US MARKETOtevírá za: 0 h 33 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Belgie daňovými úlevami porušila pravidla, uvedl Tribunál Soudního dvora EU

Daňové úlevy, které Belgie před lety poskytla nadnárodním firmám, představují nedovolenou státní pomoc. V tiskové zprávě to ve středu uvedl Tribunál Soudního dvora EU, tedy druhý nejvyšší soud Evropské unie. Dal tak za pravdu Evropské komisi, která už v roce 2016 Belgii vyzvala, aby daňové nedoplatky od firem vymohla. Šlo zhruba o 700 milionů eur. Případ se kvůli sporům o výklad některých nařízení zkomplikoval.

"Daňové úlevy, které Belgie poskytla firmám, jež tvoří součást nadnárodních uskupení, představují nezákonnou pomoc," uvedl tribunál.

Belgie začala od roku 2005 uplatňovat zvýhodněný daňový režim vůči belgickým subjektům, které tvoří součást nadnárodních korporátních skupin. Tyto subjekty mohou získat prospěch, zejména pokud vytvářejí pracovní místa nebo v Belgii investují.

Evropská komise v roce 2016 ve svém rozhodnutí nařídila Belgii, aby peníze vymohla od firem, které měly prospěch z daňového zvýhodnění. Patřila k nim americká společnost Magnetrol, britský těžební kolos BP, německý výrobce chemikálií BASF a dále firmy jako Wabco, Cellio, Atlas Copco a Belgacom, která dnes na trhu působí pod názvem Proximus. Prospěch z daňového zvýhodnění mělo celkem 55 firem.

Na žádost Belgie a některých firem Tribunál nejprve 14. února 2019 rozhodnutí komise zrušil, ovšem Soudní dvůr EU, tedy nejvyšší soud Evropské unie, po odvolání 16. září 2021 verdikt tribunálu anuloval. Nejvyšší soud totiž zjistil, že komise postupovala správně. Soudní dvůr proto věc vrátil zpět tribunálu k dořešení.

"Právě v této souvislosti dnes Tribunál už podruhé rozhodl v této věci. Došel k závěru, že komise v roce 2016 správně shledala, že belgický daňový režim při definici nadměrných zisků porušuje pravidla EU pro státní podporu," píše se ve středečním sdělení unijního soudu. Tribunál tak odmítá všechny argumenty, které předložila Belgie a které zpochybňují původní rozhodnutí komise.

Angažovanost komise v této věci byla součástí snahy její místopředsedkyně Margrethe Vestagerové zasáhnout proti spřáteleným dohodám mezi zeměmi EU a nadnárodními společnostmi. Evropská komise je exekutivním orgánem EU a má rozsáhlé pravomoci, mimo jiné plní i roli antimonopolního úřadu.

Zdroj: ČTK

BelgieByznys a podnikáníPrávo
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa