US MARKETOtevírá za: 13 h 59 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

OECD: Nadnárodní firmy dál vykazují nízký zdaněný zisk, je to důvod k reformě

Nadnárodní firmy stále vykazují nízký zdaněný zisk, a to i v zemích s vysokou sazbou daně z příjmu právnických osob. Ve zprávě o zdanění nadnárodních společností to v úterý uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle ní je to důvod ke globální reformě daní. Jurisdikce s vysokými daňovými sazbami představují podle nové analýzy více než polovinu nízko zdaněných zisků, které celosvětově vykazují nadnárodní společnosti.

Nové údaje a odhady zdanění zisků velkých nadnárodních společností ukazují, jak daňové pobídky a další úlevy v jurisdikcích s vysokými zákonnými a průměrnými daňovými sazbami umožňují některým firmám využívat nízké efektivní daňové sazby. Zjištění zdůrazňují, jak by zavedení globální minimální sazby daně ze zisků velkých nadnárodních společností dohodnuté v rámci OECD a skupiny velkých světových ekonomik G20 vytvořilo nové příležitosti pro mobilizaci domácích zdrojů pro jurisdikce jak s vysokými, tak i s nízkými daněmi.

Nejnovější zpráva OECD o statistice firemních daní a nový doprovodný pracovní dokument o efektivní daňové sazbě nadnárodních společností poskytují nové údaje o globálním nízko zdaněném zisku. To je klíčový problém pro stanovení dopadů globální minimální daně.

Pracovní dokument uvádí, že odhadem 37,1 procenta, respektive 2,411 bilionu dolarů, globálních čistých zisků z celkových 6,503 bilionu USD je zdaněno efektivní daňovou sazbou nižší než 15 procent.

Na rozdíl od dřívějších studií, které se zaměřovaly na nízko zdaněný zisk pouze v jurisdikcích s nízkým zdaněním, nový dokument odhaduje, že jurisdikce s vysokým zdaněním - tedy jurisdikce se zákonnými a průměrnými daňovými sazbami nad 15 procent - představují více než polovinu (56,8 procenta) všech globálních zisků, které jsou v současnosti zdaněny nižší sazbou než 15 procent. Tento zisk v jurisdikcích s vysokým zdaněním existuje ve všech skupinách zemí bez ohledu na úroveň příjmů, přičemž odhadem 28 procent veškerého celosvětového zisku s nízkým zdaněním je v jurisdikcích s nízkými nebo středními příjmy.

Jurisdikce s vysokým zdaněním dokonce představují více než 20 procent zisků s velmi nízkým zdaněním, což jsou ty s efektivní daňovou sazbou pod pět procent. Tyto nízko zdaněné zisky v jurisdikcích s vysokými daňovými sazbami, které jsou pravděpodobně výsledkem daňových pobídek a jiných cílených úlev, zdůrazňují potenciál globálního minimálního zdanění zvýšit příjmy, a to i v jurisdikcích, které byly dříve považovány za vysoce zdaněné.

Údaje o statistice firemních daní pokrývají zdanění nadnárodních společností ve více než 160 zemích a jurisdikcích, shromažďují nové a podrobné informace o mezinárodních aktivitách nadnárodních společností a také dva roky agregovaných údajů z výkaznictví podle jednotlivých zemí sdílených mezi společnostmi a daňovými úřady.

Zpráva ukazuje pokračující nesoulad mezi zisky nadnárodních společností a reálnou ekonomickou aktivitou na trzích po celém světě. Střední hodnota výnosů nadnárodních společností na zaměstnance v investičních centrech činí 1,71 milionu USD ve srovnání s částkou 290 000 USD ve všech ostatních jurisdikcích. I když tyto účinky by mohly odrážet některé komerční ohledy, pravděpodobně také naznačují existenci praktik takzvaného narušování základny a přesouvání zisků, což podle OECD ještě více zdůrazňuje důležitost zavedení navrhované globální daňové dohody.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníDaněPrávoSvětová ekonomika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika