Výpadky v dodavatelských řetězcích? Otázkou není zda, ale kdy
Narušení dodavatelských řetězců je čas od času nevyhnutelné. Je tomu tak odnepaměti. Do hry vstupují makroekonomické i geopolitické faktory a nečekané katastrofy. Každá nová krize je bolestivá připomínka toho, že podniky musejí zůstávat ostražité vůči potenciálním rizikům a schopné zmírňovat dopady narušení svých dodávek.
Výpadky v dodavatelských řetězcích jsou nevyhnutelné. Po roce 2020, kdy svět změnila pandemie covidu-19, je ale pro většinu lidí zřejmé, jak křehké mohou dodavatelské řetězce být a jak zásadní vliv mají na každodenní životy – od výrobních procesů po běžné spotřebitelské nákupy. Nedostatek zboží v obchodech, nedostupné léky a dlouhé čekací doby na dodávky jsou realita, kterou si všichni pamatujeme.
Jak by se firmy měly na takovou situaci připravit? Odpovědí jsou větší obezřetnost a pružnost. Není možné spoléhat se pouze na jediný plán. Je nutné mít nejen "plán B", ale ideálně i "plán C". Klíčem k úspěchu jsou data, konkrétně přístup k lepším informacím a schopnost s nimi efektivně pracovat. A stejně tak flexibilní automatizované procesy, které umožní výpadkům předcházet.
Rizikových faktorů přitom v současnosti přibývá. Jde o klimatické změny, kybernetické hrozby, logistická rizika nebo rostoucí náklady. Proto je důležité rizikům předcházet a snažit se udržovat stabilitu a kontinuitu podnikání.
Aby bylo možné efektivně řídit rizika, je nutné využívat data, která poskytují přehled o všech úrovních dodavatelského řetězce. Prvním krokem je vyhodnocení předvídatelných rizik – jaké jsou trendy, přírodní katastrofy nebo geopolitická situace, které mohou ovlivnit dodavatelské řetězce. Současně je nezbytné udržovat vztahy s alternativními dodavateli, které lze zapojit do dodavatelského řetězce pro případ, že hlavní partner není schopen plnit své závazky.
V celém procesu hrají klíčovou roli tvrdá data, která odpoví na otázky, jaká je závislost firmy na konkrétních dodavatelích. Odhalovat rizika v reálném čase umožní inteligentní monitoring dat dodavatelského řetězce, díky kterému firmy aktivně porozumí tomu, jak aktuální událost ovlivní nebo může ovlivnit jejich dodavatelský řetězec a provoz.
V současném světě plném nejistot a rychlých změn je důležité mít nejen dobrý přehled o svém dodavatelském řetězci, ale také vědět, jak pracovat s daty, která pomohou identifikovat a minimalizovat rizika. Obezřetnost, připravenost a neustálý přístup k aktuálním informacím pomohou společnostem nejen přežít, ale i růst v každém obchodním prostředí.
Zdroj: Dun & Bradstreet