Skotský deficit se po ztrátě příjmů z ropy dostal k desetině HDP

Skotské veřejné finance prohloubily v posledním fiskálním roce do konce března svůj schodek na 9,5 % hrubého domácího produktu (HDP) z 9,1 % v předešlém roce a jejich deficit byl více než dvojnásobkem celkového britského schodku. Vyplývá to ze středečních údajů skotské vlády. Skotské státní finance drtí prudký propad příjmů z těžby ropy a zemního plynu v situaci, kdy místní nacionalistická vláda zvyšuje sociální výdaje.
Příjmy Skotska z těžby ropy a plynu v Severním moři spadly za poslední rok kvůli pokračujícímu poklesu světových cen o 97 % na 60 milionů liber z 1,8 miliardy GBP o rok dříve a z více než osmi miliard liber před deseti lety. Podle skotské premiérky Nicoly Sturgeonové to ukazuje, že země musí dále rozvíjet ostatní odvětví své ekonomiky.
Příjmy z ostatních sektorů skotské ekonomiky sice rostly, růst vládních výdajů na zdravotnictví a školství ovšem pokrýt nestačily. Nacionalistická skotská vláda chce podle agentury Reuters štědrými výdaji poukázat na údajný kontrast s úsporami ve zbytku Británie. Celý britský deficit veřejných financí činil za poslední rok čtyři procenta HDP.
Sturgeonová poukázala na to, že hospodářské vyhlídky Skotska ohrožuje i britské červnové rozhodnutí odejít z Evropské unie. V červnovém referendu se většina Skotů vyjádřila pro setrvání země v EU a Sturgeonová po hlasování nevyloučila další plebiscit o nezávislosti Skotska. V referendu z roku 2014 odmítlo samostatnost na Británii 55 % Skotů, přičemž jedním z důvodů byly podle komentátorů obavy z odpojení země od zdroje financování skotských veřejných služeb.
Britský ministr pro Skotsko David Mundell ke středečním údajům poznamenal, že Skotsko je schopno přežít vymizení příjmů z ropy a plynu díky síle celé britské ekonomiky. "Skotsko loni vydrželo dramatický propad ropných příjmů, protože jsme součástí Spojeného království, v jehož jádru tkví systém společného shromažďování a sdílení zdrojů v rámci země jako celku," řekl ministr bez konkrétních údajů o čerpání Skotska z těchto společných peněz.
Skotská vláda v úterý na základě vládních i nevládních studií odhadla, že odchod Británie z EU by skotskou ekonomiku ochudil do roku 2030 o 1,7 až 11,2 miliardy liber, podle toho, jaké obchodní vztahy si Británie se zbytkem EU dojedná. Sturgeonová ke zprávě řekla, že "už neplatí starý argument, že Británie Skotsku poskytuje finanční zabezpečení". Zpráva agentury Reuters ale neuvádí, o kolik by Skotsko přišlo v případě odchodu z Británie.
Zdroj: ČTK