US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

V ČR bude letos zhruba sedm procent volných průmyslových budov

Podíl volných průmyslových nemovitostí nejvyšší kvality v Česku letos meziročně klesne zhruba o jeden procentní bod na sedm procent, v roce 2017 by měl klesnout na šest procent. Ceny základního nájemného zůstanou v průměru na úrovni čtyři eura (zhruba 108 Kč) za metr čtvereční na měsíc. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti 108 Agency mezi developerskými firmami CTP, Goodman, P3, Prologis a Segro.

Redakce IW
Redakce IW
31. 1. 2016 | 12:05
Nemovitosti

"Výjimkou v cenách nájmů mohou být hlavní lokality, zejména Praha a Plzeň, kde by výše nájmů mohla vzhledem ke klesající míře neobsazenosti prostor mírně vzrůst. Ochota developerů poskytovat pobídky, které mohou významně snížit cenu nájmu, bude díky stále silné poptávce slábnout," uvedl jednatel společnosti 108 Agency Jakub Holec.

Tradičně největší zájem o průmyslové nemovitosti je v zavedených lokalitách, jako jsou Praha, Brno nebo Plzeň. Ovšem kvůli stále omezenější dostupnosti pozemků pro novou výstavbu by se měl podle průzkumu zájem přesouvat také do jiných lokalit.

"Jedná se především o oblasti severních a západních Čech, které mají zavedenou infrastrukturu a nabízejí výborné dopravní napojení na německé dálniční sítě. Také proto jsou oblíbené například u distribučních firem zapojených do německého obchodu. Další výhodou těchto oblastí je dostatek poměrně levné pracovní síly," dodal Holec. Do popředí zájmu se podle něj dostávají i dříve nepříliš populární lokality severně a severovýchodně od Prahy.

Největší zájem o průmyslové prostory bude mít letos podle developerů odvětví e-commerce. "Skeptičtější obchodní očekávání naopak panují v německém automobilovém průmyslu, a to v návaznosti na slábnoucí konjunkturu v Číně a krizi Volkswagenu. To by mohlo mít vliv na tento dosud silný segment v České republice. Nicméně žádný zásadní propad zde neočekáváme, spíše určitou míru stagnace a stabilizace odvětví," doplnil Holec.

Zdroj: ČTK

Česká republikaKomerční realityNemovitostiPrůmyslRealitní trh
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

dnes-Pavel Kohár