Co musíte ráno vědět (26. ledna)

Na kterých burzách akcie v úterý krvácely, a kde naopak chytly druhý dech? Co zapříčiní letošní pomalejší růst světové ekonomiky: Které firmy představily své výsledky a jaký architekt se dočkal pamětní mince? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý převážně výrazně oslabily, index Dow ale po dalším impozantním comebacku jen mírně

Akcie ve Spojených státech oslabily, nejvýrazněji pak cenné papíry technologických firem citlivé na úrokové sazby. Na trhu panuje nejistota spojená se zpřísňováním měnové politiky americké centrální banky a napětím na Ukrajině. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil po dalším divokém vývoji 0,19 % na 34 297,73 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,22 % na 4 356,45 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 2,28 % na 13 539,30 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,21 % na 31,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů vzrostl o čtyři bazické body na 1,776 %. Ceny ropy se zvedly o dvě procenta, mírně posílilo zlato, zatímco stříbro odepsalo necelé procento. V mírné ztrátě se obchodovaly bitcoin i ether.

Doktor Měď předpověděl vysokou inflaci a ta přišla. Jakým směrem ukáže teď?

2. Evropský akciový růst táhly v úterý banky, technologické tituly dále zlevňují

Evropským akciovým indexům se po pondělním výprodeji podařilo mírně posílit, a to především díky sektoru bank, který přidal 2,9 %. Nejhůře se naopak dařilo technologickým titulům, které zlevnily o 0,8 %. V rámci výsledkové sezóny zaujal Ericsson, který přidal 8 % poté, co reportoval výrazný nárůst zájmu zákazníků o 5G telekomunikační vybavení. Evropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,71 % na 459,59 bodu, německý DAX zpevnil o 0,75 % na 15 123,87 bodu, britský FTSE 100 nabral 1,02 % na 7 371,46 bodu a francouzský CAC 40 připsal 0,74 % na 6 837,96 bodu.

Jim Chanos: Shortuji tržní bláznovství a dlouhodobě sázím na indexy

3. Pražská burza v úterý korigovala pondělní ztráty

Index PX posílil o 0,78 % na 1 402,2 bodu. Částečně redukoval pondělní ztráty a vrátil se nad 1 400 bodů. Pozitivní sentiment převládal na většině evropských trhů poté, co během pondělní seance americké akcie předvedly neobvyklý obrat a zakončily v kladných číslech. Na trzích je ale stále znát nervozita a poměrně vysoká volatilita.

Drahé kovy v kurzu: Do největšího ETF přitekl nebývalý objem zlata

4. Očekávané události

V polovině týdne vyjde index spotřebitelské důvěry a data z pracovního trhu ve Francii, Spojené státy pak přidají statistiky z trhu hypoték, obchodní bilanci se zbožím, velkoobchodní zásoby, prodeje nových domů a také zásoby ropy. Nejsledovanější ale bude závěr zasedání americké centrální banky, o monetární politice rozhodne také měnová autorita v Kanadě. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
21. 1. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mezinárodní měnový fond zhoršil odhad letošního růstu globální ekonomiky na 4,4 %

Mezinárodní měnový fond zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 4,4 %. To je o půl procentního bodu méně, než čekal v říjnu. Důvodem je zejména slabší růst ve dvou největších ekonomikách, tedy ve Spojených státech a v Číně. Na příští rok MMF počítá se zpomalením tempa růstu na 3,8 %, což je však o 0,2 procentního bodu více, než čekal v podzimním výhledu.

6. Johnson & Johnson díky vyššímu prodeji léků zvýšila zisk o 173 %

Americký výrobce léků, zdravotnických zařízení a kosmetiky Johnson & Johnson ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvýšil čistý zisk meziročně o 173 % na 4,74 miliardy USD. Hospodaření podpořil rostoucí prodej léků. Firma také uvedla, že letos čeká z prodeje své vakcíny proti covidu-19 růst tržeb až o 46 %.

7. Bloomberg: NVIDIA se chystá upustit od převzetí firmy Arm

Americký výrobce čipů NVIDIA se v tichosti připravuje, že upustí od dohodnutého převzetí britské čipové společnosti Arm. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. NVIDIA totiž podle nich nedosáhla žádného výraznějšího pokroku ve snaze o získání souhlasu regulátorů.

8. Automobilka Hyundai loni téměř ztrojnásobila čistý zisk, a to navzdory jeho poklesu v závěru roku

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor v loňském roce téměř ztrojnásobila čistý zisk na 5,7 bilionu wonů (přes 100 miliard Kč). V samotném čtvrtém čtvrtletí však zisk meziročně klesl o více než 40 % na 701,4 miliardy wonů. Hyundai se v poslední době podobně jako další výrobci automobilů potýká s nedostatkem součástek a růstem cen surovin.

9. Maďarská centrální banka zvýšila základní úrok výrazněji, než se čekalo

Maďarská centrální banka v úterý zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na osmileté maximum 2,9 %. Pokračuje tak ve zpřísňování měnové politiky v reakci na rostoucí inflaci. Analytici očekávali mírnější zvýšení základní sazby, a to na 2,7 %.

10. LGES a General Motors postaví v USA závod na baterie pro elektromobily za 2,1 miliardy dolarů

Jihokorejská společnost LG Energy Solutions (LGES) plánuje s americkou automobilkou General Motors postavit ve Spojených státech továrnu na výrobu baterií pro elektromobily za 2,1 miliardy USD. Ve zprávě pro regulační orgány to uvedla společnost LG Chem, která je mateřskou firmou LGES. Oznámení o nové továrně přichází jen pár dní před vstupem LGES na akciovou burzu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Česká národní banka vydá stříbrnou minci k 150 letům od narození architekta Plečnika

Česká národní banka ve středu vydá pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 150 let od narození architekta Jože Plečnika. K dispozici bude 17 100 mincí. Podobu mince navrhl Vojtěch Dostál.

Nominální hodnota mince není totožná s prodejní cenou, která je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Například na stránkách České mincovny je u mince ve standardní kvalitě cena 690 korun.

Mince bude ve dvou provedeních, která se liší povrchovou úpravou a zpracováním hrany. Ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou, ČNB vydá 11 200 mincí. Dalších 5 900 mincí bude ČNB nabízet v běžném provedení s vroubkovanou hranou.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 6:27
ČEZ pohledem akcionáře i analytika: Ceny elektřiny, dividenda a změny v evropské energetice v…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Emisní povolenky
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Bártek
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
23. 5. 2022 12:48
Farkač (Sev.en Energy): Domácnosti by měly investovat do diverzifikace zdrojů energie
Bydlení
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
22. 5. 2022 23:00
Michal Semotan (J&T Banka): V portfoliu doporučuji kombinovat dividendové a růstové tituly, vláda by…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat