Šéfka MMF vyzvala k důraznějším krokům na podporu ekonomiky

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v úterý vyzvala k důraznějším krokům na podporu světového hospodářského růstu. Růstová dynamika zeslábla a bez rozhodnějších opatření hrozí světu další útlum, řekla Lagardeová v projevu na Goetheově univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem.
Oživení z finanční krize let 2007-09 je "stále příliš pomalé a příliš negativní a narůstá riziko, že dlouho nevydrží," uvedla Lagardeová podle agentury Reuters. "Pokud ale budou politici schopni zvládnout výzvy a jednat společně, bude to mít podstatné pozitivní dopady na globální důvěru - a globální ekonomiku," dodala. Lagardeová vystoupila deset dní před jarním zasedáním zástupců 188 členů MMF ve Washingtonu.
Americká ekonomika sice získává na síle a některé rozvíjející se tržní ekonomiky si vedou dobře, velkým zklamáním je ale hospodářský výkon v Evropě a Japonsku, uvedla šéfka MMF. Problémem pro svět zůstává také zpomalování růstu v Číně, které podkopává ekonomiky vývozců komodit, zejména Ruska a Brazílie.
Výhled globální ekonomky se pro nejbližší pololetí zhoršil, uvedla Lagardeová. Naznačila tím, že MMF v nadcházející pololetní prognóze zhorší odhady růstu světové ekonomiky. V lednové aktualizaci podzimního výhledu fond předpověděl světové ekonomice pro letošní rok růst o 3,4 procenta a v příštím roce zrychlení na 3,6 procenta.
Lagardeová vyzvala k urychlení strukturálních reforem, posílení podpory ekonomice z veřejných rozpočtů a pokračování uvolněné měnové politiky centrálních bank. Eurozóna by podle ní měla zejména zlepšit situaci na trhu práce a snížit nezaměstnanost mezi mladými. Apelovala rovněž na posílení daňových pobídek pro investice do výzkumu a vývoje a zvýšení veřejných výdajů v této oblasti.
Podle analýzy MMF také riziko pro globální finanční systém představují pojišťovny, které drží dlouhodobé investice v hodnotě přes 24 bilionů dolarů a jsou v posledních letech více vystaveny výkyvům cen aktiv.
Zranitelní jsou podle fondu hlavně poskytovatelé životního pojištění, kteří investují v dlouhodobém horizontu. Riziko zvyšují podle MMF současné nízké úrokové sazby, což se týká hlavně pojišťoven v Evropě a USA. Podle analýzy by měli regulátoři zvážit zavedení jistých opatření, která by podobným rizikům předcházela.
"Jedním z takových opatření může být navýšení kapitálových rezerv, které by pojišťovny vytvářely v časech růstu ekonomiky a použily je v dobách recese," uvedl analytik MMF Gaston Gelos.
Celou analýzu o světové finanční stabilitě zveřejní MMF příští týden.
Zdroj: ČTK, Bloomberg