US MARKETOtevírá za: 3 h 13 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Celkem 130 zemí podpořilo dohodu o minimální dani ze zisku nadnárodních firem

Většina zemí, které na on-line zasedání pořádaném Organizací zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jednaly o globální minimální firemní dani, ve čtvrtek podpořila plán sazby 15 %. Tato minimální sazba by podle OECD mohla celosvětové daňové příjmy zvýšit o přibližně 150 miliard dolarů ročně.

"Podrobný plán zavádění a zbylé záležitosti se do konečné podoby dovedou do října 2021," uvádí prohlášení 130 ze 139 účastníků jednání. Podle agentury AFP dohodu mimo jiné nepodepsaly Irsko či Maďarsko.

"OECD právě oznámila, že 130 zemí se domluvilo na novém mezinárodním danění. Tento obrovský krok vítám. Je to nejdůležitější mezinárodní daňová dohoda, které bylo dosaženo za posledních sto let," řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire na tiskové konferenci.

"Jedná se o největší pokrok v oblasti mezinárodního zdanění za posledních deset, dvacet, třicet let," řekl německý ministr financí Olaf Scholz. "Je to opravdu velký průlom, který všechno změní," rozvedl.

Cílem je podle něj zajistit, aby ministři financí skupiny velkých ekonomik G20 na svém příštím zasedání 9. a 10. července plán zaštítili. Ministři financí skupiny nejvyspělejších zemí G7 jej podpořili na začátku minulého měsíce. Cílem je aktualizovat daňový systém tak, aby odpovídal digitálnímu věku. Hlavním požadavkem je, aby velké digitální firmy platily daně tam, kde podnikají, a ne tam, kde mají registrovány dceřiné společnosti.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníDaněSvětová ekonomika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika