US MARKETOtevírá za: 16 h 51 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

ČR: Důvěra spotřebitelů mírně klesla, podnikatelé jsou optimističtější

Souhrnný indikátor důvěry v tuzemskou ekonomiku se v únoru zvýšil o 0,4 bodu na 97,8 bodu. Nárůst byl tažen především rostoucí důvěrou podnikatelů, zatímco důvěra spotřebitelů zaznamenala mírný pokles. Indikátor důvěry podnikatelů vzrostl o 0,5 bodu na 98 bodů. Zvýšení důvěry bylo patrné v obchodě (+3,7 bodu), ve stavebnictví (+3 body) a mírně i v průmyslu (+0,3 bodu). Ve vybraných odvětvích služeb zůstala důvěra na lednové úrovni 100,5 bodu. 

"Důvěra podnikatelů mírně posiluje a je na nejvyšší hodnotě od dubna 2023. K únorovému růstu přispěly zejména pozitivnější hodnocení současné a očekávané ekonomické situace v obchodě a zvýšená poptávka ve stavebnictví," uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

"Lepší nálada panovala v únoru v obchodě, stavebnictví i průmyslu. Kondice tuzemského průmyslu ale zůstává i tak nedobrá – nálada je výrazně pod dlouhodobým průměrem, ostatně podobně jako v rámci šetření nákupních manažerů PMI. Problémem číslo jedna je slabá zahraniční poptávka, u které zatím nevidíme signály viditelného oživení, ale spíše podstatná negativní rizika spojená s americkými celními tarify," říká Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Privátního bankovnictví.

Naopak indikátor důvěry spotřebitelů klesl o 0,5 bodu na hodnotu 96,6. Podíl spotřebitelů očekávajících zhoršení celkové ekonomické situace v následujících dvanácti měsících se potřetí v řadě zvýšil. Podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících se oproti lednu nezměnil. Počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících, se meziměsíčně mírně snížil. Podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se téměř nezměnil.

"Únorová důvěra spotřebitelů klesla na nejnižší úroveň za posledních dvanáct měsíců. Důvodem jsou především zhoršující se očekávání ohledně vývoje hospodářské situace v Česku pro období následujících dvanácti měsíců. Domácnosti byly v tomto směru pesimističtější naposledy před více než rokem, v prosinci 2023," sdělila Anastasija Neradová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

"Čekání na přesvědčivé a udržitelné oživení spotřebitelské aktivity se zřejmě opět prodlužuje. Navzdory svižně rostoucím mzdám, nízké nezaměstnanosti a relativně krotké inflaci zůstávají Češi opatrní a z ekonomické situace mají spíše horší nežli lepší pocit. Svou roli v tom patrně sehrává nekonečná série varovných signálů ze zahraničí, ať už se jedná o nadále neutěšenou hospodářskou situaci v Německu, hrozbu obchodního konfliktu mezi USA a zbytkem světa či nepříliš nadějně se vyvíjející válku na Ukrajině. Spíše než objektivní momentální nesnáze tak české domácnosti zatěžují obavy z možného nepříznivého budoucího vývoje. Vzhledem k významným turbulencím, kterými momentálně prochází euroatlantický ekonomický prostor, pak lze očekávat, že domácnosti zůstanou ostražité i v nejbližší budoucnosti. Jejich útraty tak sice v letošním roce potáhnou ekonomiku směrem k růstu, nicméně nebude se jednat o nic oslnivého," uvedl Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus.

Zdroj: ČSÚ

Byznys a podnikáníČeská ekonomikaČeská republikaSpotřebitelská důvěra
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa