US MARKETOtevírá za: 16 h 16 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Průzkum PwC: Polovina šéfů českých firem počítá i letos s dvoucifernou inflací

S dvoucifernou inflací v letošním roce počítá 53 % šéfů českých firem. Na 80 % generálních ředitelů zároveň očekává, že jim letos porostou vstupní náklady, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti PwC CEO Survey mezi více než 200 řediteli tuzemských podniků. Meziroční míra inflace ke konci listopadu dosáhla 16,2 %, loňský růst cen se tak pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních 30 let. Údaje o prosincové inflaci zveřejní Český statistický úřad ve středu.

"Ředitelé dobře znají situaci ve svých firmách, realita tak předbíhá statistiku. I proto lze očekávat, že ani v letošním roce nebude inflace rychle klesat. Firmy se budou vypořádávat především s drahými energiemi, byť jim částečně uleví zastropování cen. I v roce 2023 budou ale energie hlavním motorem růstu cen," uvedla partnerka PwC pro finanční rizika a kapitálové trhy Olga Cilečková.

Inflaci mezi 11 a 15 % předpokládá podle průzkumu v letošním roce 40 % generálních ředitelů, 11 % jich sází na zvyšování cen mezi 16 a 20 %, dvě procenta manažerů dokonce nevylučuje průměrnou inflaci nad 20 %.

Ani další část generálních ředitelů nevěří v rychlý návrat inflace k dvouprocentnímu cíli České národní banky. Podle 45 % dotázaných se inflace bude pohybovat mezi šesti a deseti procenty, tři procenta šéfů firem věří v pokles inflace do rozmezí tři až pět procent. V dosažení dvouprocentního inflačního cíle ČNB nevěří nikdo.

Hlavním motorem růstu cen budou nadále rostoucí náklady ve výrobě, osm z deseti manažerů totiž očekává letos další růst cen vstupů. Pro 14 % firem zůstanou náklady na úrovni loňského roku, šest procent počítá s poklesem cen. K výraznému zdražování přitom došlo už loni, polovina generálních ředitelů připouští, že ceny svých výrobků a služeb zvýšila jejich firma o více než deset procent, v téměř třetině rostly tempem přes 15 %, uvádí průzkum.

"Loni na české firmy především naplno dopadly rostoucí ceny surovin a energií. Sotva se firmy i celá ekonomika začaly vzpamatovávat z postcovidového šoku, přišla válka na Ukrajině. K pomalé obnově dodavatelsko-odběratelských řetězců a nedostatku některých surovin se tak přidal cenový šok v oblasti energií," připomněla Cilečková.

Vysokou inflaci předpokládali šéfové firem už pro loňský rok v průzkumu pořádaném na konci roku 2021. Aniž by tehdy tušili začátek války, tak nadpoloviční většina manažerů očekávala růst inflace přes pět procent, válka toto tempo výrazně zvýšila.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníČeská ekonomikaČeská republikaInflaceInvestiční a ekonomický výhledVýhled na rok 2023
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika