Hodnota fúzí a akvizic ve světě v druhém čtvrtletí stoupla na rekordních 1,5 bilionu USD

Hodnota fúzí a akvizic ve světě druhým čtvrtletím za sebou vystoupila na rekord. Firmy si nadále mohly levně půjčovat a hotovostní rezervy vynakládaly na výhodné transakce, které jim mají pomoct přizpůsobit se světu po skončení pandemie. Za tři měsíce do konce června byly oznámeny obchody za 1,5 bilionu dolarů, což je rekord pro jakékoli druhé čtvrtletí. Proti rekordu z prvního čtvrtletí je tato hodnota vyšší o 13 %, ukazují záznamy společnosti Refinitiv. Zpomalila nicméně aktivita společností specializovaných na akvizice, tzv. SPAC.
Celkový počet transakcí se proti prvnímu čtvrtletí snížil o deset procent, zvýšila se však výrazně jejich hodnota. Počet transakcí přesahujících pět miliard dolarů se zvýšil o 127 %.
Objem fúzí a akvizic ve Spojených státech meziročně vzrostl o 440 % na 699 miliardy USD. Loni ve druhém čtvrtletí se však největší ekonomika světa kvůli pandemii téměř zastavila. K růstu dohod přispěl i návrh na zvýšení daní, který přiměl některé firmy rychleji dokončit transakce.
Objem transakcí v Asii a Tichomoří stoupl o 104 % na 327 miliard USD. V Evropě se zvýšil o 50 % na 293 miliard USD.
Největší transakce se ve čtvrtletí uskutečnily v rámci domácích trhů. Firmy nechtěly hledat v zahraničí, protože se obávaly rostoucího ochranářství a geopolitického napětí mezi USA a Čínou. Nákupy amerických firem v zahraničí se podle analytika RBC Capital Markets Vita Sperduta snížily prakticky podle všech měřítek.
Jednou z mála významných zahraničních transakcí bylo převzetí asijské firmy zaměřené na alternativní taxislužbu a rozvoz jídla Grab Holding, kterou za 40 miliard USD koupila americká firma Altimeter. Ta se specializuje na akvizice.
Nejvíce fúzí a akvizic bylo v odvětví zahrnujícím telekomunikační, mediální a technologické firmy. Ve druhém čtvrtletí se ale snížil počet nabídek firem označovaných SPAC. Důvodem je fakt, že regulátoři zpřísnili kontrolu těchto firem a investoři se před nimi začínají mít na pozoru.
Zvýšil se však objem akvizic podporovaných soukromým kapitálem. Za prvních šest měsíců vzrostl o 152 % na 512 miliard USD a na celkovém objemu fúzí a akvizic měly tyto transakce podíl 18 %.
Analytici upozorňují, že firmy ve všech odvětvích přistoupily k revizi svých činností a snaží se vyřešit další osud svých slabších divizí. Činí tak v obavách, že se stanou obětí aktivistických investorů, kteří nashromáždí ve firmě větší podíl a pak se domáhají zastoupení v některém z řídících orgánů, aby v podniku prosadili změny. V druhé polovině roku by tak měla vzrůst aktivita na straně prodejů, protože mnoho společností přemýšlí o tom, že je čas jinak zaměřit podnikání a prodat nezisková aktiva, uvedl analytik společnosti Jefferies Tariq Hussain.
Zdroj: ČTK