Vláda projedná návrh na rozšíření pravomocí antimonopolního úřadu
Antimonopolní úřad zřejmě získá možnost zasahovat proti ohrožení hospodářské soutěže ve více případech. Odpadne také stanovený limit 40procentního tržního podílu při posuzování dominantního postavení firem na jednotlivých trzích. Předpokládá to návrh zákona o ochraně hospodářské soutěže, který ve středu projedná vláda. Nová pravidla by měla začít platit od července 2025.
Podle důvodové zprávy k zákonu současné nástroje neumožňují Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zasahovat na trzích, kde není hospodářská soutěž omezena nepovoleným jednáním jednotlivých firem, ale dlouhodobými podmínkami, které na trzích panují. Typicky to jsou trhy s významnou firmou, která funguje jako tvůrce ceny. "K efektivnímu fungování hospodářské soutěže je však nezbytné umožnit úřadu zasáhnout i na těchto trzích," konstatuje důvodová zpráva.
Nová pravidla umožní ÚOHS prověřovat i situaci na těchto trzích a v případě, že se situace nebude měnit k lepšímu, přijmout opatření ke zlepšení soutěže. Jako příklad důvodová zpráva uvádí přísnější kritéria pro spojování firem nebo povinné poskytnutí přístupu ostatním konkurentům k datům či zařízením firmy s dominantním postavením.
Zákon také vypouští podmínku, podle které dominantní firma na trhu má podíl nejméně 40 procent. "Dominantní postavení musí být totiž vždy úřadem prokázáno bez ohledu na konkrétní tržní podíl. I pokud soutěžitel má trží podíl vyšší než 40 procent, samo o sobě to neznamená, že se nachází v dominantním postavení," upozorňuje důvodová zpráva.
Podle návrhu bude antimonopolní úřad také nově posuzovat i situace, kdy velký hráč na trhu převezme firmu, která sice zatím nemá vysoký obrat, ale vzhledem k jejím vyvíjeným produktům se dá očekávat, že by ho mohla získat v blízké budoucnosti. Podobné nástroje podle důvodové zprávy využívají například Švédsko nebo Itálie.
Kromě zákona, kterým se bude vláda ve středu zabývat, plánoval kabinet také velkou novelu zákona, která by reformovala ÚOHS, zrychlila jeho řízení a omezila pravomoci předsedy. Server iROZHLAS.cz ale v pondělí upozornil, že Legislativní rada vlády nechce reformu pustit do dalšího projednávání kvůli velkému množství nevyřízených připomínek, především ze strany ÚOHS a ministerstva financí.
Zdroj: ČTK