US MARKETZavírá za: 0 h 33 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Allianz: Největším rizikem pro firmy zůstávají kyberútoky a přerušení provozu

Kybernetické útoky a přerušení provozu druhý rok po sobě způsobují firmám po celém světě největší obavy. V letošním seznamu rizik se nejvíce nahoru posunul makroekonomický vývoj, do kterého patří inflace, nestabilita finančních trhů a hrozící recese. Letos postoupil na třetí místo, vyplývá z 12. žebříčku největších rizik podnikání Allianz Risk Barometr, který z názorů 2 712 rizikových expertů z 94 zemí připravila společnost Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS).

Novým rizikem se na čtvrtém místě stala energetická krize, neboť ekonomické a politické důsledky pandemie covidu-19 a války na Ukrajině nabírají na síle. Tato rizika vyžadují okamžitou akci ze strany společností a zároveň vysvětlují pokles obav z přírodních katastrof, klimatických změn a pandemie v letošním žebříčku. Politická rizika a násilí jsou novou hrozbou, která uzavírá žebříček deseti největších globálních rizik.

"Společnosti v Evropě a zejména v USA se obávají současné 'permakrize' vyplývající z důsledků pandemie, ekonomického a politického dopadu války na Ukrajině. Je to zatěžkávací zkouška odolnosti každé společnosti. Pozitivní zprávou je, že jako pojistitel sledujeme u mnoha klientů neustálé zdokonalování, zejména co se týče zvyšování odolnosti dodavatelských řetězců, zlepšování plánování kontinuity podnikání a posilování kybernetické kontroly," uvedl výkonný ředitel AGCS Joachim Müller.

Kybernetické incidenty, jako jsou výpadky IT, ransomwarové útoky nebo úniky údajů, jsou již druhým rokem po sobě celosvětově nejvýznamnějším rizikem. Tohoto rizika se nejvíce obávají malé podniky. "Velké společnosti si už zvykly být terčem útoků a ty s adekvátní kybernetickou bezpečností dokážou efektivněji odrážet většinu útoků. Stále více se to však týká i malých a středně velkých podniků," upozornil člen představenstva AGCS Shanil Williams.

Letošní rok bude pro podniky v mnoha zemích dalším rokem zvýšených rizik přerušení provozu, protože mnohé obchodní modely jsou náchylné k náhlým změnám, které následně ovlivňují zisky a výnosy. Možná globální recese je dalším pravděpodobným zdrojem narušení s potenciálem selhání dodavatele a platební neschopnosti, což je problém zejména pro společnosti s jedním nebo omezeným počtem kritických dodavatelů.

Allianz předpovídá na letošní rok celosvětový růst insolvencí o 19 %. Všechny tři hlavní ekonomické oblasti , tedy USA, Čína a Evropa, jsou v krizovém režimu současně, i když z různých důvodů, což letos předpovídá recesi v Evropě a v USA.

"Rok 2023 bude náročný. Přesto není důvod k zoufalství. Obrat v úrokových sazbách pomáhá v neposlední řadě milionům střadatelů. Důsledky nad rámec očekávané recese v roce 2023 jsou už nyní jasné - nucená transformace ekonomiky směrem k dekarbonizaci, stejně jako zvýšená informovanost o rizicích a posílení sociální a ekonomické odolnosti," uzavřel hlavní ekonom Allianz Ludovic Subran.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníRizikaSvětová ekonomika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa