EGAP bude zřejmě moci ručit za úvěry vývozům a výrobcům

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) bude kromě pojištění nově poskytovat také záruky za firemní úvěry na provoz, pracovní kapitál, inovaci a zkvalitnění výroby velkým vývozcům, výrobcům i obchodníkům. Záruky mají za cíl posílit platební schopnost podniků, které se orientují na vývoz. Umožnit to má vládní protikrizová novela zákona o pojišťování a financování vývozu, kterou v pátek schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
Současný zákon podle vlády neumožňuje EGAP poskytovat záruky za splacení úvěrů vývozců a výrobců; přímých i nepřímých. "Účel a rozsah záruk, podmínky jejich poskytnutí, výši krytí jistiny a postupy vyplácení peněžních prostředků ze státního rozpočtu stanoví nařízení vlády," stojí v důvodové zprávě.
Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pátek řekl senátorům, že EGAP tímto zákonem dostává razítko, že z něj bude záruční instituce. Informoval také, že příští týden přijde s návrhem, který bude vytvářet obdobné záruční schéma také pro Českomoravskou záruční a rozvojovou banku.
Podle Havlíčkova dřívějšího vyjádření je snahou vlády rozhýbat financování malých a středních firem nad 250 zaměstnanců. Zákon podle něj neumožňuje poskytovat záruky prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky. Z garanční firmy EGAP by se tak podle něj měla stát záruční instituce nejen pro vývozní firmy, ale i pro výrobní a obchodní firmy.
Podle předpokladů uvedených v důvodové zprávě by se měly záruky poskytovat výrobcům a vývozcům s více než 250 zaměstnanci. Podíl vývozu na jejich celkovém ročním obratu za poslední rok by měl činit nejméně deset až 20 procent. Záruky se budou poskytovat za účelem uvedeným v zákoně, tedy především na financování výroby pro vývoz, a to včetně financování již vynaložených nákladů a čerpaných úvěrů.
Zájemce o záruku by se měl obrátit na svoji úvěrující banku, která se posléze kvůli záruce teprve obrátí na EGAP. Podrobnosti zveřejnil EGAP na svém webu.
Zdroj: ČTK
Aktuality
