Důvěra v českou ekonomiku v únoru klesla hlavně u spotřebitelů

Index důvěry v českou ekonomiku v únoru ve srovnání s lednem klesl o 1,3 bodu na 97,1 bodu. Zatímco u podnikatelů šlo jen o mírné zhoršení, v případě spotřebitelů klesl indikátor důvěry téměř o čtyři body. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským únorem důvěra podnikatelů i spotřebitelů stoupla.
Indikátor důvěry podnikatelů se v únoru meziměsíčně snížil o 0,7 bodu na 95,3. Mírně optimističtější byli jen podnikatelé v obchodě, zatímco v průmyslu a ve stavebnictví zůstal indikátor na lednové hodnotě. Pokles důvěry tak statistici zaznamenali ve vybraných odvětvích služeb, včetně bankovního sektoru.
Důvěra spotřebitelů v únoru klesla o 3,8 bodu na 106,2. Oproti lednu se lidé více báli zhoršení celkové ekonomické situace v příštích 12 měsících a zvýšila se i obava z růstu nezaměstnanosti. Naopak obavy z růstu cen se v únoru snížily.
"Pokles důvěry spotřebitelů jde nejspíše na vrub zprávám o potenciálních ekonomických problémech v zahraničí, které by se mohly časem projevit i v české ekonomice. Lidé se rovněž o něco více obávají nezaměstnanosti a naproti tomu nemají už takový strach z inflace," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč upozornil, že údaje za únor představují první meziměsíční pokles od loňského října. "Ačkoliv nejde o nějak dramatický vývoj, tak tyto signály odpovídají předpokladům, že letos dojde ke zpomalení tempa růstu české ekonomiky po superlativním růstu HDP zaznamenaném v roce 2015," myslí si Jáč.
Podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba mírné snížení celkové důvěry ještě neznamená nic hrozného. "Jde jen o korekci směrem ke středu. Dobrou náladu v ekonomice podporuje rostoucí ekonomika, která se promítá do většiny parametrů a odráží se na většině odvětví," uvedl.
Zdroj: ČTK
Aktuality
