Průzkum PwC: Šéfové českých firem věří, že letošní rok bude lepší než ten loňský
Šéfové českých firem věří, že letošní rok bude lepší než ten loňský. Dvě třetiny generálních ředitelů předpokládají, že výnosy jejich firmy se v letošním roce zvýší. Je to o tři procentní body více než loni, ale stále pod úrovní let před covidovou pandemií a začátkem války na Ukrajině. Vyplývá to z průzkumu PwC CEO Survey, který společnost PwC uskutečnila mezi 188 řediteli loni na podzim
"Pozitivní zprávou je především to, jak chtějí firmy růstu výnosů dosáhnout. Podíl generálních ředitelů očekávajících vyšší výnosy je jen mírně vyšší než posledně. Loni ale vyšší růst tržeb očekávali především díky zdražení svých produktů. Letos sázejí na inovace, motorem růstu by pro firmy měl být vývoj nového výrobku či služby a pokračující expanze," okomentoval výsledky průzkumu řídící partner PwC ČR Jiří Moser.
Téměř čtvrtina generálních ředitelů chce vyšších výnosů dosáhnout zavedením nového výrobku či služby, 19 % spoléhá na růst na domácím trhu a 15 % na expanzi do zahraničí. Díky zvýšení cen a marží chce letos růst jen osm procent firem, před rokem to bylo 21 %.
"Generálních ředitelů jsme se na jejich očekávání ptali už po patnácté. A dlouhodobě se ukazuje jasná korelace mezi očekáváním manažerů a následným vývojem celé ekonomiky. Čím pozitivnější předpoklady generální ředitelé mají, tím lepší výsledek ukazuje celá česká ekonomika. Lze proto předpokládat, že v letošním roce postupně začne docházet k oživení a v celoročním srovnání se české hospodářství odrazí a poroste," dodal Moser.
Poměrně silný zůstává i akviziční apetit, čtvrtina firem plánuje letos realizaci akvizice jiné společnosti. Více nakloněny nákupům jsou přitom ty firmy, které s podobnou akvizicí mají nedávnou zkušenost.
Pozitivnější očekávání od letošního roku se odrážejí i v hlavních předpokládaných hrozbách. Generální ředitelé se totiž nejvíce obávají nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců. "Právě nedostatek skutečně kvalitních lidí trápí českou ekonomiku dlouhodobě nejvíce," doplnila expertka PwC na pracovní trh Andrea Linhartová Palánová.
I když vysoká inflace českou ekonomiku bude opouštět poměrně pomalu, obavy z ní meziročně výrazně klesly. Loni byla hlavním strašákem, bálo se jí 90 % šéfů firem. Letos je to jen 64 %, podobně rychle klesly obavy z cen i nedostatku energií nebo surovin.
Naopak na přední místa se vracejí témata, která české firmy trápí dlouhodobě, tedy nekvalitní legislativa a její těžko předvídatelné změny, přílišná regulace, ale i kybernetická rizika. "Pod dojmem konsolidačního balíčku vzrostly i obavy z daňové zátěže, zároveň se změny odrazily i v růstu nejistoty ohledně politického vývoje. To ale platí i napříč eurozónou," podotkl Moser.
Ani letos nebude nezaměstnanost pro českou ekonomiku představovat problém, mezi potenciálními riziky se dokonce umístila až na posledním místě.
Zdroj: ČTK