Podle předběžných dat zpomalila aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny na dvanáctiměsíční minimum

Podnikatelská aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny podle předběžných dat agentury Markit zpomalila na 12měsíční minimum. Index nákupních manažerů klesl na 51 bodů z předchozích 52,3 bodu, čekal se pokles jen na 52 bodů. V sektoru služeb se index snížil na 53 bodů, tedy třináctiměsíční dno, z předchozích 53,6 bodu, analytici počítali s poklesem na 53,4 bodu. Třináctiměsíční minimum vykázal i kompozitní index, který spadl na 52,7 bodu z předchozích 53,6 bodu.
Index aktivity v Německu, která je největší ekonomikou eurozóny, oslabil druhý měsíc za sebou. Ve Francii klesl tento ukazatel poprvé za více než rok pod hranici 50 bodů.
"Tyto indikátory naznačují, že v březnu zaznamenáme další zpomalení, což by mohlo snížit růst ekonomiky na 0,2 procenta," řekl k údajům hlavní ekonom Markit Chris Williamson. Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících.
ECB na lednovém zasedání své rady sdělila, že v březnu přikročí k novému přehodnocení měnové politiky. Ekonomové podle Reuters čekají téměř stoprocentně snížení depozitní sazby hlouběji do záporného pásma a polovina z nich předpovídá i zvýšení objemu nákupů dluhopisů z nynějších 60 miliard eur měsíčně.
ECB loni v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje zejména rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Ekonomiku se snaží podporovat také rekordně nízkými úrokovými sazbami.
Zdroj: ČTK, Bloomberg