Co čekat od zlata v roce 2018?
|

Co čekat od zlata v roce 2018?

Zlato od začátku letošního roku zdražilo o zhruba 11 %, za posledních dvanáct měsíců se ale jeho cena zvýšila jen o přibližně tři procenta. Co mohou investoři od žlutého kovu čekat v příštím roce?

Zlato Vzácné kovy Komodity Výhled na rok 2018 Investiční alternativy Bezpečné investice

Podle zprávy Světové rady pro zlato v letošním třetím čtvrtletí poptávka po zlatě klesla na osmileté minimum. Výrazně opadl zájem investorů o zlaté ETF a mírně klesla také poptávka po zlatých špercích, naopak o čtvrtinu se zvýšila poptávka po kovu ze strany centrálních bank.

Nejen v roce 2018 bude pro vývoj ceny zlata důležitá politika centrálních bank, především amerického Fedu. Vyšší úrokové sazby by mohly část investorů přilákat zpět na dluhopisové trhy. Zlato, které nenese žádný výnos, by naopak investoři mohli v prostředí vyšších sazeb prodávat.

Nepůjde ale jen o kroky centrálních bank. Zájem o cenné kovy by naopak mohlo podporovat geopolitické napětí, ať už jde o KLDR, Sýrii nebo čerstvý spor Saúdské Arábie s Íránem. Zlato vždy bylo považováno za bezpečný přístav a i dnes platí, že se k němu investoři rádi uchylují v nejistých dobách.

Velkou neznámou zůstává vliv kryptoměn na poptávku po zlatě, a tedy i vývoj ceny žlutého kovu. Nemalá část mladších investorů projevuje větší zájem o bitcoin a další virtuální měny, které podle nich nabízejí lepší ochranu před ekonomickými a politickými riziky, jelikož stojí "mimo systém" a nepodléhají regulaci. Na druhou stranu ale nikdo z nich neupozorňuje na to, že samotné kryptoměny jsou náchylné k vysoké volatilitě.

Analytici z BNP Paribas ve své aktuální prognóze upozorňují, že začátek roku 2018 zřejmě pro zlato nebude nijak slavný. V polovině roku by podle nich sice mohlo přijít oživení, následovat by ale měla v reakci na zpřísňování měnových politik světových centrálních bank korekce růstu.

Průměrnou cílovou cenu zlata pro rok 2018 stanovila BNP Paribas na 1 255 USD za trojskou unci. Podobné vyhlídky mají i analytici z Bank of America Merrill Lynch, kteří původní cíl 1 400 USD za trojskou unci nadvakrát snížili na současných 1 250 USD za trojskou unci.

Zdroj: 247wallst.com