Thomas Cook: Terorismus nutí cestovky měnit nabídku destinací

Odvětví cestovního ruchu muselo kvůli hrozbě terorismu a problémům s bezpečností zcela přetvořit nabídku prázdninových destinací. Egypt a Turecko již z těchto důvodů v posledních letech přišly o mnoho návštěvníků, kteří se raději vydávají do míst jako je Španělsko či Karibik.
V rozhovoru s finanční televizí CNBC to řekl finanční ředitel společnosti Thomas Cook Michael Healy. Thomas Cook je jedním z největších touroperátorů v Evropě.
Thomas Cook musel v letošním roce zcela přepracovat nabídku. Až 1,2 milionu rezervací přesunula firma z Turecka, Egypta a Tuniska do Španělska a jinam. Zájem o Kanárské ostrovy vzrostl o 27 procent a o vzdálené destinace o 40 procent. S poklesem zájmu se po teroristických útocích v Paříži a Bruselu potýká i kontinentální Evropa.
Healy dodal, že Thomas Cook se ohledně prázdninových destinací bude i nadále držet doporučení britské vlády. V současnosti nemá v nabídce žádné lety do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch, firma jen po konzultaci s vládou nabízí několik zájezdů do Hurgady. Healy ujistil, že firma ve svém výběru upřednostňuje bezpečnost klientů.
Thomas Cook dnes oznámil, že tržby v první polovině fiskálního roku mu vzrostly na 2,67 miliardy liber (94,2 miliardy Kč). Rezervace na letní sezonu jsou ale teď o pět procent nižší než loni. Důvodem je hlavně nezájem o Turecko, které bylo ještě loni v létě jednou z nejoblíbenějších destinací. Ceny dovolených do Turecka jsou teď proti loňsku nižší o 15 až 20 procent.
Zdroj: ČTK