Drahé kovy v kurzu: Do největšího ETF přitekl nebývalý objem zlata
Třetí lednový týden byl druhý v řadě, kdy posílily oba hlavní drahé kovy. Zlato v dolarovém vyjádření zdražilo o procento, stříbro přidalo dokonce 5,9 %.
Trh se zlatem potvrzuje, že je od 15. prosince v novém primárním cyklu (aktuálně v 6. týdnu). O tuto myšlenku jsem se začal opírat poté, co trh na krátkou dobu prorazil silnou podporu na 1 760 USD za unci a po zasedání FOMC v polovině prosince utvořil takzvané izolované dno na spotové ceně 1 752 USD. To je výchozí cena současného primárního cyklu.
Aby byl zachován býčí vývoj, cena zlata musí prorazit poslední primární vrchol na 1 877 USD za unci z 16. listopadu. K tomu má nyní trh blízko, cena je na linii rezistence, jež se tvoří již od začátku roku 2021. Cena navíc minulý týden prorazila rezistenci 1 830 USD a dokázala se nad ní zatím udržet.
Zlato má podporu i na trhu s fyzickým kovem. V minulém týdnu bylo totiž vloženo do SPDR Gold Shares ETF (GLD) rekordních 877 204 uncí kovu, což je podle statistických záznamů desáté nejvyšší týdenní navýšení objemu od založení fondu v roce 2006. Zatím nevíme, zda se jedná o krátkodobou záležitost, nebo seriózní obrat v chování dlouhodobých investorů, kteří se loni ke GLD otočili zády (kov z fondu převážně odtékal).
Zajímavý je také vývoj eurové ceny zlata. Od poloviny roku 2018 se drží (s menšími zakolísáními) růstový trend a od historického maxima je kurz vzdálený jen zhruba 120 eur. Částečně má na tom samozřejmě podíl oslabení evropské měny, která je v páru s dolarem nejníže od června 2020.
Před týdnem jsem uváděl, jak je struktura COT na trhu se stříbrem nejvíce býčí za poslední dva roky (vyjma loňského září). Stříbro pak za poslední týden předvedlo solidní cenový skok o téměř 6 % výše. Ten dostal cenu stříbra dokonce krátkodobě nad rezistenční linii, jež se tvoří od června 2021. Část zisků však stříbro při pádu akciových trhů v pondělí 24. ledna vrátilo, nyní tak testuje nejbližší podporu v oblasti 23,30 až 23,50 USD za unci. Poprvé od listopadu se však bílému kovu podařilo vrátit nad 50denní průměr, ten 200denní se pak trh pokouší prorazit od loňského srpna.
Trh se zlatem nadále vyčkává. Pondělní dočasný volný pád cen akcií nechal kurz zlata poměrně klidným. To je lehce na pováženou, mohlo by to totiž značit, že na trhu se zlatem brzy přijde krátkodobá korekce níže. Přece jen je zlato na silné rezistenci, ukazatel Slow Stochastic je v pásmu překoupenosti a primární cyklus je zhruba v třetině běžné délky.
Retailový trh nicméně vysílá jasné signály. O fyzické zlato je velký zájem. Velkoobchody se zlatem se vyprazdňují, dodací lhůty pro fyzický kov se prodlužují a rafinérie jsou ve skluzu s produkcí. Musíme však připomenout, že na cenový vývoj mají nadále velký vliv derivátové obchody na burze COMEX a na trhu v Londýně.