Sobotka: Pro přijetí eura potřebuje ČR zlepšit veřejné finance

Česká republika by neměla stanovovat termín přijetí eura, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU. Novinářům to v pátek na konferenci k přijetí eura řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví.
"Stále ještě máme deficit veřejných rozpočtů a stále ještě máme vysokou nezaměstnanost v řadě regionů a je velký rozdíl mezi příjmy našich občanů a občanů zemí platících eurem - především Německa a Rakouska," uvedl premiér. ČR tak podle něj ještě potřebuje čas. "Dokud nedosáhneme vyrovnaných rozpočtů a budeme pokračovat v konvergenci (přibližování úrovně ČR k úrovni v EU - pozn. red.), tak bychom neměli stanovovat termín pro přijetí eura," dodal.
Česko přitom většinu kritérií pro vstup do eurozóny plní. Výjimkou je účast v mechanismu směnných kurzů ERM-2. Vyhodnocení tohoto kritéria je totiž možné teprve poté, co česká měna do mechanismu ERM-2 vstoupí a bude stanovena centrální parita koruny k euru. Přijetí členského státu EU do eurozóny je podmíněno úspěšným minimálně dvouletým setrváním národní měny v ERM-2.
Zdroj: ČTK