US MARKETOtevírá za: 7 h 39 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

PwC: Optimismus mezi šéfy podniků se ve světě za poslední rok zdvojnásobil

Podíl generálních ředitelů světových firem, kteří letos věří ve zlepšení růstu globální ekonomiky, se za poslední rok více než zdvojnásobil a dostal se na 38 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti PwC, do kterého se loni na podzim zapojilo 4 702 šéfů ze 105 zemí světa. O rok dříve zlepšení očekávalo 18 % oslovených ředitelů. Šéfové českých firem z celosvětových dat příliš nevybočují.

Zároveň se výrazně snížil počet šéfů, kteří očekávají pokles globální ekonomiky. Na podzim 2022 mělo pesimistický výhled 73 % generálních ředitelů, což bylo nejvíce za dobu sledování těchto trendů. Nyní je to 45 %. Za zlepšením stojí hlavně nižší obavy z vysoké inflace a makroekonomické nestability. V minulém průzkumu se inflace obávalo 24 % manažerů, teď 16 %. Obavy z nestabilní ekonomiky se snížily z 24 % na 7 %. Podíl generálních ředitelů, kteří se domnívají, že jejich firma je geopolitickými riziky zasažena, přes pokračující vojenské konflikty ve světě klesl o sedm procentních bodů na 18 %.

V růst globální ekonomiky věří 36 % generálních ředitelů českých firem, 34 % naopak očekává pokles. "U vývoje globální ekonomiky jsou čeští generální ředitelé výrazně optimističtější než u očekávání vývoje české ekonomiky. Z toho lze vyvodit, že trend výraznějšího globálního růstu se na domácím trhu projeví s určitým zpožděním. Ve střednědobém horizontu optimismus šéfů českých firem výrazně roste, v tříletém výhledu už v růst světové ekonomiky věří 72 % generálních ředitelů, pokles očekává jen desetina," uvedl řídící partner PwC ČR Jiří Moser.

Nejvíce pesimističtí k výkonu vlastní ekonomiky jsou generální ředitelé v západní Evropě a Severní Americe. V západoevropských zemích 32 % šéfů věří v růst domácí ekonomiky, 48 % ale počítá s poklesem.

Šéfové spíše plánují růst počtu zaměstnanců svých firem, 39 % z nich uvádí, že jejich společnost zvýší počet lidí o více než pět procent. Očekávaný růst se týká všech regionů, největší plány na expanzi mají firmy na Blízkém východě.

Přes pozitivní očekávání zůstává nicméně důvěra velmi křehká. Ředitelé si totiž uvědomují, že významné trendy, jako je technologický rozvoj či změna klimatu, způsobují nutnost reakce. Téměř polovina se tak domnívá, že jejich současný byznys nebude v následujícím desetiletí udržitelný bez zásadních změn.

"Obavy z makroekonomických hrozeb ustupují, do popředí pozornosti se tak dostávají jiné výzvy. Přes rostoucí důvěru v globální ekonomický vývoj je výhled generálních ředitelů méně optimistický ohledně ziskovosti jejich firem. Stále více si proto uvědomují nutnost razantních modernizací vlastního obchodního modelu," okomentoval výsledky průzkumu generální ředitel PwC Bob Moritz.

Přestože očekávání od přínosu umělé inteligence jsou veliká, šéfové si uvědomují, že souvisejícím krokem musí být i rozvoj vlastních zaměstnanců. Zároveň jsou přesvědčeni o zvyšování rizika v kybernetickém prostoru, nárůstu dezinformací či zvýšených nároků u právní odpovědnosti. Skoro třetina šéfů očekává, že změny klimatu budou ovlivňovat i to, jakým způsobem jejich firma vytváří a udržuje hodnoty. V minulých pěti letech přitom takto uvažovala pouze necelá čtvrtina dotázaných.

Tři čtvrtiny firem pak zahájilo nebo už dokončilo kroky vedoucí ke zlepšení energetické efektivity jejich provozu, a 58 % přijalo kroky vedoucí k zavádění nových ekologických produktů, služeb či technologií.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníHospodářský růstManagementSvětová ekonomika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika