ČEZ: Vývoj produkce Elektrárny Počerady do konce roku nelze odhadovat
Energetická společnost ČEZ nyní nedokáže odhadnout vývoj produkce v paroplynové Elektrárně Počerady do konce letošního roku. Pokud by byl kvůli nedostatku plynu zaveden některý z regulačních stupňů, Elektrárna Počerady by byla zřejmě prvním zdrojem, který by se odstavil. Česko tuto elektrárnu ale pro dostatečnou výrobu elektřiny nutně nepotřebuje, řekl v úterý finanční ředitel ČEZ Martin Novák.
Za letošní první pololetí vyrobila elektrárna v Počeradech 1,2 terawatthodiny elektřiny, v důsledku vývoje cen komodit a cen emisních povolenek meziročně o 42 % méně. Celkový odhad pro letošní rok uvedený v prezentaci k hospodářským výsledkům uvádí 1,3 TWh, do ní se ovšem započítává již také červenec. "Uvedený očekávaný objem výroby ze zemního plynu v roce 2022 nezahrnuje předpokládanou výrobu z paroplynového zdroje za období od 1. srpna do 31. prosince s ohledem na nejistotu situace dodávek plynu z Ruska a na přijatá opatření EU," uvedl ČEZ.
Elektrárna v Počeradech funguje podle Nováka pouze v případě, kdy to umožňuje trh, tedy pokud ekonomicky vychází náklady na plyn a emisní povolenky v porovnání s konečnou prodejní cenou vyrobené elektřiny. Podle Nováka nyní nejde vývoj produkce v tomto zdroji predikovat. Pokud by vláda zavedla některý z regulačních stupňů, které jsou připravené pro případ nedostatku plynu, bude podle Nováka počeradská elektrárna jedním z prvních zdrojů, které budou odstaveny.
"Nepotřebujeme ji nutně na výrobu elektřiny v ČR, jsme to schopni nahradit z jiných zdrojů," řekl Novák. Uvedl, že i pokud v ČR nebude plyn, elektřina bude. Horší situace je podle něj například v Německu, které je na výrobě elektřiny z plynu závislé a v případě nedostatku plynu mu hrozí také nedostatek elektrické energie.
Zákon definuje deset odběrových stupňů pro omezování spotřeby. První až pátý slouží k omezení dodávky plynu, šestý až desátý stupeň je určen k přerušení dodávek plynu. Existuje ještě tzv. havarijní odběrový stupeň, při němž se přerušuje dodávka všem zákazníkům. První stupeň se týká zákazníků, kteří mají možnost změny na jiné palivo. Vyhlašovatelem případného stavu nouze u plynu je podle ministerstva průmyslu a obchodu provozovatel přepravní soustavy, společnost Net4Gas. Za stavu nouze by tuzemskou plynárenskou soustavu řídila. Sněmovna v rámci pozměňovacího návrhu schválila, že ministerstvo průmyslu a obchodu bude moci vydávat individuální rozhodnutí a "jemně" řídit dodávky plynu.
Zdroj: ČTK
Aktuality

