Diskuze o euru v Česku ustrnula. Doplácí na to firmy
Pokud se českých firem s obchodními vazbami v zahraničí zeptáte, co jim na každodenní bázi komplikuje život, jednou z odpovědí bude zcela jistě devizový trh.
České firmy, zejména malé a středně velké podniky, se při obchodování se zahraničím potýkají s komplikacemi na devizovém trhu. Ačkoli mohou vést účetnictví v eurech, vysoké a netransparentní náklady na směnu jim značně komplikují život. Problémy zahrnují nejasné poplatky, měnící se podmínky a často neférové vyjednávání kurzů, což může středně velkou firmu připravit až o milion korun ročně - částku, která by mohla být investována do inovací nebo expanze.
Navzdory těmto překážkám má většina firem ambice rozšířit své působení na evropské trhy. Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků ČR plánuje 77 % firem do dvou let expanzi, především do Německa, Polska, Rakouska a na Slovensko. Přijetí eura by mohlo situaci usnadnit, ale současná vláda se touto otázkou nezabývá, což ponechává firmy odkázané na devizový trh.
Bez politické vůle pro zavedení eura nemají firmy jinou možnost než tlačit na poskytovatele devizových služeb, aby zpřehlednili a zefektivnili své nabídky. Devizový trh v Česku stále vykazuje známky neprůhledných praktik, připomínajících devadesátá léta. Transparentnější podmínky by firmám umožnily snížit zbytečné náklady a lépe se soustředit na zahraniční expanzi i inovace.
Zdroj: Fidoo