US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,13 %
NASDAQ-0,21 %
DOW JONES+0,16 %
PX+0,31 %
ČEZ-1,00 %
NVIDIA-2,47 %

Studie: Plátců DPH v Česku přibývá nejrychleji za posledních pět let

Počet plátců daně z přidané hodnoty v ČR roste nejrychleji za poslední roky. Je jich aktuálně 539 218 a za první pololetí se jejich počet zvýšil o 10 167. To je více než za jednotlivé kalendářní roky v období mezi 2018 až 2021. Informace vyplývají ze studie poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která se zabývá analýzou tuzemské podnikatelské základny.

"Pokud tempo registrací firem k platbě DPH vydrží i po zbytek roku, letos v ČR přibyde nejvíc plátců za více než dekádu," zhodnotila aktuální vývoj analytička z Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. V ČR jsou registrovány přes tři miliony subjektů, DPH odvádí jen 18 procent z nich.

Zákonnou povinnost odvádět DPH má každý podnikatelský subjekt, který za předchozích 12 měsíců dosáhl obratu jeden milion korun nebo se k placení DPH může přihlásit dobrovolně. "Za posledních 12 let s výjimkou let 2015 a 2016 se počet subjektů, které odvádí DPH, kontinuálně zvyšuje," doplnila Štěpánová.

V absolutních hodnotách jsou podle dat firmy mezi 539 218 plátci DPH nejvíc zastoupeny společnosti s ručením omezeným (246 936), za nimi následují živnostníci (220 191). Tyto dvě právní formy reprezentují 87 procent všech plátců DPH. Největší podíl plátců DPH v rámci podnikatelské základny je mezi akciovými společnostmi (54 procent) a společnostmi s ručením omezeným (48 procent).

Z pohledu oborů činnosti je podle společnosti nejvíc plátců DPH registrováno ve zprostředkování velkoobchodu (34 458), stravování (26 818), výstavby budov (24 403) a silniční nákladní dopravy (22 316). "V deseti oborech činnosti, kde vyvíjí aktivity celkově nejvíce plátců DPH, jich letos přibylo 4 606. K nejvýraznějšími meziročnímu poklesu, o 1 221 subjektů (3,4 procenta), došlo ve zprostředkování velkoobchodu, zatímco nejvyšší absolutní (1 706) i relativní (13,4 procenta) nárůst jsme zaznamenali u činnosti v informačních technologiích," uzavřela Štěpánová.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníČeská ekonomikaČeská republikaDaně
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio