsoftu Dalibor Kačmář pro změnu vyzdvihl potřebu průběžného vzdělávání a interdisciplinarity. "Představa, že člověk profesně dožije s tím, co si na trh práce přinesl ze školy, je dnes naprosto iluzorní," upozornil.
Diskuze byla věnována také českému exportu, a to i v kontextu ochranářské politiky Spojených států amerických. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská upozornila, že se svět od globalizace výroby přesouvá k její regionalizaci, a zdůraznila, že Česko by se při hledání nových odbytišť mělo soustředit hlavně na stabilní ekonomiky.
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky Radek Špicar se zaměřil na problematiku takzvané levné práce v Česku, přičemž za jednu z jejích hlavních příčin označil velmi nízké nároky na kvalitu zaměstnanců. "Když firmy přijmou prakticky kohokoli, nikdy zaměstnance nemohou příliš dobře ohodnotit," zdůraznil.
Tématem fóra Malá země, velká výzva: Zpátky na vrchol ale nebyla jen česká ekonomika. Roger Tooze, jeden z duchovních otců politické ekonomie, hovořil o růstu čínského hospodářství i potenciálních problémech vyplývajících z obchodních sporů Pekingu s Washingtonem. "Čína se v prostředí obchodních restrikcí ještě více zaměří na domácí spotřebu a možnosti, jak nahradit výpadky dovozu, což může být velká příležitost," prohlásil. Vzápětí ale varoval před možností přílivu velkého objemu levného čínského zboží na evropský trh a možnými konsekvencemi tohoto scénáře.
Česko patří do Evropy, nechce si to ale úplně uvědomovat
Inspirativní podněty přinesla i diskuze člena dozorčí rady Generali Miroslava Singera, ekonoma z České spořitelny Petra Zahradníka a konzultantky Jany Matesové. Miroslav Singer nastínil další možný vývoj v oblasti měnové politiky, kde podle něj poroste význam analýzy dat umělou inteligencí. Petr Zahradník rozkrýval příčiny skeptického přístupu Česka k Evropské unii a Jana Matesová se zaměřila na to, jak se nestát obětí rychlého vývoje.
"Jedním z problémů je to, že Češi nerozlišují mezi evropskými tématy různé důležitosti. Baví se stejně o otázce vstupu Česka do eurozóny a pomazánkovém másle," upozornil Zahradník. "Do Evropy rozhodně patříme, nechceme si to ale úplně uvědomovat, pořád dělíme na ,my‘ a ,oni‘," dodal.
Součástí programu prvního "českého Davosu" bylo také představení studie 8 megatrendů, které (z)mění svět a dopadů těchto trendů na Česko od Martina Kupky (ČSOB), Romana Chlupatého (Save & Capital) a expertního týmu platformy Alter Eko.
Záznam prezentací a diskuzí je možné zhlédnout na www.altereko.info. Na uvedené adrese je dostupná též studie 8 megatrendů, které (z)mění svět. U jednotlivých panelů zájemci najdou i nejzajímavější myšlenky a postřehy hostů, kteří na akci vystoupili.