Počet firemních bankrotů v Německu loni vyskočil o 22 procent na téměř 18 tisíc
Počet firemních bankrotů v Německu se loni zvýšil o 22,1 procenta na 17 814 případů. Přispěl k tomu hospodářský útlum, vysoká inflace a růst úrokových sazeb. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil spolkový statistický úřad.
Počet bankrotů je ale o pět procent nižší, než v roce 2019, tedy před pandemií nemoci covid-19. Je také hluboko pod údajem z roku 2009, tedy z doby globální finanční krize, kdy zkrachovalo 32 687 společností.
Pohledávky věřitelů z insolvencí loni podle odhadů místních soudů činily 26,6 miliardy eur. Zvýšily se tak ze 14,4 miliardy eur v roce 2022. Počet velkých insolvencí, což znamená s pohledávkami přes 25 milionů eur, se zvýšil o 38 procent na 138 případů.
Mezi zkrachovalými společnostmi loni byla i některá známá jména, zvláště v oblasti maloobchodního prodeje módy. Patří mezi ně Peek & Cloppenburg, Gerry Weber, Reno, Salamander či Görtz, uvedla agentura Reuters.
Na 10 000 společností v Německu loni připadlo 52,5 insolvence. Nejvíce jich bylo v odvětví dopravy a skladování, a to 106,5 případu na 10 000 firem. Následovaly ostatní podnikatelské služby, jako například firmy zaměřené na agenturní zaměstnávání, stavebnictví, pohostinství a zpracovatelský průmysl.
Německá průmyslová a obchodní komora DIHK očekává letos další nárůst počtu bankrotů. Její průzkum ukázal, že čtvrtina firem se potýká s růstem špatných úvěrů. "V nadcházejících měsících lze bohužel očekávat další růst počtu firemních insolvencí," uvedl odborník DIHK na středně velké podniky Marc Evers. Letos v lednu se počet bankrotů meziročně zvýšil o 26,2 procenta a v únoru o 18,1 procenta
Německá ekonomika, která je největší v Evropě, loni klesla o 0,3 procenta. Hlavním důvodem byla přetrvávající inflace, vysoké ceny energií a slabá poptávka.
Zdroj: ČTK