Ceny ropy dál padají, sestoupily ke 30 dolarům za barel. Bondaři mají smůlu

Světový ropný trh v úterý navazuje na pondělní hluboký propad a ceny obou globálně obchodovaných druhů ropy sestoupily poprvé za zhruba 12 let ke 30 dolarům za barel. Od počátku roku ropa ztrácí zhruba 20 %. Analytici urychleně snižují cenové předpovědi a investoři zvyšují sázky na další pokles. Z toho nejsou nadšení ani dluhopisoví investoři.
Severomořská ropa Brent kolem 8.45 SEČ oslabovala o zhruba 3 % na 30,68 USD za barel a předtím sestoupila až na 30,43 USD, nejníže od dubna 2004. Cena americké lehké ropy WTI klesla až na 30,41 USD za barel, což bylo její minimum od prosince 2003.
Ropný trh od počátku roku srážejí obavy o vývoj čínské ekonomiky, která je po Spojených státech druhým největším spotřebitelem ropy na světě. Obavy ohledně Číny se odrážejí rovněž na akciových trzích, které v novém roce zažívají výrazný propad. V úterý se ale čínské akcie stabilizovaly. Vývoj cen ropy dopadá i na dluhopisové trhy.
S vyhlídkou slabé poptávky kontrastují vysoké dodávky suroviny na trh, které vedou ke stále vyšším přebytkům a zvyšování zásob. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) opakovaně odmítla podpořit ceny omezením své těžby. Navíc se předpokládá, že vývoz ropy z Íránu v letošním roce v důsledku odvolání mezinárodních sankcí výrazně stoupne.
Tento týden už snížily své odhady vývoje cen ropy v tomto roce banky Barclays, Macquarie, Bank of America Merrill Lynch, Standard Chartered nebo Société Générale. Nejpesimističtější je podle agentury Reuters Standard Chartered, která předpověděla, že ceny by mohly spadnout až k deseti dolarům za barel, protože na ropném trhu není nic fundamentálního, co by propad zastavilo. Propad na úroveň 20 dolarů předpovídají Morgan Stanley, Goldman Sachs, Citigroup a Bank of America Merrill Lynch.
"Vývoj cen ropy má vliv i na dluhopisové trhy. Bondaři se těšili, že začátek roku přinese tlak na růst výnosů díky výskoku inflace v eurozóně. Ten však podobně jako Godot nepřichází," říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
"Naděje dluhopisových investorů byly postaveny na dvou premisách. Jednak historické zkušenosti, že růst inflace tlačí výnosy bondů nahoru - připomeňme například loňský rok, kdy inflace v eurozóně ze záporných hodnot (-0,6 % v lednu) vyskočila "až" na +0,3 % v květnu (zveřejněno v červnu), načež desetileté výnosy německých státních dluhopisů vzrostly od začátku roku do června asi o 60 bazických bodů téměř k 1 % -, jednak víře, že vypadnutí efektu meziročně nižších cen ropy povede k návratu inflace na zhruba 0,8 % (inflace v eurozóně je nyní 0,2 %, přičemž ceny energií ji stlačují o 0,6 procentního bodu)," pokračuje Navrátil.
"Ano, to by se skutečně stalo, ale s ropou na 50 dolarech za barel. V tomto případě by už březnová inflace umazala téměř celý negativní efekt cen energií a celková inflace by pravděpodobně stoupla. Avšak pokles cen ropy ke 35 USD, aktuálně dokonce ke 30 USD, znamená, že ceny energií budou inflaci stahovat nadále. Růst inflace tak nastane až ve druhé polovině roku. Pokud by ceny ropy zůstaly na 35 USD, potom by negativní příspěvek poklesl k nule dokonce až na konci roku," dodává David Navrátil.
Zdroj: ČTK